Truck
Mercedes-Benz Axor Ruthmann - Odtahovka k pohledání
Milan Olšanský 07.10.2009 23:04
Představujeme
Je celá řada odtahovýchvozidel, malé, velké, s jeřábem, se skládací plošinou i pro jedno vozidlo či pro celou flotilu. Ale speciální odtahovka pro vysokozdvižné vozíky, ta je jen jedna.
Už jste někdy viděli Mercedes-Benz Axor s pohonem 4x2? Že se ptám, jistě, že viděli, ale ten, o kterém mluvím, má sice čtyři kola, ale ta hnaná jsou na přední nápravě. Také o druhé, zadní nápravě můžeme hovořit pouze v rovině teoretické. Spíše jde o dvě podélná vlečená ramena. A tak, i když vedle vás na silnici tento Axor vypadá relativně normálně, jedná se o zcela unikátní vozidlo – alespoň v České republice.
Přepravní úkol
Potřebujete přemístit vysokozdvižný vozík? Tak to máte několik málo možností. Po vlastní ose to půjde jen velmi ztěžka. Naložení na prostý valník či na klasické odtahové vozidlo vyžaduje nejen kus artistického umění, ale většinou také ještě příhodnou rampu. Navíc k celé akci je třeba mít pořádnou dávku štěstí. Proč? Protože vysokozdvižné vozíky jsou sice skvělými pomocníky co se týká práce ve skladech či podobných zařízení, nejsou však konstruovány na to, aby překonávaly přílišné vertikální překážky. Mají poměrně vysokou vlastní hmotnost, to aby mohly účinně pracovat s těžkými náklady ve výškách.Uvedené parametry a mnohé další je limitují při manévrovacích schopnostech týkajících se nájezdu na odtahovou plošinu, či možnost naložení a složení za pomoci jiných zařízení. Jednoznačně tedy z daného úkolu vyplývá, že optimální variantou je nalézt specialistu. Jedním takovým, vlastně jediným v České republice, je specializovaná odtahovka Mercedes-Benz Axor 1824 Ruthmann.Vozidlo vychází z modelové řady těžkých nákladních automobilů osvědčených parametrů. Jenže na rozdíl od ostatních, jeho standardní provedení končí za kabinou. Jinak řečeno, posledním „skoro“ normálním kusem sériové konstrukce je převodovka. Vše ostatní je speciální nástavba, která je schopná se šesti tunami nákladu manipulovat v rozmezí výšky 0 až 1600 mm. Kouzlo, vyhovující především zákazníkům, je v tom, že v celém rozsahu poskytované manipulační výšky si nákladový prostor zachovává vodorovnou rovinu.
Speciální nástavba
V přepravní poloze má automobil běžné vzezření, výška ložné plochy je 560 mm nad vozovkou. Při nakládce či vykládce se vozidlo za kabinou prohne, nebo naopak nahrbí. Chytře vymyšlený mechanismus zajistí přizpůsobení výšky podlahy nákladového prostoru rampě, která je k dispozici. V případě potřeby si vozidlo lehne na zem, aby vozík mohl vyjet či najet přímo ze silnice. Výška ložné plochy pod plátěnou střechou je 3440 mm. V případě potřeby je možno využít i svrchu otevřený nákladový prostor, ovšem v souladu se všemi dopravními předpisy.Nástavba Ruthmann využívá konstrukce dvou vlečených ramen, na jejichž zadních koncích jsou umístěna zadní kola vozidla. Dostatečně tuhý mechanismus zajišťuje nejen kýženou schopnost položit nákladní plošinu až na zem či ji zvednou do více než jeden a půl metrové výšky, ale také jízdní vlastnosti automobilu. Mohlo by se sice zdát, že o nic moc nejde, ale celková hmotnost speciálu dosahuje až 13,5 t. Vzhledem k tomu, že jsou poháněná pouze kola přední nápravy a zadní kola nemají klasickou příčnou nápravu, musí být celá konstrukce náležitě tuhá. V silničním provozu si speciál sice nezadá s ostatními vozidly, jeho jízdní vlastnosti jsou však specifické – to se dá přece pochopit.
Zdroj: Trucker 09/09
Autor: Milan Olšanský
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)