Truck
Nissan - Komfortní malý truck
08.03.2011 00:26
Test
Elegantní lehký truck kategorie N1 s komfortní výbavou nám udělal při testu na sněhu opravdu značnou radost.
Bylo to přesně v době, kdy na českých silnicích začala vládnout zima s množstvím sněhu a kdy jsme si nedovolili zapůjčit k redakčnímu testu standardní velkou návěsovou soupravu. A protože se naskytla možnost vyzkoušet si modernizovaný (spíše faceliftovaný) pick-up Nissan Navara, nebylo takříkajíc „co řešit“.
Nissan Navara dCi je v nabídce užitkových vozidel Nissan takříkajíc solitér, který „balancuje“ na hraně mezi kategorií užitkových automobilů a těžších SUV. V segmentu pick-upů s off-roadovým podvozkem a pohonem všech kol je totiž čistě užitkovým vozem Nissan NP300 (test DaS 5/2009) s motorem 2.5 dCi o výkonu 95 kW. Navara – a to hovořím o její poslední faceliftované verzi, kterou jsme měli v testu – vychází sice ze stejné koncepce podvozku, ale má jednak motor 2.5 dCi o výkonu 140 kW, ale hlavně naprosto komfortní odpružení a výbavu, která odpovídá osobnímu vozidlu vyšší třídy. A tak na řadě míst ve světě (jak v USA, tak i v Evropě), míří Navara spíše do segmentu vozidel pro volný čas a „práci“ nechává svému „sourozenci“ Nissanu NP300. Takže zdánlivě skoro shodná vozidla jsou zcela jiná. Ale ani komfortní podvozek a skoro až (díky celé řadě příplatkových prvků) luxus v kabině nesnižuje pracovní využití Navary při dopravě osob a nákladu v náročnějším terénu.
K testu převzatá Navara DC (Double Cab) je v nabídce s výbavou FE/XE/SE/LE a Platinium. Motor je pro všechny výbavy stejný a v základu je vždy spojen s přímo řazenou převodovkou. Pro výbavy LE/Platinium je k dispozici i samočinná převodovka a pouze Navara DC Platinium může mít i motor 3.0 V6 170 kW/550 Nm se samočinnou převodovkou. Cenově se Navara s dvoukabinou pohybuje v rozpětí od 684 333 Kč bez DPH až do 1 099 417 Kč bez DPH (výbava bez příplatkových doplňků). V době testu byla v ceníku uváděna i Navara King Cab za 667 759 Kč bez DPH, ale s poznámkou „do vyprodání zásob“. Nicméně čtyřdveřová a až pětimístná kabina Double Cab jednoznačně co do počtu prodaných vozidel převládá.
Jestliže jsem se zmiňoval o komfortu až luxusu, měl jsem na mysli toliko záležitosti týkající se standardní výbavy Platinium a ne příplatkové prvky.
Součástí této úrovně výbavy jsou takové „maličkosti“, jako je elektronický stabilizační systém ESP, ostřikovače předních světlometů, boční nášlapy (špiní nohavice u kalhot), střešní ližiny, 17’’ disky kol z lehkých slitin, dvouzónová klimatizace, tempomat, el. ovládaná všechna boční okna, el. nastavitelná zrcátka s vyhříváním a se sklápěním (oceníte nejen na parkovišti, ale hlavně v terénu, např. při průjezdu třeba zarostlým úvozem), kožená všestranně seřiditelná sedadla s el. nastavováním a vyhříváním (to je ale u kožených potahů v podstatě nutnost) atd. Přesto ještě zůstala možnost si něco „přikoupit“, a tak importér vybavil vozidlo navigací a audio soupravou s připojením USB apod. a také s couvací kamerou, umístěnou v madlu zadního čela. Je šikovná a uvítáte ji nejen při parkování ve městě, ale i v terénu. Bohužel na zádi vozidla se dost rychle „oko“ zašpiní. Navara navíc v interiéru nabízí dostatek místa nejen na předních sedadlech, ale i na zadní lavici, i když strmost zadního opěradla není zcela ideální na dlouhé cesty. A málem bych zapomněl, že standardní odkládací místa na palubní desce, mezi předními sedadly či v kapsách ve dveřích, jsou u Navary doplněna docela velkým prostorem pod zadními sedáky. Vejde se tam pohodlně nejen lékárnička, či nářadí, ale také vyjímatelné upevňovací prvky z kotevní sady na korbě.
