Truck
Přichází doba elektrická?
Otto Langmaier 14.03.2020 15:08
MAN již před časem připravil plně elektricky poháněné rozvážkové vozidlo TGM 26.360E, které bylo již uvedeno do reálného provozu u devíti dopravních společností sdružených v rakouském konsorciu CNL (Austrian Council for Sustainable Logistic).
Jedním z prvních odborných novinářů v Evropě, který mohl vychutnat plně elektrickou jízdu v rozvážkovém MAN TGM 26.360E je Dipl. Ing. Milan Olšanský jediný reprezentant Česka a Slovenska v mezinárodní jury International Truck of the Year a Truck Innovation Award.
Jaké vozidlo jste měl k dispozici, bylo zatížené či pouze prázdné?
Vozidla byla hned dvě. Jedno prázdné, druhé naložené na celkovou hmotnost 26 t. Oba dva to byly modely MAN TGM 26.360E vycházející z třínápravového podvozku TGM 6x2 s druhou zadní nápravou zvedací. Nástavby byly skříňové chladící.
Měl jste možnost podívat se také, tak říkajíc, pod kapotu?
Samozřejmě v rámci přípravy na jízdu jsem sklopil kabinu, abych nahlédl na místo motoru, kde jsou uloženy především baterie. Ty další se nachází vedle rámu v rozvoru vozidla. Výkonný elektromotor s maximálním výkonem 264 kW/360 k a s vrcholem točivého momentu 3100 N.m je uložen ve středu žebřinového rámu Maximální rychlost do 90 km/h, kapacita baterií dostačuje na zhruba 180 km městského rozvážkového provozu. Dle zkušeností je však třeba počítat s určitou rezervou, aby bylo možno nejen pokrýt některé rozdíly v dojezdu způsobené vnějšími vlivy jako je například počasí, ale také mít v duši jistý klid při dojezdu do cílové destinace. To znamená, že praktický dojezd je na úrovni 150 km, což samozřejmě vzhledem k cílové skupině dopravců poslední rozvážkové míle v městských aglomeracích plně vyhovuje.
Jak se chová vozidlo při jízdě samotné, co vás upoutalo při prvním nástupu do kabiny?
Interiér kabiny eTGM se prakticky v ničem neliší od interiéru standardního vozu této modelové třídy. Samozřejmě až na přístrojovou desku, která ukazuje podstatné hodnoty stavu elektropohonu a na velký rudý ovladač umístěný po pravé ruce na středové konzoli vozidla – emergency stop – podle názvu, který je vyveden v černé barvě na žlutém mezikruží je zřejmé k čemu slouží. Jinak přepínač pro jízdu před, neutrál a jízdu vzad je standardní přesto, že vůz nemá převodovku. Parkovací brzda je standardní a ovládání multifunkčním volantem a dvěma pedály rovněž. Jízda byla v mnohém vlastně zajímavým požitkem.
Co vás na jízdě s eTGM zaujalo, popřípadě překvapilo?
Z technického hlediska jsme se každý již s nějakým elektromobilem v životě seznámili. Mnozí z nás s nějakým jezdili či ho dokonce již pravidelně používají. Takže o vyložené překvapení až tak úplně nejde, ale téměř pokaždé musí řidiče zaujmout dvě věci – ticho provozu a výrazná akcelerace. Zatímco u spalovacího motoru funguje náběhová fáze výkonové křivky, u elektropohonu máte maximum výkonu a hlavně točivého momentu prakticky okamžitě. Tzv. „response“ na pedál akcelerátoru je zcela bezprostřední a výrazná akcelerace ještě umocní celkový dojem. Obdobné je to s bržděním či decelarací, chcete-li. Při ní se kinetická energie vozu přeměňuje na elektrickou energii, kterou lze dále využít k tzv. dobíjení baterií. Ostatně právě baterie, to je vlastně alfa a omega každého elektromobilu.
Jaký je váš osobní názor na využití elektropohonu v silniční nákladní dopravě?
Odpověď poněkud souvisí právě s těmi bateriemi. Stále pracujeme s relativně nízkokapacitními úložišti elektrické energie. Z toho titulu se odvíjí nejen možný dojezd na jedno nabití případně s rekuperací, ale též typický provoz elektromobilů či elektronáklaďáků. Tam, kde je provoz vysoce determinovaný – předvídatelný, plánovatelný a jasný a ještě lépe s neměnící se topografií trasy, tam je možno uplatnil elektropohon v silniční dopravě zboží. Například při stále se opakující dopravní úloze při rozvážce stejného zboží. Pochopitelně s tím souvisí i, a možná především, legislativní požadavky na dopravu zboží, které jsou dnes ponejvíce tlačeny komunální politikou a ovlivňovány vedením zastavěných aglomerací, tedy měst. Tam není v mnoha ohledech a případech jiné cesty, než té, kterou nabízí elektropohon. U dálkové přepravy zboží, zvláště pak tam, kde není trasa do posledních detailů plánovatelná či tam, kde je potřeba více autonomie si budeme muset na efektivní eŘešení ještě chvíli počkat.
Děkuji za rozhovor