Truck
MAN představil prototyp nového „e-trucku“
-red- 24.03.2022 23:24
Společnost MAN Truck & Bus zrychluje přechod na užitková vozidla s nulovými emisemi. Výroba vysokovýkonných elektrických tahačů začne v mnichovské fabrice již začátkem roku 2024 dodávkou prvních 200 kusů.
To je téměř o rok dříve, než bylo původně naplánováno. Prototyp blízký sériové verzi nového elektrického nákladního vozidla představil MAN poprvé veřejnosti 17. února v Norimberku. Kromě nových bezemisních pohonů vyvíjí MAN i komplexní řešení elektrické mobility, které zákazníky připraví na používání „e-trucků“ již v raném stádiu.
„Elektrifikaci našeho vozového parku musíme ještě zrychlit. Ale e-mobilitu dokážeme urychlit pouze tehdy, podpoříme-li naše zákazníky při této změně a přesvědčíme je, aby to udělali. Proto vytváříme nabídky integrovaných digitálních řešení a nabíjení,“ vysvětluje Alexander Vlaskamp, předseda představenstva MAN Truck & Bus.
Vedle zrychlení přechodu na e-mobilitu mnichovský výrobce užitkových vozidel zintenzivňuje také výzkum vodíkového pohonu. Za tímto účelem ministerský předseda spolkové země Bavorsko, Markus Söder, a bavorský ministr hospodářství, Hubert Aiwanger, prezentovali finanční závazek na projekt „Bavorská flotila“ (Bayernflotte) ve výši 8,5 milionu eur.
V průběhu roku 2024 mají nákladní vozidla MAN s vodíkovými palivovými články dokázat svůj potenciál v provozu u pěti zákazníků v Bavorsku.
„Budoucnost začíná nyní – připravujeme cestu k nulovým emisím“ – pod tímto mottem MAN Truck & Bus přivítal 17. února v Norimberku představitele z oblasti politiky, vědy a průmyslu, aby jim předvedl téměř sériový elektrický tahač a odstartoval významný vodíkový projekt. Alexander Vlaskamp, předseda představenstva MAN Truck & Bus, v rámci prezentace řekl: „MAN zrychluje svou transformaci a činí velké kroky směrem k pohonným systémům bez emisí. Pozornost v MAN i ve skupině TRATON je zaměřena jednoznačně na bateriové elektrické pohony. Jsou základem pro naše vysoce výkonné „e-trucky“, které uvedeme na trh v roce 2024. A teprve až bude po roce 2030 k dispozici dostatek zeleného vodíku a odpovídající infrastruktura, předpokládáme, že ve vybraných oblastech uplatnění budeme využívat vodíkové tahače. Proto zkoumáme téma o vodíku. Financování ze spolkové země Bavorsko nám také umožňuje shromažďovat další odborné znalosti v této oblasti.“ Předseda představenstva MAN také oznámil, že prvních 200 „e-trucků“ bude vyrobeno začátkem roku 2024. Vyrobí je hlavní závod MAN na e-mobilitu v Mnichově. Kromě toho vzroste přidaná hodnota pro bateriová elektrická užitková vozidla – díky vnitropodnikové montáži tzn. balíků baterií. Je to jasné: MAN zrychluje tempo přechodu na bezfosilní druhy pohonu a připravuje se na budoucnost nákladní dopravy a přepravy osob bez emisí.
Bavorská flotila
Transformace zahrnuje i další posilování kompetence v oblasti vodíkové technologie. Spolková země Bavorsko financuje výzkumný projekt „Bavorská flotila“ v rámci vlastní vodíkové strategie a tím urychluje rozvoj na tomto poli. Dotace je ve výši 8,5 milionu eur.
V projektu „Bavorská flotila“ vyvíjí MAN spolu se svými průmyslovými partnery Bosch, Faurecia a ZF nákladní vůz s palivovými články, které si v polovině roku 2024 převezme pět zákazníků. Tahače na vodíkový pohon budou 12 měsíců testovat v reálném provozu společnosti BayWa, DB Schenker, GRESS Spedition, Rhenus Logistics a Spedition Dettendorfer. Projekt začíná akcelerovat po předání rozhodnutí o jeho financování, které prezentoval bavorský ministerský předseda, Markuso Söder, a ministr hospodářství, Hubert Aiwanger.
