Truck
DAF XF 480 FAW 8x4
Jiří Krenar 18.12.2020 12:00
Rok 2020 bude zapsán do historie, jako rok „covidový“, ale také jako rok, který velmi negativně zasáhnul do výroby motorových vozidel.
Pandemie poznamenala hospodářský růst v celé Evropě a prodeje nových vozidel ve všech segmentech trhu se propadly o desítky procent. A celkem logicky byly zrušeny i mezinárodní Autosalony. Nejdříve ten v Ženevě, který je zaměřen na osobní vozidla a následoval podzimní IAA v Hannoveru, kde se pravidelně prezentují novinky v segmentu užitkových a nákladních vozidel, včetně návěsů, přívěsů ale i autobusů. A protože byly zrušeny i mezinárodní novinářské prezentace, jednotlivé značky postupně připravují předvedení nových vozidel u národních importérů. Tak jako to udělal např. DAF Trucks, když prezentoval novinářům a obchodním partnerům v Česku nový stavební podvozek DAF XF/CF FAW (DaS 11/2020). Využil jsem toho i ke krátkému redakčnímu testu.
Připraven byl DAF XF 480 FAW 8x8 s třínápravovým klasickým (tedy nikoliv tandemovým), přívěsem. Prezentační vozidlo projelo po vlastní ose z výrobního závodu v Eindhovenu Belgii, v Německu a Polsku také absolvovalo zkušební jízdy, zastavilo se u nás, a pak pokračovalo na Slovensko a do Rakouska. Ačkoliv palubní deska, volant a vlastně celý interiér, byl po každém řidiči desinfikován a pečlivě otírán desinfekčními ubrousky apod., na povrchu palubní desky, ani na věnci volantu to nebylo vidět, takže použité materiály jsou docela odolné.
DAF XF FAW 8x4 je nová konfigurace, jehož tři zadní nápravy tvoří poháněná tandemová náprava a řízená vlečená náprava. Podvozek dále dostal novou přední nápravu s nosností 10 tun a zcela nová vlečená řízená náprava má nosnost 8 tun. Technická nosnost tří zadních náprav („tridem“) je 34 tun.
Konkrétní vozidlo bylo vybaveno motorem MX-13 s výkonem 355 kW/483 k, což je „čitelné“ již z označení modelu. Co ale není na první pohled vidět, je automatizovaná 12stupňová převodovka TraXon, motorová brzda a retardér. Šlo o stavební podvozek, takže nechyběla uzávěrka diferenciálu.
Na našich silnicích je také u vozidla s těžkým hákovým nosičem kontejnerů málo obvyklá budka typu Space Cab s lůžkem. A protože šlo o prezentační firemní vozidlo, je celkem logické, že výbava byla na vysoké úrovni. Ať už jde o asistenční systémy, nebo komfort pro řidiče. Některé prvky výbavy jsou povinné, jiné za příplatek.
Rámový podvozek se základním rozvorem 4550 mm dostal přední nápravu odpruženou listovými pery, zadní soustava „tridem“ byla vybavena pneumatickým odpružením. Na konec rámu bylo namontováno tažné zařízení Rockinger. Vzhledem k nástavbě, respektive k jejímu pohonu nechybělo ani PTO.
Pojďme do kabiny. Čtyři schody a jsem na sedadle řidiče. Multifunkční volant je seřiditelný dle potřeby, stejně jako pneumaticky odpružené a všestranně nastavitelné sedadlo Xtra Leather Air s vyhříváním a větráním. Vedle předepsaného digitálního tachografu zde nechybí autorádio, klimatizace, elektrické ovládání bočních oken i seřizování zrcátek (s vyhříváním) atd. Velmi příjemný byl kůží obšitý věnec volantu, řidič jistě ocení i chladničku o objemu 42 litrů pod dolním lůžkem a velké množství úložných prostor o celkovém objemu skoro 500 litrů. Ovladač pro nástavbu je umístěn vpravo vedle sedadla řidiče.
Dnes již není možné nabídnout zákazníkům vozidlo bez možnosti vybavení palubním počítačem, multimediálním systémem a rozsáhlou konektivitou. V konkrétním vozidle nechyběla navigace, prediktivní tempomat, výkonnostní asistent řidiče atd. Ale to mě tentokrát příliš nezajímalo, to jsou systémy, které již dobře, hlavně ze silničních tahačů pro dálkovou dopravu, známe. Tak jako samozřejmostí je systém varující před kolizí (FCW) a pokročilý systému nouzového brzdění (AEBS), či systém varování před opuštěním jízdního pruhu a systém hlídání stability vozidla (VSC). Soustředil jsem se hlavně na ovladatelnost vozidla, manévrovací schopnosti i jízdní vlastnost celé soupravy.
Interiér po předchozí jízdě právě absolvoval „desinfekční kůru“, motor je zahřátý, takže seřizuji sedadlo, volant, zpětná zrcátka, ještě zasunout kartu do tachografu a na voliči automatizované převodovky nastavuji „D“. Parkoviště u importéra je dost zaplněno vozidly připravenými na servis, takže celá souprava prochází prvním manévrovacím testem, když se snažím „bez ztráty květinky“ prokličkovat ven z brány servisu. A okamžitě oceňuji malý poloměr zatáčení a také to, jak docela přesně přední kola přívěsu kopírují stopu vlečené řízené poslední nápravy tahače.
