Truck
Freightliner Cascadia - Hvězda severní Ameriky
Milan Olšanský 17.02.2009 21:22
Představujeme
Freightliner Cascadia je na špičce nabídky amerických silničních tahačů. Příslovečný komfort, bohatě dimenzované rozměry a silný motor kombinuje s důsledností a kvalitou německých elektronických asistenčních systémů.
Výsledkem spojení evropské technické dokonalosti a amerického nadhledu je nabídka značky Freightliner. Původní americká společnost Consolidated Freighways položila základ výrobci nákladních vozidel, který v devadesátých letech přešel pod koncern Daimler AG.Dnes je značka Freightliner součástí divize Daimler Trucks North America LLC a zároveň plní roli největšího výrobce těžkých nákladních vozidel (třídy 5 až 8 – 8 t až 40 t celkové hmotnosti) na severoamerickém kontinentě.
Její vlajková loď Freightliner Cascadia je první nákladní vozidlo, které bylo v rámci koncernu Daimler AG vyvinuto za výhradního využití všech možností větrného tunelu společnosti Freightliner LLC. Mimochodem jde o jediné zařízení svého druhu na světě, které je postaveno speciálně pro optimalizaci tvaru karoserií těžkých nákladních vozidel hmotnostní třídy 8, tedy mimo jiné i 40tunových silničních tahačů.
Revoluce na silnici
Cascadia je doslova revolučním krokem v konstrukci amerických silničních tahačů. Profituje z mnoha globálních zkušeností koncernu. Je prvním silničním tahačem, který využívá novou motorovou platformu Heavy-Duty Engine (HDEP), konkrétně motor Detroit Diesel DD15. Kromě toho jsou pro ni připraveny motory Mercedes-Benz nebo Caterpillar s maximálními výkony od 257 kW/350 k do 404 kW/550 k.
Do vývoje HDEP vložil koncern za posledních šest let více než 1,5 miliardy USD, výsledkem je rodina motorů s třemi různými zdvihovými objemy – 12,8 l, 14, 8 a 15,6 l, které jsou vyráběny v USA, Německu, ale také v Japonsku. Cílovým stavem je výroba 200 000 motorů ročně a jejich využití jak ve vozech Freightliner, tak Mitsubishi Fuso a později také Mercedes-Benz.
Evropský otisk bezpečnosti nalezneme u modelové řady Cascadia především ve využití koncernové elektrické a elektronické architektury. Hodnota nákladního vozidla se posuzuje nejen podle jeho hospodárnosti a efektivity, ale také podle míry bezpečnosti, kterou poskytuje. Především dnes, při stále houstnoucím provozu je bezpečnost řidiče, posádky a koneckonců i nákladu jedním z rozhodujících faktorů. Je zcela příznačné, že na záležitosti bezpečnosti slyší také zákazníci v USA.
Vše pro bezpečnost
Není tedy divu, že i na severoamerický kontinent proniká k velké spokojenosti místních provozovatelů těžkých nákladních vozidel mercedesovský koncept Safety Truck. Freightliner Cascadia v tomto provedení přináší celou řadu bezpečnostních prvků a systémů již v základní ceně. Například antiblokovací systém ABS či vysoce odolnou konstrukci skeletu kabiny. Na přání lze tahač dovybavit například systémem denních světel, kotoučovými brzdami na všech nápravách, systémem automatického hlídání trakce – ASR nebo adaptivním tempomatem.
Freightliner Cascadia Safety Truck je navíc osazen elektronickým stabilizačním programem jízdy ESP, který výrazně pomáhá zvládat kritické a nečekané situace. K bezpečnostním prvkům patří také airbag pro řidiče, boční airbagy a optimalizované sedadlo s ochranou proti podklouznutí pod bezpečnostním pásem.Všechny ovládací prvky vozidla jsou v přímém dosahu řidiče. Vzorovou ukázkou je volič automatické převodovky umístěný na sloupku řízení. Takové řešení plně odpovídá filozofii značky: „ruce na volantu, oči na silnici a všechny informace jedním pohledem“.
Velmi důležitým faktorem při rozhodování o pořízení nákladního vozidla jsou jeho provozní náklady, z nich může největší položku činit spotřeba paliva. Právě tomuto bodu se při konstrukci Cascadie odborníci věnovali s plnou vážností. Pryč jsou ty časy, kdy na nějakém tom litru motorové nafty nezáleželo. Dnes i v USA pociťují majitelé a provozovatelé vozidel nutnost šetřit. Motorová nafta není z nejlevnějších a náklady je potřeba tlačit směrem dolů. Přesto nás může překvapit, že koncern investoval do 3% snížení spotřeby paliva Cascadie, oproti předcházejícím modelům, více než jeden milion tzv. inženýrských hodin. Tak dlouho a tak pečlivě probíhala kromě jiného též aerodynamická optimalizace tvaru karosérie tahače!
Pečlivě tvarovaný třídílný přední nárazník a krátké boční deflektory na konci kabiny jsou důvodem k laminárnímu proudění vzduchu. Díky oblým tvarům je obtékání vzduchu kolem Cascadie podobné spíše tomu, které známe u sportovních vozů než u těžkých silničních tahačů.
Vysoký standard
Nepochybnou výhodou nového etalonu silničních tahačů v USA je také využití tzv. chytřejší elektroniky neboli systém aktivovaných modulů – SAM. Jde především o to, že řidič sám má možnost nastavit některé elektronické systémy na požadované funkce dle charakteru své pracovní směny. Lze naprogramovat vozidlo tak, že bude aktivovat světlomety za daných jízdních podmínek, automaticky zabezpečovat zámky dveří od dosažení určité rychlosti či zapínat vyhřívání zpětných zrcátek podle vnější teploty ovzduší. Zkrátka chování některých systémů tahače lze zautomatizovat dle svého vlastního uvážení. Při konstrukci Freightlineru Cascadia se koncern zaměřil jednoznačně na potřeby zákazníka. Široká kabina, pevná, bezpečná a přitom hmotnostně vyvážená stavba podvozku i kabiny, motory splňující emisní předpisy EPA 07, optimalizovaná aerodynamika a vysoká úroveň bezpečnosti provozu, to jsou hlavní znaky hvězdy Severní Ameriky. A to nemluvíme o známém vysokém standardu pobytu řidiče a posádky v interiéru. Ve srovnání s evropskými tahači připomíná interiér Cascadie spíše luxusní motorhome.
Zdroj: Trucker 01/09
Autor: Milan Olšanský
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)