Truck
DAF CF85.410 - Davidův princip
-GG- 14.05.2009 19:20
Test
DAF CF85 by se docela rád uplatnil v dálkové přepravě. Jestli se mu to podaří i navzdory pouhým 410 koním, ukáže supertest pětaosmdesátky s novou budkou Space Cab a převodovkou AS-Tronic.
Slabých 410 koní v dálkové přepravě, navíc v kombinaci s relativně drobnou budkou. Může to vůbec dopadnout dobře? Ti, co na kozlíku sedí přes třicet let a již v roce 1970 dokázali s 320 koňmi a skrovnou budkou pokořit Brennerský průsmyk a italské Alpy, nezapochybují ani na minutu. Avšak řidič zvyklý na průjezdy Pyrenejemi ve voze s budkou Super Space Cab a výkonem 510 koní se odvrátí s hrůzou v očích.
DAF CF85.410 Space Cab si však vede velice dobře. I v jeho větším bráškovi si řada řidičů musí rozloučit s představou „malého“ motoru. Ten nenápadně slouží skrytý pod velkým tunelem motoru, který opticky dělí kabinu CF na dvě poloviny. Díky nadměrně velkému zdvihu přenáší řadový šestiválec na klikovou hřídel dostatečný točivý moment i při nízkých otáčkách. Budiž mu odpuštěno, že nepatří k rekordmanům, co se otáček týče. Jak všichni víme, vysoké otáčky jsou u motoru MX synonymem pro vysokou spotřebu.
Ne nadarmo končí zelený rozsah již při 1500 OT/MIN
Pokud si řidič bere k srdci tuto charakteristiku, vychází s Holanďanem velmi dobře. DAF je se svým extrémně „dlouhým“ stálým převodovým poměrem nápravy (i = 2,69) uzpůsoben na ježdění při nízkých otáčkách. Se 40 tunami nákladů to znamená, že žádnou radost z jízdy nečekejte. I drobný jízdný odpor je pro automatizované řazení AS-Tronic důvodem zařadit nižší stupeň. Jízda na Kindinger Berg na desátém stupni je u vozů s výkonem 400 koní opravdu výjimečná. Každý normálně konfigurovaný vůz této výkonnostní třídy to zvládá i na stupni jedenáctém!
Podtrženo a sečteno, tato konfigurace nepřináší žádné výhody ani v oblasti spotřeby pohonných hmot. Co Holanďan ušetří při nízkých otáčkách během jízdy po rovince, spolyká při častém řazení v kopci - dokonce dvakrát až třikrát více. Spotřeba 33,2 litru na 100 kilometrů není mezi Holanďanovými konkurenty žádná sláva. Kromě toho není osmdesát pětka s průměrnou rychlostí 74,8 km/h nijak hbitá. Kdo chce „těžkou střední třídu“ z Eindhovenu častěji využívat na hranici její nosnosti, měl by ji radši nechat vybavit „kratším“ stálým převodem nápravy.
Abychom však nekřivdili motoru: MX je ve skutečnosti silnější, i když rovněž těžší kousek. Pracuje velmi pěkně, bez vibrací a v rozsahu 1000 až 1400 otáček za minutu si počíná velice dobře. Že je v modelu CF poněkud hlučnější, je zcela jistě zapříčiněno nedobrou zvukovou izolací malé „budky“.
Kombinace s automatikou je vesměs zdařilá. U testovacího nákladního vozu ušetřila řidiči hodně práce s řazením. Zkušení řidiči však dokáží dvanáctistupňové převodovce pomoci k výrazně vyšším úsporám. Při stoupáních se projevuje nedostatek řazení, díky kterému je nižší stupeň zařazen se zpožděním. Dochází tak ke ztrátě rychlosti a částečně i ke ztrátě otáček a v jejich důsledku k dalšímu podřazení, polykajícímu další pohonné hmoty navíc. Po překonání vrcholku trvá opět poměrně dlouho, než se „automat“ odhodlá zařadit vyšší stupeň. Pokud řidič nezasáhne, i v tomto případě proteče systémem vstřikování „čerpadlo/tryska“ mnoho zbytečných kapek paliva.
