Truck
Potichu k Táboru
Jiří Krenar 26.03.2020 13:30
Zdánlivě nesmyslný titulek avizuje, že k redakčnímu testu jsme měli tahač, jehož vnější hluk nepřekročí 71 dB(A).
Součástí výbavy tahače DAF CF 450 FT, který nám připravil i s instruktorem importér ve svém servisu u dálnice D1 v Jažlovicích k redakčnímu testu, byl také speciální mód, umožňující snížit hodnotu vnějšího hluku tahače na 71 dB (A). Tím DAF CF (platí to jak pro tahače, tak i pro sólo vozidla) splňuje certifikaci Quiet Truck (tiché nákladní vozidlo) a díky tomu má povolen vjezd např. do městských zón, kde pro nakládku a vykládku zboží platí omezení hluku ve večerních a nočních hodinách. Ale náš test probíhal ve dne a protože jsem zvolil jako testovací trasu dálnici D1 do Mirošovic a dále po I/3 na Tábor, nebylo nutné tento režim aktivovat.
Zdánlivě to není tak dávno, co prezentační vozidla DAF přijíždějící přímo z výrobního závodu měla jasnou oranžovou metalízu. Ovšem čas letí někdy až překvapivě rychle a po nahlédnutí do starších ročníků DaS jsem si uvědomil, že to jsou již dva roky, co v rámci představení nové generace všech tří řad (DAF XF, CF a LF), zvolil výrobce jako prezentační barvu metalízu modrou.
Nová generace ale vedle toho přinesla i významné modernizační či optimalizační zásahy do hnacího řetězce, ať už jde o motory, které mají nižší spotřebu paliva, nápravy či novou automatizovanou převodovku ZF Traxon. Celkově se tak mohl DAF pochlubit průměrným snížením spotřeby paliva až o neuvěřitelných 7 %. V rámci redakčního testu bohužel nemáme možnost porovnat výkonově shodná vozidla obou generací na stejné trase a už vůbec ne nabídnout porovnání spotřeby vozidel o stejném výkonu různých značek na jedné trase. Smutnou skutečností navíc je, že přetíženost dálnic a silnic ve Středočeském kraji je obrovská a to nejen s ohledem na rekonstrukce těch nejdůležitějších tahů. Původně jsem zamýšlel ze servisu importéra zamířit po Pražském okruhu na dálnici D4. Dle informací Zelené vlny tam ovšem někde v oblasti Mníšku pod Brdy byla dopravní nehoda, jezdilo se pouze jedním pruhem a kolony stále narůstaly. Takže jsem zvolil „menší zlo“ a zamířil jsem na sice dopravně také hodně přetíženou, ale v době testu relativně jedoucí silnici I/3 na Benešov a Tábor.
Tahač DAF CF s motorem o zaokrouhleném výkonu 450 k/330 kW míří do vnitrostátní či krátké mezinárodní dopravy. V oblastech, kde to šířkové poměry komunikací dovolí, je ale využíván i k regionální distribuci zboží. Pokud jde o dálkovou mezinárodní dopravu, řidiči preferují řadu XF, která nabízí značně větší prostor v interiéru, včetně výrazně objemnějších odkládacích prostor, případně dvě pohodlná lůžka. DAF CF v tomto směru má interiér co do velikosti poněkud skromnější, na druhou stranu pokud jde o hnací řetězec, pak výběr motorů i převodovek je jen o maličko menší.
Testovaný DAF CS s budkou Space Cab měl menší agregát (co do zdvihového objemu) MX-11 s výkonem 330 kW/450 k. A vzhledem k tomu v této kategorii soupravy málokdy jezdí maximálně zatížené (většinou je celková hmotnost soupravy do 35 tun), výkon 450 koní, respektive největší točivý moment 2300 Nm, který je k dispozici již od 900 min-1, je více než dostačující. Po třech schodech vystoupám za volant, který je samozřejmě všestranně seřiditelný, tak jako je ve všech směrech nastavitelné i pneumaticky odpružené sedadlo řidiče. A protože šlo o prezentační truck, logicky byla výbava na vyšší úrovni, než by si objednali dopravci. Vedle elektricky ovládaných oken i vnějších zrcátek, nechyběla klimatizace, přídavné topení s výkonem 3,8 kW, střešní okno s elektrickým ovládáním, sedadlo řidiče typu Xtra Leather Air mělo vyhřívání i ventilaci a aby toho nebylo málo, tak volant i sedadlo bylo potaženo kvalitní kůží, což je součást příplatkové výbavy Exclusive Line. Světlomety jsou s technolgií LED s nárazuvzdorným ochranným sklem Lexan a nechybí jejich ostřikovače. Tento DAF CF si umí i přisvítit do zatáčky. Další dva světlomety jsou integrované do střešního nástavce. A samozřejmostí je denní LED osvětlení vozidla. V interiéru vedle kůží potaženého volantu a sedadla řidiče, nejvíc potěší prostornost. Mám skoro dva metry na výšku, přesto si za volantem dokážu nastavit sedadlo tak, aby nejen dobře dosáhnul na všechny spínače a ovládací prvky na palubní desce, ale abych také dobře viděl na provoz před sebou i šikmo vlevo, o zpětných zrcátkách nemluvě. Vedle standardní palubní desky s dobře odstíněnými přístroji před volantem DAF nabízí i Connect fleet management systém, který prostřednictvím palubní obrazovky poskytuje relevantní technické informace o vozidle. A to jak řidiči, tak i dispečerovi. Nechybí solidní audio výbava, satelitní navigace včetně navigačních map pro nákladní vozidla v západní části Evropy, připojení USB, iPod, iPhone atd. Součástí výbavy je i prediktivní tempomat využívající technologii GPS, který účinně zasahuje do řazení nové automatizované převodovky Traxon. Dle mapových dat tak mění nastavenou rychlost vozidla, řazení, plachtění (funkce EcoRoll) apod. a šetří tak palivo. Bohužel tento systém příliš neuplatníte na ucpaných silnicích a dálnicích v České republice.
