Truck
Atego nosič kontejnerů
Jiří Krenar 27.05.2020 20:39
Model Mercedes-Benz Atego je z našich silnic velmi dobře znám a to jak z distribuční dopravy, komunálních služeb, tak i ze stavebního segmentu.
V roce 2019 bylo v České republice registrováno 1814 nákladních vozidel Mercedes-Benz nad 6 tun celkové hmotnosti. Z toho bylo téměř 900 tahačů návěsů modelu Actros a 700 podvozků pro různé druhy nástaveb z řad Atego nebo Arocs.
Zatímco Arocs patří mezi těžká stavební vozidla, Atego pokrývá jak segment regionální distribuce, tak i lehkou stavební dopravu. Mezi sklápěči do 16 run celkové hmotnosti tak najdeme třeba Atego 1524 s pohonem 4x4, zatímco do spíše komunálního segmentu míří stavební podvozek Atego 1223 K 4x2 s jednoramenným hákovým nosičem kontejnerů, který jsem převzal ke krátkému redakčnímu testu.
S rozvorem 3560 mm jde o jeden z nejžádanějších podvozků pro kontejnery s celkovou hmotností těsně pod 12 tun. Ten limit 11990 kg (údaj z Technického průkazu) je důležitý hlavně k využívání silnic nižších tříd či možnosti vjezdů do měst a obcí, kde velmi často bývá zákaz vjezdu pro vozidla nad 12 tun. Pravda, některé části měst – třeba širší centrum Prahy – mají limit 6 tun a je třeba žádat o povolení. Druhým důvodem proč je tento rozvor žádán jsou jeho manévrovací schopnosti při celkové délce vozidla 6497 mm a šířce 2340 mm. I to je ale moc na historická centra a tam nachází uplatnění model Fuso Canter, který je subtilnější a pokrývá celkovou hmotnost od 3500 kg (test DaS 12/2019) až do 7000 kg.
Krátkému rozvoru testovaného Atega plně odpovídá základní budka „S Classic Space“ se šířkou 2,3 m s vysokým tunelem motoru. Je usazena na standardním robustním rámu, do kabiny se dostanete po dvou schodech. Ačkoliv se formálně jedná o stavební podvozek, světlá výška u konkrétního vozidla byla standardní, tedy spíše silniční, což ale nevylučuje využití pro dopravu stavebního materiálu třeba na stavbu. Trvale je poháněna zadní náprava, pro případné vyproštění z měkkého terénu slouží uzávěrka diferenciálu. Pokud jde o motor, pak pro tuto verzi modelu Atego zvolil pětilitrový vznětový přeplňovaný agregát OM 934 s výkonem 170 kW/231 k, resp. s největším točivým momentem 900 Nm v emisním provedení Euro VI-C. A ačkoliv dnes již začíná být u distribučních či komunálních vozidel pomalu vzácností, když najdete v kabině klasickou řadicí páku pro manuální řazení převodových stupňů, testované Atego bylo vybaveno šestistupňovou manuálně řazenou převodovkou G 90-6. U tohoto podvozku je jednoznačný předpoklad, že většinu času svého „pracovního výkonu“ absolvuje buď na silnici, nebo alespoň na zpevněném povrchu, takže šest rychlostních stupňů plně vyhovuje a ze stejného důvodu na zadní nápravě najdeme také standardní dvoumontáž kol. Odpružení zajišťují klasická listová pera. A u stavebních podvozků se stále montují kotoučové brzdy vpředu a bubnové brzdy vzadu, podporované motorovou brzdou se zvýšeným výkonem.
A jdeme za volant. Dvanáctitunové Atego není příliš velký nákladní vůz, budka je na rámu umístěna v „silniční“ výšce a to odpovídá využití vozidla. Když usednete za volant, máte pocit, že jste ve známem prostředí. Výrobce naprosto logicky používá stavebnicový systém jednotlivých ovladačů a spínačů, shodný pro všechny trucky. Je to ekonomické pro výrobce a praktické i pro řidiče, když musí přesednout za volant jiného modelu, nic nehledá, všechny symboly na spínačích již důvěrně zná. Usazuji se za volant, který je seřiditelný ve dvou rovinách, nastavuji si příjemně tvarované, pneumaticky odpružené a vyhřívané sedadlo s možností i výškového seřízení, a pomocí elektromotorků upravuji zpětná zrcátka. Ještě karta do tachografu – ten má místo nad čelním sklem, a můžeme jet.
Řazení je přesné, dráhy jednotlivých rychlostních stupňů příjemně krátké. Mířím ze servisu na pražském Chodově ven z Prahy na „starou benešovskou“ a přes Jesenici a Říčany
„uháním“ ke Kutné Hoře a zpět. Ačkoliv vozidlo je vybaveno „mýtnou krabičkou“, dálnicím se vyhýbám, myslím si, že po nich se nosič kontejnerů této velikosti projede spíše výjimečně.
