Truck
MAN TGS 28 - ChipperTruck
Jiří Fiala 19.07.2010 16:23
Představujeme
Pod tímto anglickým názvem prezentuje výrobce JENZ ve svém katalogu svůj nejnovější produkt mobilního štěpkovače na podvozku MAN. Jde o zařízení balancující mezi kategorií nákladní vůz a pracovní stroj, které možná čeká slibná budoucnost.
Stále více se hovoří a píše o ekologii, skleníkovém efektu, obnovitelných zdrojích energie a využití biomasy. Na její výrobu, tedy výrobu dřevěných štěpků, se zaměřil výrobní program firmy JENZ GmbH.
Od kočáru ke speciálu MAN
Firmu v roce 1921 založil kovářský mistr Hans Jenz. Zpočátku se věnoval výrobě kočárů, přívěsů a zemědělského nářadí. V roce 1947 vyrobil první sklápěč s ozubeným hřebenem. Po generační výměně ve firmě v roce 1955 byl patentován systém nájezdové brzdy nákladního přívěsu a po čtyřech letech byl vyroben první stacionární štěpkovač Jenz. V roce 1977 byl vyroben první mobilní štěpkovač poháněný motorem Scania. Výrobní program se rozrostl o mnoho typů a variant provedení těchto strojů na zpracování dřeva, až byl v roce 2007 poprvé představen mobilní štěpkovač na podvozku MAN.Předností proti ostatním produktům firmy je hned několik. Na prvním místě je to určitě rychlý přesun mezi jednotlivými pracovišti, dále pak využití motoru vozidla pro pohon nástavby a tedy úspora motoru navíc, jak je tomu u přívěsných strojů, a vyšší výkon daný výkonnějším motorem, než který mají většinou k dispozici traktorové pohonné jednotky.
Podvozek pro tento typ nástavby pochází z vídeňské produkce MAN, kde se vyrábí speciální podvozky, například super těžké tahače, podvozky s hydraulicky poháněnou nápravou či netradiční poháněné a řídicí nápravy. Typové označení pro tento model je TGS 28.480 6x4-4 BL, jedná se tedy o tříosé vozidlo s poháněnou první a druhou nápravou, třetí náprava je zvedací a řídicí. Konfigurace náprav je ideální pro tento stroj – malý poloměr zatáčení a při zvednutí zadní nápravy dobrá trakce v těžkém terénu. Motor s výkonem 480 koní je nejsilnější nabízený pro tuto konfiguraci podvozku. Maximální výkon je tu na místě, protože musí posloužit jak pro pohyb vozidla, tak pro pohon štěpkovače.
Postupná přestavba vozu
Z Vídně putovalo vozidlo do Türkheimu v Německu k dvornímu úpravci podvozků MAN, který musel dodělat speciální vedlejší pohony pro chod nástavby. Cesta vedla poté k dalšímu specialistovi MAN, do továrny ve Wittlichu, kde předělali standardní kabinu LX – zvýšená se dvěma lůžky – na kabinu pracovního stroje. Odstraněna byla obě lůžka i sedadlo spolujezdce, které bylo nahrazeno speciálním otočným křeslem s joysticky pro ovládání štěpkovače a hydraulické ruky. Přibylo zadní a boční okno pro výhled na pracovní nářadí. Takto upravený vůz konečně dorazil k výrobci nástavby do Petershagenu. Zde se provádí vlastní montáž stroje pro zpracování dřeva.
Jedná se o štěpkovač HEM 581, který se skládá z podávacího stolu, rotoru s noži, výhozové roury a samozřejmě hydraulické ruky pro manipulaci a dopravu dřevní hmoty na vtahovací stůl. Samotné rozbalení zařízení, tedy zajištění stroje opěrami, rozbalení podávacího stolu a podávacího válce trvá necelou minutu. Veškeré operace provádí obsluha z prosklené kabiny vozidla, kde má mimo ovládacích joysticků i další dva ovládací panely a monitor pro sledování všech funkcí a aktuálních parametrů štěpkovače, které zároveň může dle potřeby měnit.
Vyráběny jsou dva typy těchto nástaveb – HEM 561R a 582R, lišící se množstvím nožů a rozměry vtahovacího otvoru. Štěpkovač Chippertruck HEM 581 R, představený v areálu firmy Karlow-Karlshof a.s., je vybaven vtahovacím otvorem 680x1200 mm a 12 noži (volitelně může být 24 nožů), které dokážou bez problémů rozštěpkovat kmen do průměru až 60 cm u měkkého dřeva. Výkonnost tohoto zařízení může být až 150 prm štěpky za hodinu. Další volitelnou položkou je i vynášecí pás, rovněž ovládaný z kabiny řidiče, který může doplnit sériově dodávanou výhozovou rouru s ventilátorem. V současnosti je vyráběn inovovaný typ HEM 582. Zároveň jsou v nabídce i větší zařízení montovaná na čtyřnápravovém podvozku, případně varianta s kabinou obsluhy na hydraulickém jeřábu, kdy tedy odpadá přestavba kabiny nákladního vozu a postačí sériově dodávaný podvozek. Na území Čech a Slovenska se nyní nachází čtyři tyto stroje, uvidíme, zda se toto číslo časem zvýší.
Zdroj: Trucker 06/10
Autor: Jiří Fiala
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)