Truck
Renault „K“ pro stavební sektor
Jiří Krenar 08.10.2020 12:50
Renault Kerax si kdysi vysloužil uznání díky své robustnosti a výkonům na stavbách. Nástupce, Renaultu řady „K“ má tedy na co navázat.
Renault Trucks nabízí širokou paletu vozidel, která najdou uplatnění ve stavebnictví. Důraz ale klade na dvě řady, C a K. Ačkoliv se doslova nabízí použít slovní spojení „menší řada“ a „větší řada“, v tomto případě by šlo o hrubý omyl. Modelová řada „C“ je určena do běžného (rozuměj „lehčího“) stavebního provozu, tj. ideální pro kombinaci dopravy pískovna/silnice/stavba, zatímco těžká řada „K“ je určena pro náročnou práci v terénu, v lomech a vůbec všude tam, kde uplatní svoji robustní konstrukci, off-roadový podvozek, výborné nájezdové úhly a poloměr zatáčení, který konkurence tiše závidí. Nabízí samozřejmě několik rozvorů, a hlavně podvozky s konfigurací 4x2, 4x4, 6x4, 6x6 a 8x4. K dispozici jsou i tahače 4x2, 6x4 nebo 6x6. Pokud jde o práci v lomech, nechybí v nabídce verze K Xtrem na pneumatikách 24“. Má ještě vyšší světlou výšku, vyšší užitečné zatížení, ještě lepší průchodnost terénem a homologaci pro jízdu i na běžných silnicích (tam ale s ohledem na spotřebu paliva už není výhodný).
Importér Renault Trucks hodlá na českém trhu více podpořit prodej stavebních vozidel, proto do svého vozového parku čerstvě zařadil i „demo“ model Renault K 480 EU6 8x4 se sklápěcí korbou se specifikací Heavy, s celkovou hmotností 32 tun. Připomeňme, že pro řadu „K“ jsou určeny vznětové přeplňované motory DTI 11 s výkonem 380 k, 430, k a 460 k, nebo motory DTI 13 s výkony 440 k, 480 k a 520 k. Limity EU 6 plní oba motory se systémem SCR, a potřebují proto aditivum AdBlue. Standardně jsou dodávány s automatizovanou převodovkou Optidriver s režime off-road, na přání (dnes vlastně za příplatek, ale tak to má v nabídce i dost konkurenčních značek) je k dispozici i tradiční manuálně řazená převodovka. O tom, že rám vozidla je již z výroby připraven na snadnější montáž různých nástaveb netřeba informovat, to je už dnes v podstatě nutností.
V rámci testu jsem usednul za volant verze K 480 8x4 s šestiválcovým přeplňovaným vznětovým motorem DTI 13 s výkonem 353 kW/480 k, resp. s největším točivým momentem 2400 Nm. Automatizovaná převodovka Optidriver Extended ATO 2613F (17,54 – 0,78) s automatizovanou spojkou, nabídne 13 převodových stupňů, z nichž 1 extra pomalý dopředný a 5 stupňů zpětného chodu, z nichž 1 extra krátký. K dispozici je off-road mód pro obzvlášť těžký terén. K výbavě hnacího řetězce patří i motorová brzda OPTIBRAKE+ s výkonem 382 kW při 2300 min-1, což je vlastně kombinace retardéru na výfuku a kompresorové brzdy na ventilech, pracující samozřejmě v součinnosti s provozními brzdami. Na podvozek s konfigurací 8x4 byla namontována standardní a nejžádanější denní dvoumístná krátká budka, která řidiči nabízí dostatečně velký pracovní prostor, velmi dobrou ergonomii, a tak jak je v tomto segmentu standardem, přiměřeně vysoký kryt motoru. Ale za volant se nejdříve musíte vyšplhat po třech schůdcích. Pak následuje nastavení volantu (ve dvou rovinách) a seřízení pneumaticky odpruženého sedadla řidiče. Nakonec jsou na řadě vnější zpětná zrcadla (vzhledem k jejich rozměru výraz „zrcátka“ nebude asi vhodný). Výhled z místa řidiče mám velmi dobrý, šikmo vlevo je sice mohutný „A“ sloupek, ale mezi ním a držákem zrcadel je dost velká mezera, abych viděl i šikmo vlevo, např. na kruhovém objezdu. Před očima mám dobře odstíněný přístrojový štít v digitálním provedení, na kterém se zobrazují všechny nejpotřebnější údaje, při jízdě v terénu vidíte i jaké uzávěrky jsou uzamčeny apod. Vpravo pak je mírně klenutá střední část palubní desky, kde jsou soustředěny veškeré spínače a ovladače, včetně větrání/vytápění (klimatizace). V dobrém dosahu i připoutaného řidiče je také spínač tempomatu/omezovače rychlosti a pod ním volič uzávěrek. Volič automatizované převodovky Optidriver je na robustní páčce vpravo pod volantem. Importér také do interiéru objednal velmi praktickou pistoli na stlačený vzduch, která umožňuje průběžně udržovat v interiéru čistotu.
