Truck
Pro MAN jsou budoucností elektrická bateriová vozidla
-red- 07.01.2022 08:00
Pro MAN jsou budoucností elektrická bateriová vozidla
Studie „Doprava bateriovými nákladními vozy: Proveditelnost 2021“ zveřejněná v rámci projektu „ZeroEmissionDelivery – Berlín“ ilustruje velký potenciál elektrických bateriových vozidel – a to i mimo uvažované období studie.
Institut Fraunhofer ISI vypracoval studii s názvem T&E Transport & Environment. MAN Truck & Bus vítá výsledky studie a také poukazuje na důležitost vládní podpory soukromé i veřejné dobíjecí infrastruktury jako rozhodujícího faktoru pro implementaci elektrovozidel a zároveň jedné z největších obav zákazníků.
V první studii proveditelnosti elektrifikace regionální rozvážkové dopravy, která je založena na skutečných firemních datech, Fraunhofer ISI, zadaná Transport & Environment, ukazuje, že elektrifikace silniční nákladní dopravy je již v krátkodobém horizontu možná a slibuje ekonomické přínosy pro společnosti.
Ekonomická a technická proveditelnost byla prověřena na praktickém příkladu logistiky skupiny REWE Group v celém severovýchodním regionu Německa. Výsledek: téměř 60 % vozového parku REWE v severovýchodním regionu již může být elektrifikováno. Pro přibližně 40 % je přechod na e-nákladní vozy spojen s ekonomickými výhodami.
Andreas Tostmann, generální ředitel MAN Truck & Bus, je výsledky studie potěšen, zároveň ale také klade požadavky na politiky: „Vývoj dobíjecí infrastruktury musí mít nyní nejvyšší prioritu a musí být podporován. Zákonodárci by také měli ve střednědobém horizontu rozhodnout o přednostním přístupu pro kamiony s lokálně nulovými emisemi ve městech.“ Kromě toho musí být podél dálnic v Evropě do roku 2025 vybudována dobíjecí páteřní síť s kapacitou dobíjení 700 kW až 1000 kW, řekl Andreas Tostmann.
Soukromý lektor Dr. Patrick Plötz vedl studii proveditelnosti ve Fraunhofer ISI. Toto jsou z jeho pohledu nejdůležitější zjištění: „Po vyhodnocení všech 9500 jízd vozů na více než 540 logistických bodech je jasné, že v současnosti dostupná bateriová nákladní vozidla jsou již dnes často dostačující pro zvládnutí všech analyzovaných městských jízd. Ve studii je téměř polovina regionálních rozvážkových jízd uvažovaná s elektrickými nákladními vozy. S optimalizovaným plánováním tras a dalším mezinabíjením je potenciál ještě vyšší. U těžkých nákladních vozů s celkovou hmotností nad 26 tun s velmi dlouhými denními cestami však elektrifikace stále zůstává výzvou vzhledem k jejich aktuální nabídce.“
Vzhledem k vysoké míře zastupitelnosti a možným cenovým výhodám je jedním z doporučení studie, aby provozovatelé nákladních vozidel již dnes prověřili přeměnu svého vozového parku v městské a regionální dodávkové dopravě.
MAN Truck & Bus přijal výsledky studie s velkým zájmem, protože potvrzují jeho vlastní zkušenosti a analýzy. Kromě elektrifikace v městských oblastech, která by byla již dnes plně možná, určují výsledky trend pro regionální aplikace, protože i zde by již bylo s e-nákladními vozy realizovatelných přibližně 50 % studovaných tras. Pokud se nyní podíváme na krátkodobé studijní období do roku 2023, je zřejmé, že v následujících letech bude s vylepšenou technologií baterií možné a ekonomické mnoho dalších aplikací a cest s elektrickými nákladními vozy.
„Z mého pohledu je důležitým závěrem studie pro naše zákazníky to, že provozovatelé vozových parků zvládnou rychle elektrifikovat technicky proveditelné trasy a navíc jim již dnes přechod z nafty na BEV přináší v mnoha případech ekonomické výhody,“ dodává Michael Treier, Sales Truck Alternative Drives ve společnosti MAN Truck & Bus, který se na studii podílel.
Ekaterina Boening, projektová manažerka studie proveditelnosti v T&E Germany, shrnuje výsledky takto: „Elektrifikace silniční nákladní dopravy je možná a slibuje ekonomické výhody pro firmy. Příští federální vláda se nesmí nechat rozptylovat pseudo-řešeními, jako jsou biopaliva, e-paliva nebo kamiony na plyn, protože by to byla ztráta času a peněz.“
Zdroj: MAN Truck & Bus Czech Republic s.r.o.