Pod kapotou je uložen vznětový řadový přeplňovaný čtyřválec 2.5 dCi s výkonem 140 kW/190 k, resp. s největším točivým momentem 450 Nm, což plně vyhovuje i naloženému vozidlu a mimo terén to bez problémů stačí na vlečení přívěsu o celkové hmotnosti (bržděný!) 3000 kg. V testovaném vozidle byla přímo řazená šestistupňová převodovka s terénní redukcí (2,63:1). Trvale jsou poháněna zadní kola, připojitelná jsou kola přední nápravy a to pomocí otočného ovladače před řadicí pákou (do 100 km/h). Ve výbavě je i uzávěrka zadního diferenciálu. Brzdy jsou vpředu kotoučové, vzadu bubnové. Pokud jde o terénní parametry, pak světlá výška vozidla je 228 mm s brodivostí 500 mm. To je v podstatě v této třídě off-roadů standardní, tak jako přední resp. zadní nájezdový úhel (32°/18°).
Ale karoserie typu pick-up je určena ke kombinované přepravě osob a nákladu. V kabině typu Double Cab lze přepravovat pět osob, to ale znamená, že ložná plocha je o něco kratší. U Navary má rozměry 1511 x 1130 x 457 mm a přístupná je zadním sklopným čelem, které ale s ohledem na tvar a velikost zadního nárazníku lze sklopit pouze do vodorovné polohy. A pro úplnost dodávám, že i pick-up Nissan Navara má v nabídce doplňků několik typů nástaveb na korbu. Testované vozidlo mělo nejen střešní trubkový nosič (výborné třeba na lyže), ale také upevňovací systém C-Channel, který umožňuje bezpečně a rychle zajistit náklad přepravovaný na ložném prostoru.
A myslím, že je nejvyšší čas usednout za volant a otočit klíčkem ve spínací skříňce. Na předních sedadlech Navary je dostatek místa, ale sedadla by mohla mít (subjektivní dojem) lepší boční vedení. Řidič si lehce nastaví jak sedadlo, tak i volant se satelitními spínači na jeho vodorovných příčkách (jeho obšití kůží je opravdu příjemné) a má před sebou dobře čitelné standardní kruhové přístroje a palubní desku, která se vyznačuje přehledností. Přímo řazená převodovka se ovládá krátkou řadicí pákou, ovladač připojení předních kol, resp. redukce je umístěn před ní, stejně tak jako spínač uzávěrky zadního diferenciálu. Pro jízdu v náročném terénu by byl vhodný i závěr mezinápravového diferenciál, ten ale ve výbavě není. Vznětový přeplňovaný čtyřválec 2.5 dCi nabízí výkon 190 koní a největší točivý moment 450 Nm, což je výrazně více než měl jeho předchůdce, takže vozidlo je hbité jak v městském provozu, tak i na dálnici. Při plném zatížení (užitečná hmotnost pro verzi DC s výbavou Platinium je 935 kg) a vlečení přívěsu (3000 kg bržděný), má dostatečný točivý moment, abyste nepatřili na silnici mezi „loudaly“.
Pokud jde o jízdu v terénu, tak tentokrát nebylo vůbec nutné zajíždět někam do pískoven, lomů či do oblasti těžby dřeva. Zcela stačily pražské ulice zahlcené sněhem. Zvláště boční ulice na sídlištích nabízely pouze jednu vyjetou (často zledovatělou) kolej a vozidla s poháněnou pouze jednou nápravou neměla šanci tuto kolej „opustit“ a zaparkovat. Takže prakticky po celou dobu testu jsme s kolegou jezdili s připojením pohonu předních kol. Samozřejmě, že jsem si také vyzkoušel jízdu ve volném terénu, tj. v hlubším sněhu na polní cestě. Navara vždy obstála a to nejen díky pohonu 4x4, ale také díky kvalitním zimním pneumatikám. Zajímavá byla průměrná spotřeba v testu při takto náročných podmínkách. Prakticky jsme absolvovali všechny druhy povrchu či typu komunikací, ale s ohledem na kluzkost vozovky ani na dálnici jsme nejeli více jak 110 km/h. Přesto průměrná spotřeba (dle palubního počítače) se po celou dobu testu ustálila na hodnotě 9,5 l/100 km. Je to sice o litr více než uvádí výrobce, ale zdůrazňuji, že vlastně neustále byl připojen pohon všech kol. Takže výborné!
Zdroj: Doprava a silnice 02/11
Autor: Jiří Krenar
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)