Sklápěcí nástavbu v provedení třístranný sklápěč o objemu 18 m3 z materiálu Hardox dodala společnost Molčík.
Startuji, a ze servisního střediska Renault Trucks v Čestlicích u dálnice D 1 vyjíždím směr Benešov. Ačkoliv odpružení všech náprav je připraveno na velmi těžký provoz listová pera na všech nápravách), i s prázdnou korbou jede Renault K 480 bez zbytečného odskakování náprav. V kabině je příjemné ticho, odhlučnění interiéru je na vysoké úrovni. Pracoviště řidiče u těžkého sklápěče je dnes na úrovni, kterou ještě před několika málo roky dosahovaly jen tahače pro mezinárodní dálkovou dopravu. Ano, plasty jsou vesměs tvrdé, ale velmi dobře se udržují v čistotě. Pneumaticky odpružené sedadlo s prodlužovacím dílem sedáku je pohodlné. Přenos rázů při přejetí drsnějších nerovností na budku je minimalizován čtyřmi pneumatickými měchy mezi budkou a rámem vozidla. Instruktor mě upozorňuje na optimalizovanou převodovku Optidriver+ se zvýšeným rozsahem převodových stupňů 17,71-0,79. Ta se v silničním provozu zvláště u částečně zatíženého vozidla chová jak u silničního tahače a drží otáčky motoru v ekonomickém pásmu pod 1200 min-1. Stačí ale odbočit z asfaltu na hlinitou cestu vedoucí ke staveništi a k dispozici okamžitě jsou i nízké převody, po kterých „automat sáhne“ často už i v pískovně, když míříte pod nakladač.
Jestliže u lehkých užitkových vozidel nebývám nadšen s adaptivním tempomatem, pak u těžkých nákladních vozidel, kde je rychlostní limit nastaven pro všechny stejně (ovšem jen málo který řidič ho dodržuje), je jeho aktivování přínosem i s ohledem na bezpečnost. Co jsem si ale velmi rychle všimnul, že převodovka těžkého sklápěče v mírných klesáních okamžitě aktivuje volnoběh. Sklápěč tak „plachtí“ a šetří palivo, v podstatě tak, jak to znám u moderních silničních tahačů.
Výkon motoru, kvalitu převodovky i nastavení odpružení však nejvíce vychutnáte v pískovně či v lomu, po naložení vozidla. Na uježděné stopě v pískovně „automat“ řadil tak, aby se otáčky držely kolem hodnoty 950 min-1. Jakmile jsem ale zamířil do prudšího stoupání, na pokyn instruktora jsem aktivoval režim POWER a horní limit otáček se okamžitě zvýšil na 1600 min-1.
Veškeré sjíždění krátkých prudkých i hodně dlouhých a mírných klesání zvládla motorová brzda OPTIBRAKE +. Mimochodem, tentokrát jsem při jízdě mimo asfalt nemusel použít žádnou uzávěrku – k dispozici je jak mezinápravová, tak nápravová – diferenciálu. Žhavé slunce udělalo z hlinité cesty povrch na úrovni betonu, a v místech, kde ve stopě bývaly velké bahnité louže, tentokrát kola drtila hodně tvrdé hroudy hlíny.
