Truck
Elektřina v náklaďáku není tabu
-red- 07.07.2022 21:27
S ohledem na nesrovnatelné dopravní výkony mnozí považují města, Scania chce ale dokázat, že se od tohoto myšlenkového elektrický pohon vhodný pouze pro osobní automobily nebo do modlu hranice již dávno posunuly.
Jak zlepšíte kvalitu ovzduší ve městě? Třeba tím, že vyměníte část běžných nákladních automobilů se spalovacími motory v ulicích jejich elektrickými ekvivalenty. Přestože jsou velké bateriemi poháněné užitkové vozy ve srovnání s osobními elektromobily prozatím v menšině, není tato představa díky švédské značce Scania žádné sci-fi, ale naopak již brzy se stane realitou. Právě tato společnost totiž dodá hlavnímu a největšímu městu Dánska – Kodani a jeho aglomeraci s více než milionem obyvatel – flotilu 78 plně elektrických vozů s kabinou řady L, navíc s možností opce na dalších 23 strojů.
Uvedené nákladní elektromobily bude provozovat společnost Amager RessourceCenter (ARC), která v Kodani zajišťuje svoz komunálního odpadu a asi nemá smysl mluvit v budoucím čase. První elektrická vozidla již byla dodána v prosinci loňského roku, zbytek flotily míří do města v průběhu roku 2022 a částečně rovněž v první polovině 2023.
Součást většího celku
Zároveň bychom měli dodat, že tento projekt je součástí většího programu takzvané dekarbonizace odpadového hospodářství a recyklace, který zase spadá pod prozatím ojedinělý ambiciózní plán. Kodaň se chce již v roce 2025 stát vůbec prvním uhlíkově neutrálním městem na světě. Symbolem tohoto záměru je kromě jiného i takzvaný Amager Bakke – architektonicky pozoruhodně vypadající budova společnosti ARC, která se stala Světovou stavbou roku 2021. Zajímavá je nejen tím, že z odpadu vyrábí elektrickou energii a teplo, ale její spirálovitý tvar s travnatou střechou je zároveň sjezdovkou, turistickou stezkou a třeba i lezeckou stěnou, když na to přijde.
A proč právě Scania?
Na to existuje hned několik odpovědí. Ta první je o komplexní nabídce elektricky poháněných vozidel této značky, kterou jen tak někdo momentálně napodobit neumí. Těch důvodů je ale samozřejmě více. „Bylo pro nás důležité, aby se nákladní vozidla vyznačovala vysokou úrovní bezpečnosti a inovativní konstrukcí,“ vysvětluje Jacob Hartvig Simonsen, generální ředitel společnosti ARC. „Scania navíc nabídla komplexní školení a vzdělávání včetně pohotovostního servisu v kombinaci s perfektní servisní sítí, což nám zajišťuje vysokou provozuschopnost,“ dodává šéf Amager RessourceCenter.
Pokud se ptáte, co dalšího může být inovativní na elektrickém popelářském voze, když je sám o sobě pro tuto chvíli málo vídaným řešením, tak třeba právě jeho zmiňovaná kabina řady L. Kromě toho, že je nízkopodlažná, zde najdete rovněž takzvané Scania City Door. Jde o automaticky otevírané dveře, které znáte třeba z autobusů. Těmto dokonce nechybí ani známé tlačítko, ačkoli zde neslouží k informování řidiče, že si někdo potřebuje nastoupit. Rovnou bleskově otevírá i zavírá vstup do ergonomicky optimalizované kabiny a tyto dveře jsou zde pochopitelně proto, aby ulehčily práci řidičů v městském provozu s častými zastávkami a tím pádem i častým vystupováním a nastupováním.
