Truck
Bezpečnější vozy Mercedes-Benz Trucks
Jiří Štěpánek 29.01.2020 14:16
Na akci Mercedes-Benz Trucks Safety Dialogue diskutovali odborníci z politické i podnikové sféry společně s pracovníky z oddělení výzkumu nehod společnosti Dekra a členy německého cyklistického sdružení Allgemeiner Deutscher Fahrrad-Club e.V. o inovativních řešeních pro další zvyšování bezpečnosti pro všechny účastníky silničního provozu v souvislosti s nákladními vozidly. Společnost Mercedes-Benz Trucks na novém modelu Actros ukázala, jaká úroveň bezpečnosti je dnes na silnicích realizovatelná a jakými opatřeními se snaží uskutečnit svou vizi silniční dopravy bez nehod. Pro stuttgartského výrobce vede cesta přes nejmodernější systémy aktivní bezpečnosti, včetně jejich značného rozšíření ve vozových parcích. Mercedes-Benz Trucks proto od ledna 2020 zařadí do standardní výbavy svých těžkých modelových řad nejnovější generaci asistenta pro nouzové brzdění s rozpoznáváním chodců (ABA 5), a to na všech evropských trzích. Kromě toho je nyní asistent pro odbočování, dodávaný již od roku 2016, k dispozici nejen přímo z výroby pro nově vyráběná vozidla společnosti Mercedes-Benz Trucks, ale také jako řešení pro dodatečnou montáž.
Active Brake Assist 5 standardně a asistent pro odbočování k dodatečné montáži
Během dialogu o bezpečnosti byly středem pozornosti zejména systémy aktivní bezpečnosti a s nimi i nový Actros, který lze považovat v této oblasti za referenční nákladní vozidlo. Vlajková loď značky důsledně navazuje na desítky let dlouhou tradici pokrokové bezpečnostní techniky nákladních vozidel Mercedes-Benz. Nejnovější generace modelové řady Actros současně podporuje ambice značky přispívat asistenčními systémy, zaměřenými na aktivní bezpečnost, k minimalizaci nehodovosti v silničním provozu, a významně se tak přiblížit k realizaci vize jízdy bez nehod. Dojde-li přece jen ke kolizi, pak je úkolem těchto systémů alespoň minimalizovat následky dopravní nehody pro všechny její účastníky. Ostatně nákladní souprava s hmotností 40 tun má při rychlosti jízdy 80 km/h stejnou kinetickou energii jako osobní automobil, jedoucí rychlostí 400 km/h. Při nárazu s touto energií již nepomůže žádná deformační zóna.
Zejména nový Actros je příkladem vysoké úrovně bezpečnosti moderních nákladních vozidel. Tu reprezentují systémy, mezi něž patří mimo jiné pátá generace aktivního asistenta pro nouzové brzdění Active Brake Assist (ABA 5), Active Drive Assist pro částečně automatizovanou jízdu, MirrorCam místo hlavních a širokoúhlých vnějších zpětných zrcátek nebo asistent pro odbočování s rozpoznáváním chodců a cyklistů. Jak Stefan Buchner v Berlíně oznámil, budou systémem ABA 5 od 1.ledna 2020 v Evropě standardně vybavována všechna nová nákladní vozidla Actros a Arocs, pokud u nich legislativa vyžaduje asistenční systém pro nouzové brzdění.
Navíc je nyní asistent pro odbočování k dispozici nejen přímo z výroby pro nová vozidla divize Mercedes-Benz Trucks, ale také v sériové verzi - rovnocenné řešení pro dodatečnou montáž – a to pro mnoho běžných variant modelů Actros, Arocs a Econic od roku výroby 2017.
Bezpečnost je otázkou společenské odpovědnosti
Všechny asistenční systémy divize Mercedes-Benz Trucks jsou zásadně koncipovány tak, aby řidiče optimálně podporovaly v rámci svých funkčních limitů. Řidiči však současně mají po celou dobu a v každé situaci možnost zcela převzít řízení vozidla pod svou kontrolu, jak to požaduje zákon. Aktivní systémy uplatňují své silné stránky v hustém městském provozu i na úzkých silnicích nižších tříd nebo při dlouhých monotónních jízdách na dálnici.
