Truck
Elegance z Japonska
Ondřej Pavlůsek 04.10.2020 08:00
Společnost UD Trucks, která je součástí Volvo Group, představuje jednoho z průkopníků ve vývoji vznětových motorů a zároveň tradičního japonského výrobce užitkových vozidel. Mezi nejmodernější zástupce této značky patří těžká nákladní vozidla Quon.
Kořeny společnosti UD Trucks sahají až do roku 1935, kdy byla založena firma Nihon Diesel Industries. Zakladatelem této společnosti byl Kenzó Adači, který se ve druhé polovině dvacátých letech dvacátého století během své pracovní cesty po Evropě nadchl pro vznětové motor. Oceňoval na nich především jejich výkon, spotřebu paliva a spolehlivost. Právě pro tyto jejich přednosti se rozhodl, že v Japonsku zahájí výrobu vozidel, k jejichž pohonu budou sloužit vznětové motory.
Krátké ohlédnutí do minulosti
Pro uskutečnění svého plánu získal Kenzó Adači práva na licenční výrobu produktů německé společnosti Friedrich Krupp AG, postavil zcela nový podnik v Kawaguči na ostrově Honšú v Japonsku, poslal své inženýry do Evropy studovat způsoby konstrukce i výroby a přijal dva inženýry z Německa pro zahájení a rozvíjení provozu v novém závodě. Výsledkem tohoto snažení se stal první vznětový dvouválec ND1, který byl dokončen v listopadu roku 1938. První kompletní automobil se vznětovým motorem pak byl postaven o rok později a jeho kvality prověřil náročný vytrvalostní test. V roce 1940 se rozběhla výroba 4,5tunových nákladních vozidel, na něž navazovala produkce těžších vozů a také autobusů.
Druhá polovina čtyřicátých let dvacátého století přinesla změnu jména společnosti na Minsei Industries, z níž byla v polovině padesátých let vyčleněna Minsei Diesel Industries, která se dál věnovala vývoji a výrobě vznětových motorů i kompletních vozidel. Počátek šedesátých let přinesl její přejmenování na Nissan Diesel Motor. V roce 2007 zamířila společnost pod křídla Volvo Group a o tři roky později se odehrála prozatím poslední změna jejího jména. To od té doby zní UD Trucks.
Uspořádaná přítomnost
V současnosti má společnost UD Trucks ve své nabídce celkem šest modelových řad, s nimiž pokrývá kategorie lehkých, středních i těžkých nákladních vozidel. Nejmenšími zástupci tohoto japonského výrobce jsou modely Kuzer a Kazet. Středně těžká vozidla představují modelové řady Croner a Condor. Těžké nákladní automobily pak reprezentují modely Quester a Quon, které jsou k dispozici v pestré paletě provedení. Vozidla značky UD Trucks míří vedle japonského trhu především na asijské, africké a jihoamerické trhy.
Vlajková loď
Vrcholem v nabídce značky UD Trucks je v současnosti modelová řada Quon, která v roce 2004 na výrobních linkách nahradila těžký nákladní automobil Nissan Diesel Big Thumb. Aktuální generace modelu Quon měla premiéru na jaře roku 2017, kdy byla uvedena ve čtyřech základních provedeních podvozků, jejichž nabídka se do současnosti rozrostla na sedm. Každé z těchto provedení je označeno zkratkou, kterou tvoří dvě velká písmena. Celková hmotnost vozidel řady Quon se v závislosti na jejich provedení a určení pohybuje od 20 do 45 tun.
Ergonomické pracoviště
UD Trucks na první pohled působí svěžím a moderním dojmem, za což vděčí aerodynamicky optimalizovanému provedení kabiny. Ta se svým vzhledem do jisté míry přibližuje současnému designu vozidel z produkce Volvo Group a to především zástupcům značky Volvo Trucks.
V podobném stylu jako exteriér se nese i interiér kabiny, který vyniká moderním a ergonomicky dobře řešeným rozvržením palubní desky. Společnost UD Trucks uvádí, že vše je navrženo s ohledem na komfort řidiče a to od čtyřramenného volantu přes provedení přístrojového štítu a středové konzoly až po plně stavitelné sedadlo.
Velká pozornost byla při vývoji poslední generace modelové řady Quon věnována i bezpečnosti. Součástí výbavy je díky tomu i řada moderních asistenčních prvků, mezi nimiž vynikají systémy nouzového automatického brzdění a sledování únavy řidiče i neúmyslného vyjetí z jízdního pruhu.
Dva motory a tři převodovky
Modelová řada Quon je od uvedení své prozatím poslední generace na trh k dispozici s přeplňovaným vznětovým motorem GH11. Tento řadový šestiválec o objemu jedenáct litrů je nabízen v několika různých verzích s výkony od 265 kW (360 k) do 309 kW (420 k) a maximem točivého momentu 1750 N.m až 1900 N.m. Začátkem roku 2019 rozšířil nabídku pohonných jednotek pro modelovou řadu Quon osmilitrový motor, který disponuje nejvyšším výkonem 263 kW (357 k) a točivým momentem 1428 N.m. Hlavní předností tohoto motoru je jeho nižší hmotnost ve srovnání s motory řady GH11, která umožňuje navýšení užitečné hmotnosti o 500 až 700 kg. Zároveň má nový šestiválec vynikat i hospodárnosti svého provozu.
S jedenáctilitrovými i osmilitrovými motory může spolupracovat automatizovaná dvanáctistupňová manuální převodovka ESCOT-VI. V případě starší pohonné jednotky s větším objemem jsou v nabídce i manuální převodovky se sedmi nebo dvanácti rychlostními stupni.
Pestrá paleta
UD Trucks Quon má vedle ergonomického provedení kabiny, vysoké míry aktivní i pasivní bezpečnosti či výkonných pohonných jednotek vynikat i díky moderní a robustní konstrukci podvozků, nabízených v řadě konfigurací. Ty se ukrývají za výšení zmíněnými zkratkami, které tvoří dvě velká písmena. V případě označení CD se tak jedná o konfiguraci náprav 6x2, zatímco CG má 8x4 a obě provedení jsou určena pro distribuci zboží, což ve výsledku platí i pro tahač návěsů GK s uspořádáním 4x2. Nejen pro stavebnictví jsou navržena provedení CW a CX s konfigurací náprav 6x4, zatímco verze CF s CZ, disponující kombinací 4x4, resp. 6x6, jsou prezentovány přímo jako nosiče sněhových pluhu a dalšího vybavení pro údržbu vozovek.
Značka s tradicí
Důležitý milník v historii japonského výrobce užitkových vozidel a vznětových motorů představuje rok 1955, v němž byl uveden první zástupce rodiny pohonných jednotek s označením UD. Právě tato zkratka, která původně znamenala „Uniflow Diesel“ se stala základem pro současné jméno společnosti UD Trucks, jehož význam však má být „Ultimate Dependability“, což lze přeložit jako maximální spolehlivost.
Foto: UD Trucks Corp.
Převzato z časopisu