Truck
Mercedes Actros MP3 1844 - Daimlerovo lidové vozítko
-GG- 28.09.2009 23:26
Test
Na testovací jízdu jsme tentokrát vzali model 1844, nejoblíbenější vůz z řady MP3. Zřekneme-lise kabiny Megaspace a retardéru, bude to znamenat ztrátu pohodlí pro řidiče?
Od svého vstupu na trh v roce 1996 nese Actros korunu nejprodávanějšího těžkého nákladního vozu na německém trhu. Uvedení druhé generace vozu, v níž se Mercedesu podařilo odstranit většinu kritizovaných nedostatků původního modelu, bylo opravdovým projevem síly. I proto působí poslední úprava modelu spíše zpátečnicky. Ovšem, zatímco zkušební jezdci očekávali od nového nákladního vozu přece jen něco víc, od řidičů, podnikatelů i servisních odborníků zní na adresu MP3 především velmi pozitivní ohlasy.
DAŘIT SE VÁM MŮŽE I S MODELEM 1844 A KABINOU L
Do aktuálního supertestu vstupuje Actros, původem z fabriky v bádenském Wörthu, ve verzi 1844, se sériově montovanou automatizovanou převodovkou Powershift, budkou s vysokou střechou L a motorovou brzdou. Vůz s hvězdou na přídi se v této konfiguraci vyskytuje zejména ve větších flotilách, nebo ve vozových parcích, které otázce nákladů přikládají zvláštní důraz. Asistent držení stopy, adaptivní tempomat a airbag řidiče jsou příslibem vyšší úrovně bezpečnosti. Dosáhnout více není možné, protože například nanejvýš smysluplný asistent nouzového brzdění (Active Brake Assist) vyžaduje použití retardéru.Typický vidlicový šestiválec, který u testovaného vozu disponuje výkonem 435 koní, je dalek svým maximálním možnostem. Přesto s ním lze docela dobře žít. Není sice vzorem absolutně nejvyššího výkonu, avšak vyniká skvělým chováním při rozjezdu a dobře využitelným pásmem otáček i ve velmi vysokých hodnotách. Průběh výkonu je rovnoměrný od 900 až do 1800 ot./min. Při jízdě do kopce si šestiválec nejlépe vede někde kolem 1300 ot./min.
Maximální točivý moment 2100 Nm sice nedovoluje čtyřiačtyřicítce ucházet se o prvenství, nicméně ji umožňuje držet krok s jejími konkurenty. Obecně lze pozorovat určitou slabost pod čtyřmístnou hranicí počtu otáček. Powershift ovšem již těsně nad 60 km/h na okresní silnici zařadí dvanáctý stupeň a nechá soupravu jet úsporně a při nízkých otáčkách.Hezčí zvuk motoru by nejspíš přispěl k většímu požitku z jízdy. Ačkoliv jde samozřejmě o pocit veskrze subjektivní, hraje zážitek vašich uší důležitou roli při rozhodování o tom, kam směřovat své sympatie. A sirénu připomínající podtón vidlicového šestiválce fakt nepůsobí sexy... Na rozdíl od víceméně estetické diskuse o kvalitě zvuku motoru lze sériovou automatizovanou převodovku posoudit zcela objektivně: odstupňování převodů a celkový převodový poměr (i=2,85 při 315/50 R 22.5) docela sedí. Díky nejnovějším vylepšením může být řidič spokojen i s rychlostí řazení – zvláště, když existují převodovky, které mění převodové stupně rychleji a rozhodně ne nepohodlněji. Až na několik výměn stupňů je nyní podstatně přesvědčivější i strategie řazení.
