Historie
Konstrukce na míru
-red- 30.08.2020 08:00
Kompaktní užitkové vozy Laurin & Klement E „Černá Hora“ z let 1908 až 1909 vynikaly skvělým využitím obestavěného prostoru a mimořádnou obratností na horských silnicích.
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto při příležitosti oslav 125 let od založení původní společnosti Laurin & Klement připomíná vedle svých populárních modelů i některá méně známá vozidla ze své historie. Právě mezi ty řadí i užitkový typ E, který byl vyvinut a vyráběn přímo pro Černou horu. Toto jihoevropské knížectví hledalo v roce 1907 provozovatele poštovní automobilové dopravy, kterému by na celém státním území garantovalo výhradní postavení po dobu následujících 15 let. Vítězem se stala česká společnost Laurin & Klement, která prošla od svého vzniku v roce 1895 razantním rozvojem, a v roce 1907 šlo o největší automobilku tehdejšího Rakouska-Uherska.
Specifické požadavky
Předmětem smlouvy s černohorským ministerstvem vnitra, podepsané v červenci 1908, bylo zajištění dopravy poštovních zásilek a cestujících na autobusových linkách Cetinje – Kotor, Cetinje – Podgorica, Podgorica – Nikšić a Podgorica – Plavnica. Václav Klement, generální ředitel společnosti L&K, přímo na místě zjistil, že úzké silnice s bezpočtem zatáček často malého poloměru a hornatý charakter terénu s výraznými stoupáními i klesáními vyžadují vozidla speciální konstrukce.
Osvědčený základ
Výchozím bodem konstrukce se stal osobní a lehký užitkový typ E, vyráběný od roku 1906. Tento model využíval motor se dvěma bloky po dvou válcích v řadě o objemu 4652 cm3 a nejvyšším výkonu 25,7 kW (35 k). Typ E používal vyspělou „T“-hlavu válců s rozvodem SV. K moderním prvkům patřilo účinné oběžné tlakové mazání motoru místo ztrátového nebo rozměrný chladič s ventilátorem a oběhovým čerpadlem.
Pokroková řešení
Na vývoji se významně podílel teprve pětadvacetiletý konstruktér František Kec, který se následně proslavil svou prací pro značku Praga. Výkresová dokumentace z léta 1908 prozrazuje řadu nekonvenčních řešení. Například zúžení přední části rámu podvozku typu E na pouhých 700 mm při rozchodu kol 1300 mm umožnilo výrazně zvětšit rejd předních kol a projíždět ostré a úzké zatáčky napoprvé, bez zastavování a couvání. Velkou roli sehrál také mimořádně krátký rozvor 2210 mm i převisy, které byly vpředu 450 mm, vzadu 1030 mm. Při podélném uspořádání motoru a čtyřstupňové přímo řazené převodovky se rozvodovka ocitla až 830 mm za zadními dřevěnými koly s dvoumontáží plnými gumovými obručemi.
Při konvenční dispozici vozu by jeho celková délka pouhých 3690 mm neúměrně omezila prostor pro posádku a náklad. Problém vyřešilo umístění kabiny řidiče nad motorem, nikoli až za ním. Celková výška vozu o šířce pouhých 1600 mm sice činila 2820 mm, ale na trasách linek se nenacházely nízké tunely a typická rychlost 20 až 30 km/h stabilitu příliš neohrožovala.
Osobní i nákladní
Od června do listopadu 1908 bylo vyrobeno šest „omnibusů“, jak se tehdy říkalo autobusům, dále dva skříňové dodávkové automobily a jeden valník typu E s přízviskem „Černá Hora“. Autobus měl kapacitu pět cestujících, sedících v kabině oddělené od prostoru pro řidiče a případného spolujezdce. V zadní části vozu se nacházela uzamčená skříň o objemu 1,3 m3, určená k přepravě poštovních zásilek. Ve větší kabině se nacházely dvě podélné lavice pro deset sedících pasažérů.
Užitkové vozy měly kapacitu skříně 4,8 m3, pro náklad o hmotnosti až 900 kg. Pro případ zvýšené přepravní kapacity byla vypravována souprava s dvounápravovým přívěsem o užitečné hmotnosti 1500 kg.
Úspěšné nasazení
Laurin & Klement E „Černá Hora“ zahájil provoz na všech čtyřech objednaných linkách během jarních měsíců roku 1909. Speciálně zkonstruovaná vozidla prokázala vysokou spolehlivost a užitnou hodnotu, což kníže (od roku 1910 král) Černohorců, Nikola I., ocenil stříbrnými medailemi pro několik řidičů těchto vozidel. Civilní provoz však zanedlouho ochromila První balkánská válka (1912 – 1913), během níž vozidla L&K úspěšně používala černohorská armáda a Červený kříž. Po skončení bojů se uplatnila na obnovených poštovních linkách, jejich úspěšnou kariéru však přerušila první světová válka, konkrétně útok Rakouska-Uherska na Černou Horu v lednu 1916. Podle dostupných informací se zřejmě nedochoval ani jeden „omnibus“, furgon či valník Laurin & Klement E „Černá Hora“.
Zdroj: ŠKODA AUTO a.s.
Převzato z časopisu