Truck
DAF LF s kontejnerem
Jiří Krenar 06.08.2020 13:30
V podstatě se celosvětová koronavirová krize promítla vedle zdravotních komplikací i do ekonomie a to hlavně v Evropě.
Prakticky všechny evropské automobilky zaměřené na výrobu osobních či lehkých užitkových vozidel (včetně těch v Česku), na nějakou dobu buď výrazně omezily, či zcela zastavily výrobu. Automaticky se tak zastavila výroba i v navazujícím segmentu dodavatelských firem. Takže celkem logicky prudce klesly zakázky pro dopravce a tisíce silničních souprav zůstalo stát zaparkovaných na dvoře svých majitelů. Což logicky znamená, že se zastavil v podstatě prodej nových kamionů. Jediný segment trhu, který se stále drží „nad vodou“ je stavebnictví a komunální služby. Takže (i když v omezené míře) prodejci trucků všech značek připravují pro své zákazníky stavební podvozky s různými nástavbami.
Jedním z agilních prodejců v této oblasti, kterému se díky dobrým kontaktům s nástavbáři, daří vyhovět přání zákazníkům, je i Nýřanská společnost Neva Group, s. r. o., která zastupuje v regionu značky DAF a Tatra. Díky dobré spolupráci s touto společností jsme už na našich stránkách přinesli test Tatry Phoenix lesovůz, speciálu pro převoz krmných směsí na podvozku DAF CF 480 FAT 6x4, či malý DAF LF se zametací nástavbou.
Tentokrát jsme se domluvili na krátkém testu podvozku DAF LF 320 FA 4x2 s celkovou hmotností 19 tun, na který společnost Technocar Kroměříž namontovala hákový nosič kontejnerů TNH 12/45. Zákazník – společnost Stavosport, s. r. o., specializující se na projektování, výstavbu a rekonstrukce sportovních staveb a sportovišť – si vedle robustního podvozku DAF a výkonného nosiče kontejnerů, objednala i některé drobné doplňky do kabiny, jako např. radiostanici, či systém hands free apod., ale součástí zakázky byla i montáž závěsného zařízení na konec rámu.
Zákazník si jako podvozek vybral DAF LF 4x2 s motorem PX-7 výkonu 239 kW/325 k s rozvorem 4450 mm s celkovou hmotností 19 tun. V tomto segmentu komunálních a stavebních vozidel zákazníci i nadále preferují manuálně řeznou převodovku, proto ve vozidle byla namontována osmistupňová (+ zpátečka) převodovka 9S1310, zvolena byla zadní náprava s mechanickou uzávěrkou diferenciálu. Na první pohled jde opravdu o „kraťas“, což má ale logické opodstatnění jednak ve vysoké užitečné hmotnosti až 11 tun a pak také ve velmi dobré manévrovatelnosti vozidla na stavbách. Zákazník také zvolil prodlouženou denní budku Day Cab s posíleným mechanickým uložením (příplatek), která nabízí v interiéru dostatek prostoru pro řidiče a dva spolujezdce a ještě je za jejich sedadly relativně velký odkládací prostor.
Palubní deska je zcela standardní, přehledná, vnitřní systém ovládání mechanizmu nosiče kontejnerů je upevněn mezi sedadly a hodně vzadu. Zákazník preferuje vnější ovládání umístěné na levé straně nástavby. Řidič má k dispozici všestranně seřiditelné sedadlo s pneumatickým odpružením. Všechny ovladače a spínače jsou v dobrém dosahu i řidiče připoutaného bezpečnostním pásem. Součástí nadstandardní výbavy je pouze radiostanice, tachograf VDO DTCO s přijímačem globálního systému satelitní navigace (GNSS) a speciální komunikační jednotka s krátkým dosahem (DSRC). Řidič může využít i radiopřijímač s přehrávačem USB. Tolik základní informace a můžeme nastartovat.
Usedám na sedadlo řidiče. Volant, sedadlo i zrcátka jdou velmi dobře seřídit dle mé potřeby, výhled mám velmi dobrý. Ovládání „elefa“ je z mého pohledu pohodlné, převodovka řadí velmi přesně, ale jde o vozidlo, které ještě nebylo předáno zákazníkovi, má najeto minimum kilometrů, takže řazení jde přiměřeně ztuha. Pochvaluji si odhlučnění interiéru, v pohodě můžu poslouchat autorádio a také případné pokyny, které bych dostával od dispečera přes radiostanici, velmi dobře uslyším.