Motor je překvapivě dobře odhlučněn, a protože mám před sebou volnou silnici, velmi rychle řadím šestý rychlostní stupeň a mohu se věnovat interiéru. Nebýt zbytečně velikého volantu, byl bych spokojen. Veškeré spínače jsou v dobrém dosahu, palubní deska je přehledná a klasické kruhové analogové přístroje jsou dobře čitelné. Mezi nimi se našlo i místo na displej palubního počítače FleetBoard II. V dobrém dosahu jsou rozměrné otočné ovladače větrání/vytápění a nechybí ani jednoduchá klimatizace. Rádio s CD přehrávačem našlo místo nad předním sklem vedle tachografu. Je ale také v dobré dosahu řidiče. Za sedadly je relativně dostatek prostoru na odložení např. pracovní brašny, bundy apod. Nesmím ovšem zapomenout na jednoduše „střižené“ sedadlo spolujezdce. Na rozdíl od stavebního sklápěče, u nosičů kontejnerů sem-tam závozníka v kabině uvidíte. Možná i z toho důvodu si nechal zákazník namontovat ovládání ramene nosiče kontejnerů na středový tunel. Druhá varianta je, že vlevo od sedačky řidiče by mohl časem dojít k úhoně při nasedání řidiče apod. Ačkoliv vozidlo nebylo naložené, zadní náprava překvapivě neodskakovala a jízda byla docela pohodlná.
Testovacích kilometrů jsem najezdil asi tak z poloviny na silnicích I.třídy, zbytek na vozovkách nižších tříd. Centrum Prahy – nemaje patřičné povolení pro vjezd s vozidlem o celkové hmotnosti 12 tun – jsem tentokrát musel vynechat. Řazení bylo přesné a v krátkých drahách, a tak nebyl problém udržovat ručičku otáčkoměru v zeleném poli, vyznačeném hodnotami 1300 – 1700 min-1. Při sjíždění táhlých kopců jsem s úspěchem využil odlehčovací motorovou brzdu a až na výjimku jsem zvládnul celý testovací okruh na horní tři rychlostní stupně. Výhled od volantu je z Atega ve všech směrech velmi dobrý, o tom co se děje za vozidlem jsem měl přehled díky elektricky seřiditelným rozměrným zpětným zrcátkům. S lehkým překvapením jsem také zaznamenal, že testované Atego bylo vybaveno asistenčním systémem hlídajícím jízdu v jízdních pruzích. Diodové denní svícení vpředu je dnes v podstatě standardem nejen u osobních vozidel, ale i u trucků.
Atego 1223 4x2 s nosičem kontejnerů s technologií HYVA, kterou kompletně namontoval nástavbář MONTEX je zajímavé vozidlo ideální pro menší stavební společnosti či komunální služby, kde by větší vozidlo nemuselo být vždy dostatečně vytíženo, nebo by mělo problémy se svými rozměry v ulicích měst. Mercedes-Benz dává záruku na hnací řetězec 3 roky/250 000 km.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Mercedes-Benz Atego 1223 K 4x2
Motor: Řadový vznětový přeplňovaný čtyřválec OM 934 Euro 6 C s mezichladičem plnicího vzduchu. Systém SCR+EGR. Zdvihový objem motoru 5132 cm3. Největší výkon 170 kW/2750 min-1, max. točivý moment 900 Nm/1800 min-1. Motorová brzda se zvýšeným výkonem.
Převodové ústrojí: Šestistupňová manuálně řazená převodovka M. B. G90-6. Uzávěrka diferenciálu zadní nápravy. Trvalý pohon zadní nápravy. Stálý převod poháněné nápravy i = 3,909. Vedlejší pohon 60-2c.
Podvozek + budka: Dvojitě dělený žebřinový rám, nápravy tuhé, odpružení listovými pery. Brzdy kotoučové vpředu, bubnové vzadu, zátěžový regulátor, systémy ABS, ESP, ASR. Základní budka typu „S-ClassicSpace“, s šířkou 2300 mm a vysokým tunelem motoru. Jednoramenný nosič kontejnerů HYVALIFT08-37-s.
Rozměry a hmotnosti: Rozvor náprav 3560 mm. Podvozek délka/šířka/výška je 6497/2340/2716 mm. Celková hmotnost vozidla 11 990 kg. Pneumatiky Michelin 265/70 R 19,5. Plastová palivová nádrž o objemu 120 l, nádrž na aditivum AdBlue o objemu 25 l.
Převzato z časopisu