Ocenil jsem u těžkého sklápěče výbornou manévrovatelnost, první dvě nápravy jsou zatáčecí. Chválím si také sedadlo řidiče, které i při průjezdu terénem dobře drží tělo, takže se zcela mohu věnovat volbě nejvhodnější stopy.
Mimochodem, „demo“ Renault „K“ má motor s výkonem 480 koní, takže při montáži např. třístranně sklopné korby je schopen v pohodě tahat i sklápěcí tandemový přívěs. Výkon motoru je dostatečný.
Dopolední test ukázal, že výkon motoru je více než dostatečný jak na silnici, kde jsme nebyli „brzdou“ provozu (pravda, tím, že jsem dodržoval – instruktor to pečlivě hlídal - rychlostní limity, jsem některé profesionální řidiče nákladních vozidel dost „prudil“), tak i v terénu. Obsluha je příjemná, komfort i dostatek místa potěší. Řidič se tak může plně věnovat čistě řízení vozidla a provozu na silnici či v pískovně a v lomu.
Je samozřejmé, že pracovní výkon trucku je ovlivněn i servisní smlouvou, ale to u Renaultu není problém. Stačí si vybrat ze široké nabídky servisních „balíčků“ ten ideální pro konkrétní dopravní činnost. A mimochodem, Renault Trucks prodloužil záruku na své náhradní díly montované v autorizovaných servisech na dva roky. A to bez omezení počtu najetých kilometrů. Záruka se vztahuje jak na všechny originální díly Renault Trucks, tak i na díl eXchange (renovované náhradní díly). A záruka vedle výměny dílu zdarma pokrývá i náklady na práci, případně asistenční služby.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Renault K 480 P8x4 HEAVY.44 E6 – C.H.V. 32 T/C.H.S. 70 T
Motor: Řadový vznětový přeplňovaný šestiválec DTI 13 Euro 6 s turbodmychadlem a mezichladičem plnicího vzduchu. Elektronicky řízené vysokotlaké (2000 barů) vstřikování paliva soustavou Common-Rail. Úprava výfukových plynů SCR – AdBlue + DPF, emisní norma Euro 6 C. Vrtání 131 mm/zdvih 158 mm. Zdvihový objem motoru 12 800 cm3. Největší výkon 353 kW/1404-1800 min-1, max. točivý moment 2400 Nm/950 – 1400 min-1. Vrtání zdvih 131 x 158 mm. Standardně motorová brzda Optibrake+ s výkonem 382 kW/2300 min-1.
Převodové ústrojí: Třináctistupňová automatizovaná převodovka Optidriver Extended ATO 2613F (posílená XTREM) s automatizovanou jednokotoučovou spojkou (průměr 430 mm). Trvalý pohon zadní tandemové nápravy – konfigurace 8x4. Mód off-road. Pomocný pohon S81. Parkovací brzda elektronicky řízená tlačítkem.
Podvozek + budka:
Klasický žebřinový rám, všechny nápravy tuhé, přední dvě řiditelné typ PMR 2661 odpružené pneumaticky, zadní tandemová náprava odpružená listovými pery typ PMR 3361, převodový poměr 3.61. Bubnové brzdy na všech kolech, zátěžový regulátor, systém ABS, EBS+ Hill Start Aid, ASR, EACU, AFU. Parkovací brzda elektrická EPB s automatickým režimem. Budka krátká denní s nízkým tunelem, vnitřní výška 1574 mm. Systém Optifleet. Přípojné zařízení Rockinger. Třístranný sklápěč Molčík.
Rozměry a hmotnosti: Rozvor náprav 1995 mm přední, 1370 mm zadní, d/š/v 11813/2544/3318 mm. Světlá výška 361 mm vpředu, 320 mm vzadu. Celková hmotnost 32 000 kg, užitečná hmotnost 20 798 kg, max. technická hmotnost soupravy 70 000 kg. Palivová nádrž o objemu 330 l, nádrž na aditivum AdBlue o objemu 32 l. Pneumatiky 385/65 + 315/80 R22,5. Disky ocelové. Do tří stran sklopná nástavba Molčík o objemu 18 m3.
Převzato z časopisu