Truck
International LoneStar - Truck pro chlapy
Boris Dacko 25.03.2010 00:29
Představujeme
Zatímco na evropském kontinentu procházejí nákladní automobily bouřlivým vývojem, pohled na americkou produkci chvílemi budí dojem, že se zde zastavil čas.
Zatímco na evropském kontinentu procházejí nákladní automobily bouřlivým vývojem, pohled na americkou produkci chvílemi budí dojem, že se zde zastavil čas.Američtí řidiči jsou vyznavači klasiky, a tak u drtivé většiny modelů lze jen těžko odhadnout, zda byly vyrobeny dnes nebo před dvaceti lety. Ovšem existují výjimky. Samozřejmě nelze očekávat nijak převratný odklon od klasických hodnot, některá řešení jsou totiž svatá. Vysoká a dlouhá kapota, minimální sklon čelního okna, nezaměnitelný vzhled spací části a v neposlední řadě bohatá chromová výzdoba či nepřeberné množství kruhových ukazatelů na přístrojové desce - bez toho si americký truck ani nelze představit. Výrobce International patřící do koncernu Navistar se v roce 2008 přesto odvážil veřejnosti představit svou vlajkovou loď ve velmi neotřelém, dalo by se říci snad až experimentálním kabátku. Přesto má International LoneStar vše, co americký trucker od svého vozu očekává. Tvůrcům se podařilo velmi dobře skloubit moderní prvky s klasikou a navíc se ještě držet vlastní DNA. Úspěch modelu LoneStar na Chicagském autosalonu v roce 2008 podnítil tvůrce k ještě odvážnějšímu kroku, a sice přimíchat DNA legendárního amerického výrobce motocyklů Harley-Davidson. Trucky a motocykly k sobě nijak zvlášť blízko nemají, ovšem na těch amerických lze společných prvků najít až překvapivě mnoho. Ostatně Harley-Davidson spojil své jméno již dříve s Fordem, se kterým připravil limitovanou edici klasického pick-upu Ford F150 Harley-Davidson. Výsledkem spolupráce s firmou International je pak luxusní edice LoneStar Harley-Davidson.
Historie značky od roku 1902
Výrobce International nepatří u nás zrovna k nejznámějším, ačkoliv v Americe je jedním z největších výrobců trucků. A přitom v minulosti výráběl i osobní automobily. Jeho historie sahá až do roku 1902, kdy došlo k fúzi společnosti McCormick Harvesting Machine Company a Deering Harvester Company do nové obchodní značky International Harvester Company sídlící v Chicagu ve státě Illinois. V průběhu minulého století se rozvinula v obrovský koncern s různými aktivitami – výroba zemědělské techniky (donedávna pod značkou Case IH, nyní Case New Holland patřící do koncernu Fiat Group), stavebních strojů, plynových turbín, nákladních automobilů či autobusů. Během druhé světové války produkovala společnost také legendární řadu vojenských vozidel M-series, sloužících v Marine Corps a U.S Navy jako nosiče zbraní, transporní vozidla a lehké dělostřelecké vozidlo. Ostatně vojenský program je i dnes jednou z hlavních aktivit, a to pod značkou Navistar Defense. V roce 1986 se společnost přejmenovala na Navistar International Corporation a své aktivity rozdělila do čtyř divizí. Firma spolupracuje formou Joint Venture s automobilkami Ford nebo Mahindra.
Vlajková loď třídy 8
Model LoneStar spadá do nejvyšší kategorie trucků tzv. Class 8 a je nabízen ve třech verzích - Day Cab s denní kabinou, Sleeper Cab a Harley-Davidson. Velikost kabiny nejlépe demonstruje vzdálenost od nárazníku po zadní stěnu budky, která činí bezmála 5 metrů. K pohonu jsou určeny motory Cummins ISX s výkony od 435 do 600 k nebo Caterpillar C15 s výkony od 435 do 550 k. V blízké době by měl nabídku doplnit vlastní agregát MaxxForce o objemu 15 l, který bude plnit přísnější emisní normu, a to prostřednictvím pokročilé technologie EGR. Volit lze celou škálu převodovek Eaton, manuální 10,13, 15 či 18stupňové nebo 10stupňové automatické. Nabídka náprav je ještě pestřejší, k dispozici jsou nápravy Meritor či Dana-Spicer, se zatížením od 5,6 t do 6,62 t vpředu a 18,1 až 20,85 t vzadu.
Spací kabina LoneStaru nabízí veškerý komfort domova a navíc zařízení kanceláře. Je více než jen spací kabinou, působí spíše jako apartmán. Inovativně řešený prostor může disponovat příplatkovou dřevěnou podlahou, která odděluje pracovní a odpočinkový prostor. Přední sedadla jsou otočná a dovolují tak ještě lepší využití životního prostoru, kterému dominuje komfortní sklápěcí gauč. Sklopením jeho opěradla vznikne pohodlné lůžko o šířce 1066 mm a délce 2032 mm, tvořené jednodílnou pružinovou matrací. Horní lůžko má pak šířku 762 mm, délka je rovněž 2032 mm. Volit lze celou řadu barevných provedení, jako i vynilové či kožené čalounění, typ matrace či sedadla.
Edice Harley-Davidson
Vrcholnou verzi Harley-Davidson charakterizuje především černý vrchní lak kontrastující se širokými stříbrnými a tenkými oranžovýmu pruhy. Rozdíl představuje i maska chladiče, která má hladší tvar zvýrazněný pouze vodorovnými díly místo kombinace vodorovných a svislých prvků. Odlišný je také přední nárazník, původní světlomety nahradily vizuálně shodné světlomety, jaké používá na svých motocyklech Harley-Davidson, dále to jsou masivní 20 cm široké komíny výfuků, dozadu posunuté palivové nádrže, 24,5palcová hliníková kola s unikátními maticemi. Boky kapoty, box akumulátorů a sluneční clonu zdobí loga Harley-Davidson. V interiéru jde zejména o vyryté produkční číslo na řadicí páce, čalounění s vysoce kvalitní černé kůže s emblémy Harley-Davidson, kaplička hostí kontrolní ukazatele s grafikou shodnou s motocyklovými přístroji, navíc jsou umístěné na hliníkovém podkladu. Zařízení spací části je pak vyrobeno s tmavého narůžovělého dřeva, nádherná podlaha zase z javorového dřeva. Tyto a další úpravy dávají modelu LoneStar H-D nezaměnitelný, vysoce luxusní charakter. Přitom již původní verze je podle řidičů vysoce moderní, líbivá, funkční, pohodlná a osobitá. Edice Harley-Davidson sbírající jednu cenu za druhou se jistě stane klenotem amerických dálnic.
Zdroj: Trucker 02/10
Autor: Boris Dacko