Otáčím klíčkem v zapalování, ještě vložit kartu do tachografu, seřídit volant, sedadlo a zpětná zrcátka, připnout pásy a zvolna manévruji z parkovací plochy servisu v Jažlovicích. První úsek dnešního testu po D1 do Mirošovic je sice zaplněn ve všech jízdních pruzích, ale jedeme. Odbočuji v Mirošovicích na I/3 a hned je tu první prudké stoupání zakončené „šikanou“ pod opravovaným mostem. Nastavuji tempomat na 85 km/h, což znamená, že prediktivní tempomat umožní vozidlu (soupravě) dosáhnout před následujícím stoupáním krátkodobě rychlost až 90 km/h. Funguje to, ale to už jedu v posledním táhlém stoupání před Benešovem a zvolna brzdím do popojíždějící kolony. Rychlostí nepřevyšující 30 km/h tak zvládám celý obchvat Benešova. Tím jsem se ale dostal do souvislé kolony vozidel, která se trochu rozdělí až na obchvatu okolo Olbramovic a pokud jde o nákladní vozidla, tak „třídění“ nastává až v kopci za Voticemi. V pravém stoupacím pruhu „funí“ naložené trucky, v tom levém nás pak míjejí ty bez nákladu. Pochvaluji si velmi přesné a rychlé řazení nové převodovky ZF Traxon. Nicméně, shodujeme se s instruktorem, že při manuálním řazení bych asi nechával motor trochu více „točit“. Ovšem jak mě upozorňuje instruktor, zisk v podobě o něco málo vyšší průměrné rychlosti by stál příliš paliva a jízda by byla neekonomická. A to nejen s ohledem na spotřebu, ale také by se o něco málo více opotřebovávaly pneumatiky a třeba i brzdy. I když u konkrétního vozidla – jak jsem se přesvědčil hlavně při zpáteční jízdě v klesání na „votičáku“ – jsem veškeré brždění na trase bez problémů zvládnul s pomocí retardéru či motorové brzdy MX Engine Brake.
Celou trasu s otočkou v Miličíně, DAF CF zvládnul naprosto v pohodě. I ve stoupání u Votic se ukázalo 450 koní jako zcela dostačující výkon, i když souprava byla plně naložena. V kabině jsem si pochvaloval jak je ergonomicky velmi dobré řešení pracoviště, tak i dostatek prostoru a hlavně výborné odhlučnění. A protože stávající praxe je taková, že posádku tvoří pouze řidič, je zde dostatek místa i na odpočinek na cestě i na spánek.
DAF CF s motorem o výkonu 450 koní tak obstojí jak ve vnitrostátní dopravě, tak i na kratších zahraničních trasách, kde je zřejmé, že řidič ve vozidle nebude „bydlet“ několik týdnů. Vozidlo má vysokou užitnou hodnotu a může se pochlubit i nízkými provozními náklady a přiměřeným komfortem.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
DAF CF 450 FT 4x2
Motor: Řadový vznětový přeplňovaný šestiválec Paccar MX-11 Euro 6d s mezichladičem plnicího vzduchu. Systém SCR+EGR. Zdvihový objem motoru 10 800 cm3. Největší výkon 330 kW/1600 min-1, max. točivý moment 2300 Nm/900-1125 min-1. Vstřikování paliva systém Common-Rail s tlakem 2400 barů.
Převodové ústrojí: Dvanáctistupňová automatizovaná převodovka Traxon 12TX221 s přímým záběrem. Systém EcoRoll. Poměr 16,69 : 1,00. Motorová brzda MX – Engine Brake s výkonem 320 kW, výfuková brzda a intardér ZF s výkonem max. 500 kW.
Podvozek + budka: Podvozek s přední nápravou typu 163N s přesazením 100 mm. Odpružení s parabolickými pružinami, max. zatížení 8,0 t. Poháněná zadní náprava typu SR 1344 s jednoduchou redukcí a čtyřmi pneumatickými měchy, max. zatížení 13,0 t. Převodový poměr 2,21. Kotoučové brzdy s vnitřním chlazením na všech kolech. Zátěžový regulátor, systém ABS. Dvoumístná budka typu „Space Cab“. Nastavitelný střešní spoiler, boční límce, mezinápravové spoilery. Výbava Exclusive. Točnice SAF Holland typ S36-20.
Rozměry a hmotnosti: Rozvor náprav 3600 mm. Zadní převis 0,99 mm. Maximální hmotnost souprav 41 000 kg. Pneumatiky vpředu GoodYear 315/70 R22.5, vzadu GoodYear 315/70 R22.5. Hliníkové disky kol. Hliníková palivová nádrž o objemu 430 l, nádrž na aditivum AdBlue o objemu 45 l.
Záruka Plus – hnací soustava – 3 roky/500 000 km.
Převzato z časopisu