„Pohled do statistik ukazuje, že asistenční systémy opravdu dokážou zabraňovat dopravním nehodám,“ řekl Stefan Buchner s poukazem na studii, kterou v roce 2018 zveřejnil Spolkový úřad pro silniční dopravu. Podle ní klesl v letech 2002 až 2015 počet nehod s těžkými nákladními vozidly o 30 procent. Tento ukazatel je však nutné i nadále snižovat. „Pro nás je bezpečnost otázkou společenské odpovědnosti – a tuto odpovědnost naplňujeme,“ zdůraznil Stefan Buchner. Dokazují to nejnovější plody technického vývoje i nastoupená cesta, která zahrnuje nabídku systémů, jakým je například asistent pro odbočování, k dodatečné montáži do již provozovaných vozidel vybraných modelů.
Bezpečnost nákladních vozidel Mercedes-Benz
• Active Brake Assist páté generace je od ledna 2020 v celé Evropě standardní výbavou nového modelu Actros i dalších modelových řad nákladních vozidel Mercedes-Benz
• Active Drive Assist je prvním velkým krokem na cestě k autonomní jízdě
• Zdokonalený asistent pro odbočování se dodává nejen pro nová vozidla divize Mercedes-Benz Trucks, ale také v sériově vyráběné verzi jako rovnocenné řešení pro dodatečnou montáž
• MirrorCam s digitálními kamerami a displeji nahrazuje v novém modelu Actros a ve vozidlech Arocs konvenční hlavní a širokoúhlá vnější zpětná zrcátka
• Komfortní přístrojová deska Multimedia Cockpit v novém modelu Actros rovněž přispívá k tomu, aby se řidič mohl soustředit na to nejdůležitější - na řízení
Nabitý plán jízd, tlak na termíny, hustá doprava, stres, únava, nedostatek parkovišť, rozptylování pozornosti, například pitím vody z lahve, případně nepříznivé počasí a mnoho dalších faktorů vytváří pro řidiče nákladních vozidel v každodenním provozu často náročné pracovní podmínky, s nimiž si musejí poradit. Přitom stačí krátký okamžik nepozornosti nebo náhlý mikrospánek, a dojde k nehodě, která často mívá, vzhledem k rozměrům a hmotnosti nákladních vozidel, katastrofální následky nejen pro samotného řidiče nákladního vozidla, ale v ještě větší míře pro řidiče osobních vozidel, o zcela nechráněných účastnících silničního provozu, jako jsou chodci a cyklisté, ani nemluvě.
Kromě lidského utrpení postižených prožívají ve většině případů traumata také samotní řidiči nákladních vozidel, ale i speditéři a záchranáři. Navíc je nutné uvážit, že s každou nehodou se v závislosti na okolnostech pojí také vysoké následné náklady. Mezi ně patří například výpadky práce a vozidel, pořízení náhradního vozidla, snížení produktivity, škody na nákladu, rostoucí pojistné atd. To může být při mnoha takových událostech finančně velmi nákladné a ve vážných případech je dokonce ohrožena ekonomická existence dopravce. Navíc zejména těžké nehody vždy poškozují také image firmy.
Počet účastí těžkých nákladních vozidel na dopravních nehodách je sice relativně nízký, zejména po zohlednění počtu ujetých kilometrů, dojde-li však k nehodě, jsou její následky v nejhorším případě i smrtelné. Podle studie Spolkového ústavu pro silniční dopravu (BASt) klesl v Německu počet zraněných při nehodách s účastí těžkých nákladních vozidel v letech 2002 až 2015 o téměř 20 procent z 19 058 na 15 238, počet obětí dokonce o 30 procent ze 762 na 524. To představuje přibližně 15 procent všech obětí dopravních nehod v Německu v roce 2015.