Automatizovaná převodovka umožňuje pro manévrování důležitou pomalou jízdu vpřed bez cukání či zbytečného přeřazování rychlostních stupňů. Ještě zvládnout rozjezd u kruhového objezdu, kdy se rozjíždím do kopce (na to je DAF vybaven asistentem rozjezdu) a celá souprava o celkové hmotnosti 40 tun (kontejnery na vozidle i na přívěsu jsou naloženy „balastem“) v pohodě najíždí na dálnici D1 směr Brno.
Motor zahřátý na provozní teplotu byl v interiéru jen velmi tlumeně slyšet. Ocenil jsem velmi dobrý výhled z místa řidiče, a také to, že všechny ovládací spínače jsou v mém dobrém dosahu a v podstatě tam, kde jsem očekával, že budou. Volant má dostatečně silný věnec, aby dobře padnul do ruky i řidiči, který jezdí bez závozníka, a musí tedy sám obsluhovat při nakládce či vykládce také nástavbu.
První táhlé stoupání k odbočce na Velké Popovice vyjíždím na zařazený desátý převodový stupeň. Čtyři sta osmdesát koní a točivý moment 2500 Nm si dobře poradilo s hmotností 40 tun. Jen co se souprava přehoupla přes horizont, automatizovaná převodovka bleskově přeřadila na jedenáctý a posléze na dvanáctý rychlostní stupeň. Kdo tento úsek dálnice D1 zná, tak ví, že následuje táhlé klesání, takže jsem poprvé využil motorovou brzdu, abych dodržel rychlostní limit.
Po odbočení na silnici I/3 ve směru na Benešov následovalo další, tentokrát prudší stoupání a pak už – aniž by souprava byla nějakou brzdou dopravy – uháníme přes Benešov až k prudkému stoupání u Votic. Slavný „votičák“ zvládneme se sedmým zařazeným rychlostním stupněm. Otáčím v Milíně a v prudkém klesání využívám jak motorovou brzdu, tak retardér. Mimochodem, na parkovišti v Milíně, kde jsem se otáčel, opět oceňuji velmi dobré manévrovací schopnosti podvozku FAW. Jednak chválím malý poloměr otáčení a také konstatuji, že jsou méně opotřebovávány při využití maximálního rejdu pneumatiky na zadní tandemové nápravě.
Návrat do servisu importéra je poznamenán „poskakováním“ v koloně vozidel, mířících na Pražský okruh, kde došlo k nehodě a provoz byl výrazně omezen. Konečně odbočujeme do vjezdové brány servisu. Prostoru nazbyt tu není, ale díky skvělým manévrovacím schopnostem podvozku se bez problémů dostávám na vyhraženou odstavnou plochu.
DAF XF v této výbavě asi do stavebního sektoru málo kdo pořídí. Spíše to vidím na DAF CF s krátkou denní dvoumístnou budkou. Takovou soupravu s přívěsem a s nástavbami s těžkými hákovými nakladači, spíše než na stavbě, najdete u firem dopravujících kovový šrot či obecně druhotné suroviny. A právě v takovém provozu se velmi dobře uplatní nový podvozek FAW se výbornými manévrovacími schopnostmi i s velmi dobrým rozložením povolené celkové hmotnosti na nápravy.
JIŘÍ KRENAR
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
DAF XF 480 FAW 8x4
Motor: Řadový vznětový přeplňovaný šestiválec Paccar MX-13 Euro 6 s mezichladičem plnicího vzduchu. Systém SCR+EGR. Zdvihový objem motoru 12 900 cm3. Největší výkon 355 kW/1600 min-1, max. točivý moment 2500 Nm/900-1125 min-1. Vstřikování paliva systém Common-Rail s tlakem 2400 barů.
Převodové ústrojí: Dvanáctistupňová automatizovaná převodovka TraXon 12TX2620 DD. Poměr 16,69 - 1,00. Převodový poměr zadní nápravy 2,83. MX – Engine Brake s výkonem 320 kW, retardér ZF.
Podvozek + budka: Podvozek s přední nápravou typu 183N. Parabolické odpružení, max. zatížení 10 tun. Vzadu tandemová hnaná tuhá náprava SR1360T s jednoduchou redukcí s pneumatickým čtyřměchovým odpružením s možností výškového nastavení. Řízená vlečená náprava typu 09G075 s pneumatickým odpružením a přizvedáváním. Max. zatížení zadní nápravy 2 x 13,0 + 8,0 tun. Kotoučové brzdy s vnitřním chlazením na všech kolech. Zátěžový regulátor, systém ABS. Budka typu „Space Cab“ s lůžkem. Zadní PTO motoru, trvale zapojené, bez spojky, v poloze „13 hodin“, přímý pohon čerpadla.
Rozměry a hmotnosti: Rozvor náprav 4550 mm. Zadní převis 2050 mm. Tažné zařízení Rockinger. Maximální technická hmotnost soupravy 80 000 kg. Pneumatiky vpředu GoodYear 385/65 R22.5, vzadu GoodYear 315/80 R22.5. Hliníkové disky kol. Hliníková palivová nádrž o objemu 430 l, nádrž na aditivum AdBlue o objemu 75 l.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)