Truck
Mitsubishi Fuso - Diamanty z Portugalska
Branko Remek 04.08.2009 10:32
Představujeme
Pronikání japonských automobilek do Evropy je v oblasti užitkových automobilů nenápadné, avšak účelné a úspěšné. Divize lehkých užitkových vozů Nissan Europe se zabydlela ve Španělsku, výroba Mitsubishi Fuso Canter naopak v Portugalsku…
Nissan Motor Europe úspěšně kooperuje se společností Renault Trucks a japonský výrobce užitkových automobilů Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation s roční kapacitou téměř 200 tisíc vozidel dnes patří do společnosti Daimler AG (ta vlastní 85 %). Výrobní závod Mitsubishi Fuso Truck Europe (MTFE), zaměstnávající na pět stovek lidí, leží asi 150 kilometrů od Lisabonu v Tramagalu. Vyrábějí se tam vozy řady Canter všech modifikací. Společnost byla založena v roce 1964 jako jointventure s francouzskou firmou Berliet a vyráběla výhradně vozidla pro armádu. V roce 1980 se stala generálním zástupcem Mitsubishi pro Portugalsko a v roce 1996 zahájila výrobu řady Canter FE pro evropský trh. Současná výrobní kapacita 15 000 vozů ročně je téměř plně využita pro novou typovou řadou Canter TD, zavedenou v roce 2005 (osmá generace Canteru). Průměrně se vyrábí šestapadesát automobilů denně v jednosměnném provozu.
Mezinárodní management a tlak konkurenčních výrobců lehkých užitkových automobilů kategorie N2 podmínil důsledné respektování norem kvality řízení ISO 9000 a norem ochrany životního prostředí ISO 14 000. K původní montážní hale byla přistavena nová karosárna, tj. svařovna a lakovna budek. Všechny plechové výlisky přicházejí od subdodavatelů. S ohledem na relativně nízké výrobní počty není svařovna robotizována a bodové elektrické svařování se provádí ručně; lakovna je však na vysoké úrovni. Proces začíná fosfátováním a kataforézou, představující základní protikorozní ochranu, pokračuje uzavřením mezer a spár mezi výlisky tmelením a končí vrchním lakem nejvyšší kvality. Podvěsným dopravníkem diriguje počítač budky do montážní haly, kde jsou kompletně vybaveny. V této hale také probíhá celá montáž podvozků včetně ústrojí pohonu a konečná montáž vozidel s expedicí. V továrně nenajdete žádný horký provoz, tedy slévárnu nebo kovárnu. Protože tam nejsou ani mechanické obrobny, přicházejí díly z dalších specializovaných závodů Mitsubishi Fuso v Japonsku a od jiných dodavatelů. Přestože je závod přímo u hlavní železniční trati údolím řeky Tajo, jsou veškeré dodávky systémem just-in-time jen po silnici.
Montáž začíná rámem, jehož nalakované podélníky a příčníky přicházejí od dodavatelů ze Španělska. Dokončený rám je posazen na dvojici transportních plošin, vozíky se posunují z jednoho pracoviště na druhé a skupiny dvou až čtyř dělníků mohou pohodlně a v klidu montovat potrubní rozvody, nápravy, příslušenství a všechny ostatní komponenty. Po dokončení těchto úkonů rám pokračuje na další pracoviště. Na krátkých pobočných linkách se kompletují již odzkoušené motory s převodovkami, nápravy, přístrojové desky a kola s pneumatikami podle přání zákazníků. Po dokončení montáže ústrojí pohonu je podvozek posunut až k montáži vybavené budky, teprve potom se montují kola a automobil již popojíždí vlastní silou na konečná pracoviště seřízení a kontroly. Protože řídicí počítač má vše pod kontrolou, jsou tak na lince nejen vozy různých barev, ale i různých typů. Po odzkoušení všech funkcí a kontrole kvality odjíždějí nové Cantery na expediční plochu, odkud putují k zákazníkům v celé Evropě. Specifickým požadavkům britských klientů například odpovídá zvláštní uspořádání budky a samozřejmě i pravostranné řízení.
Typovou řadu evropského Canteru tvoří dvě šířky podvozků s různým rozchodem kol a několika možnými rozvory náprav. Na užší podvozek se používá užší budka Standard Cab, na širší chassis pak budka Comfort Cab. Širší budka je buď základní, anebo prodloužená čtyřdveřová až pro sedm osob. Menší vznětové čtyřválce Mitsubishi 4M42T o objemu 2977 cm3 ( 95 x 105 mm) jsou ve výkonových variantách 81, 92 a 107 kW (110, 120 a 145 k) při 3200 min-1; větší čtyřválec 4M50T o objemu 4899 cm3 ( 114 x 120 mm) má výkon 132 kW (180 k)/2700 min-1. Všechny motory jsou přeplňované s chladičem plnicího vzduchu a vyhovují emisním limitům EU4. Nejmenším v řadě, a to ještě v kategorii N1, je Canter 3S11, největší naopak typ 7C18D. V symbolice značení typů je první číslice kódem celkové hmotnosti, písmeno kódem budky (šířky vozu) a dvojčíslí kódem výkonu motoru (k). Případné poslední písmeno je dodatkové pro dvojitou budku (Double).
Po vstupu společnosti Daimler Trucks se zásadně změnila logistika a technologie výroby, neboť produkty nejvyšší technické úrovně musí být vyráběny špičkovým technologickým zařízením. Velký technický rozdíl původní řady Canter (1963) proti renomovaným evropským konkurentům byl prakticky vyrovnán. Mitsubishi Fuso Canter směle konkuruje i srovnatelnému typu z rodiny Daimler Trucks, kterým je známý Mercedes-Benz Atego. Protože řada Atego je od celkové hmotnosti 7500 kg výše, logicky se Canter zaměřuje na pokrytí dolní oblasti 3500 až 7500 kg, čímž se obě řady vzájemně doplňují; lze očekávat i další konstrukční sbližování. Mitsubishi Fuso již dnes má ve výrobě i hybridní provedení Canter Eco Hybrid. Zákazník tak dnes stojí před velmi těžkou volbou, kterou ze značek zvolit, a to i po detailní přesné specifikaci technických parametrů požadovaného typu vozidla. Rozhodují proto obvykle i další okolnosti, jako například dostupnost prodejce a servisu, leasingové a servisní podmínky, komplexnost nabídky zvláštního příslušenství a často i osobní vztahy a emoce.
Zdroj: Automobil 06/09
Autor: Branko Remek
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)