Co mi příliš nevyhovuje, je spínač odlehčovací motorové brzdy, který je umístěn na vodorovné příčce volantu. Když je aktivován, tak se brzda aktivuje okamžitě, jakmile dám nohu z pedálu akcelerátoru. Ovšem když si chci přibrzdit pouze manuálně, musím stlačit kolébkový spínač. Při jízdě v rovném směru to není problém, ale když taková situace nastane v zatáčce, spínač „cestuje“ tak, jak se otáčí volant. Prakticky je nedosažitelný. Mám radši, když si mohu motorovou brzdu aktivovat páčkou, nebo když je spínač na středovém tunelu. Součástí výbavy vozidla je také adaptivní tempomat s FCW (varování před kolizí) a AEBS (pokročilý systém nouzového brzdění) včetně systému varování při opuštění jízdního pruhu. Informace s DPA se zobrazují na 5palcovém displeji TFT. A málem bych zapomněl na systém elektronického ovládání stability vozidla (VSC). Ovládání pohonu pro hydrauliku nástavby (PTO) se aktivuje jediným tlačítkem na palubní desce.
Když jsem vyjížděl z Prahy do Nýřan, teploměr ukazoval mírné mínusové hodnoty. Ale v průběhu testu se situace výrazně změnila a já jsem ocenil, že můžu využít pohodlí klimatizace. Ano, mohl jsem stáhnout elektricky ovládána okna, nebo otevřít střešní okno, ale dal jsem přednost tlačítku klimatizace. Testovaný DAF LF 320, ačkoliv jde primárně o stavební podvozek, si na běžných silnicích vedl velmi dobře. Omezovač rychlosti je nastaven na 85 km/h a s prázdným truckem jsem tak velmi rychle po rozjetí měl zařazen 8 rychlostní stupeň a v podstatě celý testovací okruh jsem zvládnul v tzv. „horní“ řadě rychlostí. Absolvoval jsem s vozidlem jen pár desítek kilometrů dlouhý okruh po komunikacích nižší třídy, a protože jsem jel bez nákladu a vozidlo bylo ještě velmi „čerstvé“, nezabýval jsem se průměrnou spotřebou paliva. Mimochodem na parkovišti prodejce NEVA Group v Nýřanech už byl připraven k předání zákazníkovi další DAF LF s hákovým nosičem kontejnerů, tentokrát ale s celkovou hmotností „jen“ 12 tun. Mířil k zákazníkovi, který jeho výrazně subtilnější rozměry než má testovaná „devatenáctitunka“ hodlá využívat spíše v městském provozu.
DAF LF 320 FA s celkovou hmotností 19 tun se v krátkém testu ukázal jako agilní, na silnici rychlý truck s příjemným a dobře odhlučněným interiérem. Ocenil jsem velmi dobrý výhled od volantu, možnost si nastavit volant i sedadlo dle potřeby a chválím dobré odstupňování manuálně řazené převodovky. A jak jsem si všimnul, za sedadlem řidiče již byla (na přání řidiče) instalována vzduchová „pistole“ určená k údržbě palubní desky i interiéru. Takže vozidlo půjde do „dobrých rukou“.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
DAF LF 320 FA 4x2
Motor: Řadový vznětový přeplňovaný šestiválec Paccar PX-7 Euro 6 s mezichladičem plnicího vzduchu. Systém SCR+EGR. Zdvihový objem motoru 6700 cm3. Největší výkon 239 kW/2300 min-1, max. točivý moment 1200 Nm/1100-1700 min-1.
Převodové ústrojí: Devítistupňová manuálně řazená převodovka s rychloběhem 9S1310. Poměr 12,73 - 1,00. Převodový poměr zadní nápravy 4,11. Výfuková odlehčovací brzda.
Podvozek + budka: Podvozek s přední nápravou typu 152N. Odpružení parabolickými listovými pružinami, maximální zatížení 7,5 tun. Poháněná zadní tuhá náprava SR1344 s jednoduchou redukcí a nastavitelným pneumatickým odpružením čtyřmi měchy, max. zatížení 13,05 tuny. Mechanická uzávěrka diferenciálu. Kotoučové brzdy na všech kolech. Zátěžový regulátor, systém ABS, systém elektronického ovládání stability vozidla (VSC), systém varování před opuštěním jízdního pruhu. Třímístná prodloužená denní budka typu „Day Cab“. PTO typ N./4c pod předlohovým hřídelem převodovky. Převodový poměr 32/25, přímý pohon čerpadla. Hákový nosič kontejnerů THN 12/45 Technocar Kroměříž. Tažné zařízení.
Rozměry a hmotnosti: Rozvor náprav 4450 mm. Celková délka vozidla 7525 mm. Zadní převis 1980 mm. Celková hmotnost vozidla 18 tun. Pneumatiky vpředu Goodyear 315/80 R22.5, vzadu Goodyear 315/80 R22,5. Ocelové disky kol. Plastová palivová nádrž o objemu 200 l, nádrž na aditivum AdBlue o objemu 25 l.
Převzato z časopisu