Stejně jako dříve, i dnes řadí Powershift – především při zatížení a na začátku stoupání – minimálně o stupeň navíc. Motor je pak vytočen nad 1700 otáček za minutu. Pokud si řízení převodovky „uvědomí“, že dobra bylo poněkud příliš, stojí následující přeřazení čas i palivo navíc. V těchto situacích je lepší, přepne-li řidič na manuální režim.Motor s převodovkou jinak tvoří docela dobře sehraný tým. Zvláště pokud řidič aktivuje brzdový tempomat, přebírá elektronika Actrosu veškerou práci. Při jízdě z kopce zařadí Powershift samočinně nižší stupeň, aby tak zvýšila brzdový výkon škrticího ventilu v hlavě válců.Na strmém svahu přejde Eco-Roll na neutrál a optimálně tak využije setrvačnost vozidla. Na předem stanovené hranici rychlosti znovu zařadí stupeň a hbitě pokračuje v jízdě. Nepatrné nepřesnosti regulace tempomatu testovaného vozu jsou spíše výjimkou. Až dodnes fungoval tento systém u každého Mercedesu dokonale. A ještě jedna poznámka ohledně vybavení Eco-Roll: U Actrosu funguje systém velice dobře a řidič má skutečně pocit, že jeho nákladní vůz využije pro pohyb vpřed každý, byť nepatrný svah. Podobný systém automobilky Volvo – nazývaný I-Roll – zdaleka není tak zdařilý. Neustálé zapínání a vypínání bývá důvodem pro zbytečnou nervozitu.
MODEL 1844 MP3 JE RYCHLEJŠÍ A ÚSPORNĚJŠÍ NEŽ MP2
Téměř dokonalý „jízdní management“ je nakonec důvodem, proč je hodnota spotřeby i přes nepatrně vyšší rychlost pod hodnotou srovnatelného modelu MP2. Co se konkurence týče, spotřeba Actrosu 1844 je někde uprostřed.Důvodem by mohl být chybějící retardér. Omezený výkon motorové brzdy nutí při jízdě z kopce k častému přibrzďování. Průměrná rychlost je tak nižší. Proto lze – nejen z důvodů bezpečnosti - s klidným svědomím doporučit, aby řidič akceptoval přibližně o třetinu litru paliva vyšší spotřebu nového a velmi silného retardéru, který snižuje ztrátový výkon a umožňuje tudíž poněkud hbitější jízdu. V oblasti brzdění však 1844 získala celkově jen skvělé známky. Brzdový výkon i pocit při stlačení brzdového pedálu a čas reakce brzdového systému jsou vynikající. Kromě toho, žádný z jejích konkurentů nedokáže tak pružně reagovat na výměnu návěsu a změnu zatížení.
Nové, nyní přímější řízení představuje ve srovnání s modelem MP2 opět obrovský pokrok. Bohužel je dosud k dispozici jen pro návěsové tahače. Ačkoliv někteří řidiči nadále kritizují jeho lehkost, umožňuje toto řízení dobré ovládání vozidla a MP3 si díky němu přesně najde svou stopu i v serpentinách mimo dálnici. Pro Actros je typický jeho „měkký“ podvozek. V kombinaci se spíše tuze odpérovanou budkou to rozhodně není chyba. Chlapík z Wörthu si razí cestu vpřed s dostatečnou mírou pohodlí a bez větších výkyvů a otřesů. Ke slušné úrovni jízdního pohodlí přispívá i zdařilá klimatizace. Akorát míra hlučnosti trysky by mohla být o něco decentnější.V hodnoceních řidičů vyniká Actros díky výbornému rozhledu dopředu i do stran, velmi pozitivně jsou hodnocena i zrcátka. Opěvován je i ryzí půvab interiéru kabiny. Kritiku si však vysloužila rychlá míra opotřebení jeho povrchů, zejména skutečnost, že jsou velmi citlivé na poškrábání a vyžadují značnou péči. A i kvalita je v mnoha ohledech sporná. Hovoří se o odpadávajících spínačích ovládání převodovky Powershift, chybějících síťkách v přihrádkách, které se během jízdy vyprazdňují samy a též o nedobře těsnících záclonkách na oknech.Zejména řidiči, kteří přešli ze Scanie či Volva, se v Actrosu cítí dobře – a to už o něčem svědčí. To by ale pro Mercedes nemělo být důvodem usnout na vavřínech.
Zdroj: Trucker 08/09
Autor: GG
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)