Abychom nezapomněli, elektrické Scanie v ulicích Kodaně přináší ještě jednu nemalou výhodu. Svoz komunálního odpadu je kvůli hustému městskému provozu nezřídka prováděn v brzkých ranních nebo naopak v pozdních nočních hodinách, takže méně hlučný nákladní vůz, a tudíž lepší pracovní podmínky zcela jistě ocení nejen řidiči, ale rovněž obyvatelé díky klidnějšímu spaní.
Nejen ve městech
Ačkoli se může zdát, že kvůli limitům současných akumulátorů s relativně nízkou energetickou hustotou jsou elektrické nákladní vozy (s objektivně kratším dojezdem než konvenční auta) vhodné prozatím pouze do městského provozu, Scania dokazuje, že tomu tak není.
Přesněji řečeno to dokazuje další obří objednávka elektrických modelů Scanie, tentokrát od domácí švédské technologické společnosti Einride, která poskytuje širokou škálu řešení pro nákladní dopravu. Tato firma se rozhodla zařadit do své flotily hned 110 elektrických tahačů ze Södertälje a také díky tomu chce posilnit svou pozici největšího evropského provozovatele elektrických nákladních automobilů a díky tomuto partnerství rozšířit své působení na trhu.
Elektrické Scanie budou nasazeny po celé Evropě již v průběhu letošního roku a část z nich se zařadí do provozu v první polovině roku 2023. Více než stovka vozidel má devět bateriových modulů o celkové kapacitě 300 kWh, nicméně kvůli specifickým potřebám Einride dostaly konstrukci s kratším rozvorem a část modulů byla tudíž přemístěna ze své obvyklé pozice na hlavním rámu přímo za kabinu. Samozřejmostí je opět komplexní balíček služeb včetně servisu a konektivity, přičemž Einride bude data o provozování této flotily sdílet přímo se Scanií. Důvod je prostý. Výrobce může díky těmto informacím dále zkvalitňovat své produkty, mít dohled nad jejich technickým stavem přímo v provozu a v případě potřeby ještě v předstihu řešit servisní zásahy. Nemluvě o tom, že Einride má pak šanci přímo ovlivnit vývoj dalších elektrických Scanií navržených přímo pro své potřeby.
Navenek je nepoznáte
V případě, že vás zajímá, jak bateriemi poháněné Scanie vypadají, stačí se podívat do galerie, předem vás ale musíme upozornit, že na první pohled rozdíly nepoznáte. Platí to rovněž pro nové elektrické tahače s lůžkovými kabinami R nebo S, které švédský výrobce představil v první polovině června jako součást plánu „alespoň jedno elektrické vozidlo ročně“.
Novinka je určená pro regionální dopravu s celkovou hmotností soupravy až 64 tun (!), přičemž bychom měli podotknout, že se nejedná pouze o tahače, ale můžete mít také klasická nákladní auta s korbou a třeba i izotermické nadstavby pro přepravu potravin s řízenou teplotou.
Dojezd těchto strojů bude pochopitelně závislý na hmotnosti soupravy, konfiguraci, respektive charakteru trasy včetně topografie, nicméně v případě tahačů v provedení 4x2 se šesti bateriovými moduly a celkovou kapacitou článků 624 kWh můžou řidiči počítat s dojezdem až 350 kilometrů mezi jednotlivými zastávkami na nabíjení. Také proto budou v rámci logistického plánovaní nejvýhodnější pevně stanovené trasy s přesně plánovaným nabíjením v domovskému depu nebo v daném cíli cesty a příležitostně i během povinných odpočinků obsluhy.
Elektrická architektura vozů je navržena tak, aby zvládala nabíjecí výkon až 375 kW, což znamená, že hodina „na kabelu“ zpravidla prodlouží dojezd o nějakých 200 kilometrů. Bez zajímavosti není ani fakt, že trvalý výkon Scanie 45 R nebo S je až 410 kW, tedy v přepočtu téměř 560 koní. Sériová výroba tohoto bateriového elektrického modelu se rozjede na podzim roku 2023.
Převzato z časopisu