Další zvýšení úrovně bezpečnosti
Dopravní nehody nejsou žádoucí, a tak musí být učiněno vše pro to, aby k nim pokud možno nedocházelo, nebo aby byly alespoň minimalizovány jejich následky pro všechny zúčastněné. Rozhodující roli v tom hrají bezpečnostní asistenční systémy, které řidiče aktivně podporují v rozpoznaných kritických situacích, aniž by za řidiče přebíraly odpovědnost za řízení. Již před lety dokázal například Spolkový svaz pro nákladní silniční dopravu, logistiku a likvidaci odpadu, společně s oborovou profesní organizací pro dopravu a pojišťovnou Kravag, v rámci testu s více než 1000 vozidly v reálných podmínkách, že nákladní vozidla, vybavená asistenčními systémy, vykazují o 34 procent nižší pravděpodobnost nehody než stejná referenční vozidla bez nich.
Také pravidelná hodnocení účinnosti těchto systémů divizí Mercedes-Benz Trucks hovoří jasnou řečí. Například interní výzkum, do něhož bylo zahrnuto téměř 100 000 nákladních vozidel Mercedes-Benz se čtvrtou generací aktivního asistenta pro nouzové brzdění Active Brake Assist a s asistentem pro odbočování, v letech 2017 a 2018 ukázal, že řidiči obdrželi 15 milionů upozornění na kritickou situaci. Ve více než milionu případů aktivoval asistenční systém částečné brzdění a ve více než 10 000 případech uskutečnil maximální brzdění. Nákladní vozidla kromě toho reagovala na 155 000 situací s chodci.
Velmi inteligentními systémy, jako je aktivní asistent pro nouzové brzdění Active Brake Assist páté generace, optimalizovaný asistent pro odbočování s rozpoznáváním chodců a cyklistů, Active Drive Assist pro částečně automatizovanou jízdu nebo systém MirrorCam místo hlavních a širokoúhlých vnějších zpětných zrcátek, se značce Mercedes-Benz podařilo znovu výrazně zvýšit úroveň bezpečnosti svých nákladních vozidel. To platí zejména pro nový Actros i velkou část modelové řady Arocs. Tyto modely aktuálně nabízejí nejvyšší standard bezpečnosti ze všech nákladních vozidel Mercedes-Benz z hlediska asistenčních systémů a další bezpečnostní techniky. Ale i další modelové řady, jako je Econic, mohou například asistentem pro odbočování přispívat k záchraně životů. Mercedes-Benz Trucks potvrzuje svým bezpečnostním portfoliem svou průkopnickou roli a současně činí významné kroky k realizaci ambiciózní „vize jízdy bez nehod“, ať se jedná o dálkovou, rozvážkovou, stavební nebo komunální dopravu.
Active Brake Assist 5 – účinná pomoc na konci dopravní kolony i při rozpoznávání chodců
Již mnoho let mají vysoký podíl na dopravních nehodách s účastí těžkých nákladních vozidel kolize s vozidly, jedoucími ve stejném jízdním pruhu. Jedná se tedy o nehody, při nichž nákladní vozidlo koliduje s vpředu jedoucím nebo stojícím vozidlem například v důsledku nepozornosti, příliš malého odstupu nebo nepřizpůsobené rychlosti jízdy. Takovým nehodám lze v rámci systémových limitů dalekosáhle zabránit pátou generací aktivního brzdového asistenta Active Brake Assist (ABA), která je nejnovějším evolučním stupněm v dlouhé řadě inovací automatického asistenta pro nouzové brzdění z vývoje společnosti Mercedes-Benz Trucks.
Bez ohledu na to si musí každý řidič nákladního vozidla uvědomit, že ani nejlepší asistenční systém nemůže už pomoci po překročení limitů, daných fyzikálními zákony. Asistenční systém nezvyšuje brzdný výkon vozidla, ani nedokáže kompenzovat příliš krátkou vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla. Kromě toho existuje na mokré nebo kluzké vozovce riziko, že brzdná dráha neumožní zcela zabránit nehodě.
Systém ABA 5 poprvé kombinuje radarové a kamerové snímání. Od ledna 2020 je dodáván standardně pro všechny verze nových modelů Actros a Arocs v Evropě, u nichž je zákonem vyžadován asistent pro nouzové brzdění, nikoli tedy jako dosud jen jako výbava na přání. V porovnání se systémem ABA 4, představeným v roce 2016, dokáže nový systém reagovat na pohybující se chodce nejen částečným, ale do rychlosti jízdy 50 km/h také maximálním brzděním.
Převzato z časopisu