Porovnání technologií
Při první prezentaci prototypu „e-trucku“, který vychází z nové generace nákladních vozidel MAN, mnichovský výrobce zdůraznil fakt, že bateriový elektrický pohon a vodíkový pohon s palivovými články jdou technologicky ruku v ruce. Výchozím bodem je elektromotor, který čerpá energii z baterií. Bateriová elektrická vozidla (BEV – Battery Electric Vehicles) již nabízejí základní technologii, která požadavky zákazníků na nákladově optimalizovaná praktická řešení spojuje se snahou o udržitelnost a klimatickou neutralitu tahačů, autobusů a vanů MAN.
Tento typ elektrických vozidel může být v budoucnu doplněn nákladními vozidly a autokary s vodíkovým pohonem, které jsou založeny na pohonném ústrojí BEV, avšak většinu baterií s velkou hmotností nahrazují lehčí vodíkové nádrže a palivový článek.
Podle aktuálního stavu techniky mají užitková vozidla s palivovými články delší dojezd než vozidla využívající energii z baterií. Jenže náklady na energii získávanou z vodíku jsou při provozu podle všeho stále výrazně vyšší. Energetická výhoda BEV je klíčem k rychlému přechodu na „e-trucky“, kterých je potřeba pro splnění klimatických cílů dopravního sektoru. Připomeňme, že výdaje za palivo nebo energii tvoří největší část celkových nákladů na vlastnictví (TCO) u intenzivně využívaných užitkových vozidel.
Základním faktorem transformace dopravy zůstává rozvoj nabíjecí infrastruktury, přičemž je nezbytná politická podpora. Přispěje k tomu i TRATON Group, mateřská společnost MAN Truck & Bus, která chce v rámci společného podniku s dalšími výrobci pomoci při vytvoření sítě vysokovýkonných nabíjecích stanic v Evropě.
A proč se vodík jako zdroj energie pro užitková vozidla stane relevantní později než baterie? Protože zelený vodík nebude v blízké budoucnosti dostupný v dostatečném množství a zřejmě se nejprve bude používat v průmyslových odvětvích vyrábějících ocel nebo chemikálie.
Elektrická mobilita v odvětví nákladních vozidel
Nový „e-truck“, který MAN představil v Norimberku, pokryje v budoucnu většinu aplikací v sektoru nákladní dopravy. Pro přechod zákazníků na pohony bez fosilních paliv považuje MAN za nezbytné poskytovat eConsulting – s cílem usnadnit uživatelům udržitelnou dopravu.
Pro úspěšnou změnu vozového parku z dieselového na bateriový elektrický pohon je nutná holistická analýza potřeb zákazníků ve velkém předstihu před koupí „e-trucku“. Když se klient rozhodne pro elektrické nákladní vozidlo, pak eConsulting pokrývá fázi realizace včetně optimalizace nákladů, analýzy tras, optimalizování vozového parku a infrastruktury nabíjení.
Velmi důležité jsou baterie
Klíčovým komponentem na cestě k pohonům bez emisí jsou baterie. MAN začal budovat svou vlastní techniku v oblasti skládání souprav baterií již na jaře 2021. Centrem je technické středisko e-mobility v norimberském závodě, které od té doby vyrábí baterie pro testování a interní zkoušky elektrických vozidel.
Soupravy baterií jsou největší a nejtěžší z akumulátorů používaných v užitkových vozidlech a jsou v nich integrovány a řízeny články. V sériově vyráběném městském autobusu MAN Lion's City E má baterie kapacitu 80 kWh. V tomto 12metrovém modelu je v současnosti nainstalována sada šesti baterií, s nimiž na jedno nabití ujede autobus až 350 km. Avšak během testu Efficiency Run v květnu 2021 městský autobus MAN Lion's City E působivě demonstroval, že za optimálních podmínek má mnohem větší jízdní dosah: Elektrický Lion's City, který 24 hodin jezdil na lince MHD v Mnichově, ujel 550 kilometrů – bez dobíjení. Pohonný systém „e-busu“ značky MAN ukázal, jaké dojezdy jsou již dnes možné, přičemž samozřejmě záleží i na ovlivňujících faktorech jako topografie, stylu jízdy řidiče a používání topení či klimatizace.
Převzato z časopisu