Bez ohledu na tyto nedostatky lze s převodovkou AS-Tronic velmi citlivě manévrovat. Samotnou výměnu stupně provede převodovka velice rychle a bez trhnutí. Řízení spojky je nanejvýš zdařilé. Zato pomocná brzda pro rozjezd do kopce by potřebovala poněkud zdokonalit. Dobrý řidič se s užitím ruční brzdy dokáže rozjet jemněji a plynuleji. Určité zlepšení by si v neposlední řadě zasloužit i brzdový tempomat. Naprogramování správné rychlosti je zde – ve srovnání s jinými nákladními vozy – docela náročné. Kromě toho se tempomat a brzdový tempomat vzájemně ruší ve svém působení. A pokud zasáhne řidič, aby situaci vyřešil, vždy tím ovlivní i program. Inženýři ze společnosti DAF by se příště měli poradit s Mercedesem, jak takový problém vyřešit.
U testované konfigurace je nutný častý zásah řidiče
Dokonce ještě častější – především v případě, že vůz, stejně jako ten testovaný, není vybaven retardérem. I přes vysoký udávaný výkon přídavné motorové brzdy nedokáže kombinace výfukové klapky a dekompresní brzdy zastavit 40 tun nákladu ani v běžné dálniční situaci a při rychlosti 90 kilometrů v hodině. Řidič musí neustále přibrzďovat, dokonce i poté, co automat zařadí nižší stupeň.
Abychom však nevykreslili čistě negativní obrázek, který si DAF ani nezaslouží. Drobeček upoutá celou řadou perfektních detailů. Pokud je řidič již zvyklý na „stojící“ brzdový pedál, lze velkoryse dimenzovaný výkon brzdového systému velice dobře dávkovat a systém reaguje rychle. Integrace přídavných brzd do řízení brzdového systému a řazení je zdařilá. Přímé řízení umožňuje přesnou jízdu i na úzkých okresních silnicích. Řidič se však musí nejprve „nastavit“ na to, že se volant otáčí velmi lehce.
Podvozek modelu CF85 je obecně vzato dimenzován spíš jako tuhý. Na kvalitních dálnicích a okresních silnicích je to v pořádku. Pokud je však vozovka děravá a nekvalitní, rozlučte se s pohodlím. Řidičova záda lze však šetřit a ty nejhorší rázy eliminovat pomocí jemného pérování kabiny.
Výhled z kompaktní kabiny je přirozeně dobrý. Lidé vyššího vzrůstu ruší pažení bočních oken, které pak leží ve výšce očí. I příčky A sloupků jsou poměrně široké. Zato přední sklo umožňuje bezvadný a ničím nerušený výhled. Výkon manuální klimatizace je až na menší teplotní výkyvy velice dobrý. V deštivý den testu udržela klimatizace okna dokonale suchá.
Mejitelé vozových parků ho milují, řidiči spíš nesnáší...
Při konečném zúčtování v nás CF85.410 nezanechává žádný velký dojem. Stojí za úvahu jako výhodnější vůz do vozového parku - v takovém případě ovšem doporučujeme využít manuální řazení nebo alespoň upravený převodový poměr nápravy. Co se těžké střední třídy týče, Renault Premium i Mercedes Axor po poslední modelové úpravě jednoznačně vedou. Testovaný model CF nelze označit ani za zvlášť úsporný. Modely s výkonem 460 nebo dokonce 510 koní (u modelu XF) si počínají výrazně lépe. Většina řidičů mi tedy dá za pravdu, že sami by se nakonec rozhodli spíš pro XF105.
Zdroj: Trucker 04/09
Autor: GG
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)