Truck
Dvojčata z Tatarstánu
Otto Langmaier 01.01.2020 13:30
Ve městě Naběrežnyje Čelny v Ruském Tatarstánu byla otevřena nová továrna na výrobu kabin těžkých nákladních vozidel Kamaz. Projekt je dílem společného podniku firem Daimler Group a Kamaz.
Německá technologie spojila své síly s italským designem v Naběrežnyje Čelny v Tatarstánu (Ruská federace). Zařízení na výrobu kabin si vyžádalo investici 200 milionů EUR. Továrna má 700 zaměstnanců. Turínská společnost Torino Design bude navrhovat exteriér a interiér kabin pro nákladní automobily používané pro rozvážkovou službu, dálkovou dopravu a činnosti v lomu či na staveništi. Firma bude vyvíjet technická řešení zahrnující všechny komponenty.
Nové výrobní zařízení zaujímá plochu 59 600 metrů čtverečních v historických výrobních prostorách společnosti Kamaz. Má 120 robotických pracovišť určených pro svařování a montáž plechových dílů a high-tech lakovací oddělení vytvořené specializovanou německou společností Dürr. Zajímavostí svého druhu je fakt, že továrna má též oddělení 3D tiskáren pro výrobu náhradních dílů z plastů.
Hledej rozdíly
Zatímco základní struktura kabiny je stejná pro Actros a nová vozidla Kamaz 54901 (známá také jako K5), ve vnějších tvarech a designovém pojetí existují značné rozdíly, stejně tak v interiéru. Podobné je tomu u celého vozidla v prvcích hnacího řetězce. V případě modelu Kamaz 54901 je motorem šestiválcový řadový agregát Liebherr o zdvihovém objemu 12 l. V roce 2014 byla podepsána strategická dohoda mezi ruským výrobcem Kamaz a švýcarskou společností Liebherr o vývoji nové rodiny řadových motorů o maximálním výkonu 400 k až 700 k, jejich výroba byla zahájena v březnu 2016. Převodovka je automatizovaná ZF TraXon s dvanácti převody.
Rozhodnutí mít různé hnací ústrojí odlišuje dva různé konstrukční směry těžkých nákladních vozidel na domácím ruském trhu. Důvodem bylo vyhnout se překrýváním nabídky nebo situacím přímé konkurence.
Od založení společného podniku v roce 2009 Daimler Kamaz Rus smontovali v Naběrežnyje Čelny přes 30 000 nákladních automobilů Mercedes-Benz a Mitsubishi Fuso a prodali je v Ruské federaci prostřednictvím sítě přibližně 50 prodejců šikovně rozmístěných po celé této obrovské geografické oblasti.