Truck
Malý truck pro velkou práci
Jiří Krenar 27.11.2020 07:00
Lehká užitková vozidla, to nejsou jenom vany se samonosnou karoserií, ale také klasické rámové podvozky, určené k následné montáži různých nástaveb.
Tato vozidla mají celkovou hmotnost omezenou na 3500 kg, i když v řadě případů jejich konstrukce podvozku je shodná s šestitunovým podvozkem. To potom často svádí řidiče k přetěžování, protože si jsou vědomi, že vozidlu „neublíží“. Tentokrát jsem ale převzal k redakčnímu testu „čistou třiapůltunku“ FUSO Canter s šestimístnou budkou Double Cab (ve firemním katalogu je označována jako „Crew Cab“). Za budkou na rámovém podvozku, resp. na pomocném rámu, byla namontována společností Hageman, lehká, do tří stran sklopná korba. Její základ tvoří žárově pozinkované ocelové plato, přední a zadní čelo i bočnice jsou hliníkové.
Výhodou je, že k řízení takového „trucku“ postačuje řidičské oprávnění skupiny „B“ a není ani potřebná karta do tachografu. Mohou navíc do centra měst. Ovšem vzhledem k délce konkrétního Canteru si musí řidič velmi pečlivě vybírat místo k parkování.
Lehký sklápěč a k tomu šestimístná kabina, to je ideální sestava pro pracovní četu. V tomto případě, vzhledem k celkové hmotnosti, jako by vozidlo mířilo do komunálního sektoru, například k údržbě parků a zeleně vůbec. Jak jsem si všimnul, v praxi řidič po celou dobu činnosti dalších pracovníků pospává za volantem, ostatní se činí prořezáváním stromů, ořezáváním keřů a nakládání ořezků na vozidlo. Do kabiny se tak vejde k řidiči pět osob „na práci“ a pod zadní lavici mohou do velkého zavazadlového prostoru v pohodě uložit pily, foukače na listí či kanystr s benzinem do sekaček apod. Ačkoliv v tomto segmentu už je delší dobu trend dodávat v základu tzv. „nekuřáckou výbavu“, testovaný Canter byl vybaven „popelníčky“ v obou řadách. Až jsem se leknul, že jde o prezidentský „souběh“. Ale pojďme za volant.
Budka C – Comfort nabízí v přední řadě dvě místa a k řidiči je docela přívětivá. Volant je seřiditelný ve dvou rovinách, i když při mojí výšce bych uvítal ještě nějaký ten centimetr do výšky navíc. Na palubní desce v zorném poli řidiče je přístrojový panel, který obsahuje jak tachometr, tak i otáčkoměr i malý displej palubního počítače. Nechybí ukazatel stavu paliva i AdBlue. Ve střední části palubní desky je umístěno autorádio a pod ním tři klasické otočné ovladače na topení/větrání. U pravého kolene řidiče, mimo zorné pole, je kolébkový spínač deaktivace systému Stop/Start a manuální aktivace „vypálení“ filtru pevných částic. U vozidel s celkovou hmotností do 3,5 tuny je vzácností odlehčovací výfuková brzda. FUSO Canter ji má, s výkonem 50 kW a ovládá se pravou páčkou pod volantem.
Ve střední části palubní desky je pak umístěna standardní řadicí páka, v tomto případě bohužel jenom pětistupňové manuálně řazené převodovky.
Pro řidiče o výšce 195 cm není výhled od volantu – zvláště vlevo – zcela ideální, vzhledem k nižšímu profilu oken ve dveřích. Startuji klasický vznětový čtyřválec, seřizuji volant, elektricky vyhřívaná zpětná zrcátka a mířím do „bahna velkoměsta“ na první testovací okruh. Průjezd centrem v ranní špičce je zcela bez problémů, ovšem místo dostatečně dlouhé k zaparkování malé sklápěčky, dlouhé šest metrů a se značným zadním převisem, jsem nenašel. Palubní počítač ukázal průměrnou spotřebu 12,8 l/100 km. Řazení je docela přesné, motor pružný, a tak nemusím příliš často řadit. Motor je solidně odhlučněn, takže můžu poslouchat i autorádio.
Při jízdě na druhém testovacím okruhu, vedeném nejdříve po okraji Prahy a poté po venkovských silnicích nižších tříd, už velmi často řadím i pátý rychlostní stupeň. Ano, vozidlo není naložené, takže jede velmi lehce a výkon 110 kW je víc než dostatečný. Průměrná spotřeba, při svižné jízdě se sešlapáváním pedálu akcelerátoru max. do ¾ vychází dle palubního počítače na 10,3 l/100 km. Konečně už můžu využít i výhodu lehké odlehčovací brzdy. Vracím se po dálnici D5. Formálně mohu s takovým vozidlem kategorie N1 „uhánět“ max. rychlostí až 130 km/h. Ale ukazuje se, že 110 km/h je – pokud jde o hluk v kabině – docela limitní. Evidentně chybí šestý rychlostní stupeň. Motor „točí“ 2250 min-1 a průměrná spotřeba se přehoupla přes 11,8 l/100 km.
Vracím se do města, kde při údržbě parků či obecní zeleně najde takový sklápěč zřejmě nejlepší uplatnění. Nástavba Hageman je sklopná do tří stran, a to pomocí elektrického čerpadla pohánějícího hydrauliku. Manipulace s bočnicemi je jednoduchá, a nakonec se ukazuje, že nejnáročnější je shýbnout se hluboko pod korbu a na rámu vozidla do patřičného otvoru zasunout jisticí klíč k elektrickému obvodu sklápění. Vlastní ovladač je na kabelu umístěn v držáku za sedadlem řidiče. Konkurencí malému sklápěči jsou speciály typu Multicar, elektrická Zebra apod. Ovšem tady je dobré vzít na vědomí, že testovací Canter je šestimístný, k tomu nabízí velký objem korby a v neposlední řadě je dobré také porovnat ceny a počet servisů.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
FUSO Canter 3C15D
Motor:
Řadový vznětový čtyřválec 4P10-T4 EU6 d s turbodmychadlem a mezichladičem plnicího vzduchu. Přímé vstřikování paliva. Úprava výfukových plynů SCR – AdBlue + DPF. Zdvihový objem motoru 2998 cm3. Největší výkon 110 kW/2625 min-1, max. točivý moment 400 Nm/1600 min-1. Motorová odlehčovací brzda s výkonem 50 kW.
Převodové ústrojí:
Pětistupňová přímo řazená převodovka, trvalý pohon zadních kol – konfigurace 4x2. Stálý převod i=4,111. Diferenciál s omezeným prokluzem. PTO s výkonem 31 kW/196 Nm.
Podvozek + budka:
Klasický žebřinový rám, přední náprava typ F100T, zadní R015T, obě nápravy tuhé, zadní odpružená listovými pružinami s dvoumontáží kol. Kotoučové brzdy na všech kolech, zátěžový regulátor, systém ABS. Budka typu Crew Cab, dvojitá, C-Comfort, šestimístná (2 + 4).
Rozměry a hmotnosti:
Rozvor náprav 3400 mm, d/š/v 5940/1995/2185 mm. Celková hmotnost 3500 kg, hmotnost bržděného přívěsu 3500 kg. Příprava na závěsné zařízení. Palivová nádrž o objemu 70 l, nádrž na aditivum AdBlue o objemu 12 l. Pneumatiky 195/75 R16. Do tří stran sklopná nástavba HAGEMAN, vnitřní rozměry 3200 x 2130 x 400 mm. Pohon elektro hydraulický. Záruka na podvozek 3 roky/100 000 km, na nástavbu 2 roky.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)