Truck
Kressův hybrid začíná úřadovat
Milan Olšanský 28.11.2019 11:44
To, že Mario Kress ve své společnosti MKR Technology vyvinul a postavil první hybridní soutěžní kamion na světě, který se zúčastní též nejslavnější rallye – Dakar 2020 je již dostatečně známo.
Prozatím byly informace poměrně skoupé na technické parametry vozu Renault Trucks C 460 Hybrid Edition, nicméně je známo, že ke zhruba 1000 koňům výkonu vznětového motoru dokáže elektromotor v určitých situacích dodat dalších zhruba 200 koní výkonu.
Poprvé ostře v terénu
Doposud jsme nemohli Mariův Hybrid vidět přímo při jízdě v terénu. Přesto celá řada odborníků na soutěžní speciály a Rallye Dakar tušila, že může jít o doslova přelomový model. Není to dlouho co se dakarské speciály společnosti MKR Technology představily v tzv. Preprologu v Holandsku. Některé dakarské týmy preferují toto, dnes již tradiční setkání, které představuje ambice týmů a samotných jezdců těsně před naloděním techniky na trajekt do místa soutěže. Ani letos tomu nebylo jinak, jen vlastní setkání se konalo na jiném místě. Pořadatelé se totiž nedohodli s majitelem pozemků ve Walkenswaardu a tak se akce uskutečnila v prostoru nedaleko Eindhovenu známým pod názvem Duyenwater.
Při šlo na deset tisíc lidí, aby viděli kromě jiného vložený závod dakarských speciálů. K velké radosti všech ze severočeských Židovic, kde má firma MKR Technology domovské právo, závod ovládl právě Gert Huzink za volantem C 460 Hybrid Edition. Hybridní soutěžní kamion tak poprvé vycenil zuby a připsal si, sice drobnou, ale zato docela významnou čárku do svého „pilotního“ deníčku.
Nebudeme se stačit divit
Význam dakarského hydridu jistě více doceníme až po skončení 42. ročníku Rallye Dakar. Samozřejmě, že bude záležet na tom jak start a účast holandské posádky s hybridem z Česka dopadne, ale již teď je možné konstatovat, že Mario Kress opět trefil hřebíček na hlavičku. Výrazný příklon ke všem formám snižování zátěže životního prostředí mu hraje do ruky. A protože Mario Kress nikdy nic nenechává na náhodě je možné se s vysokou pravděpodobností domnívat, že již dnes má připravenou „sériovou“ výrobu svého hybridního pohonu. Proč? Protože se může stát, a je to velmi pravděpodobné, že pořadatelé Rallye Dakar zareagují na existenci životaschopného hybridního pohonu více než kladně a možná udělají v jeho prospěch určité změny v technických reglementech pro příští roky. A když ne pořadatelů, tak pokud sami nepoloží do cesty účastníkům Rallye Dakar nějakou tu legislativní překážku, budou samotné závodní týmy prahnout po takovém řešení. Zvláště pokud se ukáže, že oněch 200 koní navíc v určitých okamžicích a za jistých podmínek může být opravdu rozdílových.
Změní se něco?
Celá situace může mít také ještě určitou dohru pro nás, fanoušky rallyeového sportu s tradičními českými kamiony Tatra. Zkusme se zamyslet nad otázkou co by dalších 200 koní přidaného výkonu mohlo dělat s kloubovými hnacími hřídeli v podvozku koncepce Tatra? Možná nic, možná by to mohl být určitý technický problém. Vše se dá vyřešit, dokladem tohoto tvrzení je právě Mario Kress a jeho celoživotní konstruktérská cesta nad níž se jako červená nit vine motto: Vývoj nezná hranice. Přiznejme si tedy, že jako i v mnoha jiných oborech lidské činnosti je i zde všechno velmi odvislé od investovaných finančních prostředků – a vyhrává ten, kdo nalezne efektivní cestu. Prozatím to vypadá, že Mario Kress a společnost MKR Technology stojí i v projektu prvního hybridního dakarského kamionu nohama pevně na zemi.