Historie
125 let na pravidelných linkách
Ondřej Pavlůsek 15.11.2020 08:00
Mercedes-Benz se může pochlubit skutečně bohatou historií svých vozidel pro hromadnou dopravu osob. Kořeny autobusů tohoto výrobce sahají až do konce devatenáctého století.
Hromadné silniční dopravě osob dominovaly až do konce devatenáctého století koňské povozy a vozidla, k jejichž pohonu sloužil parní stroj. Revolucí se však staly autobusy, které využívaly služeb spalovacího motoru. Mezi první taková vozidla se zařadil i autobus Benz, který se v roce 1895 stal největším zástupcem své značky. Tento vůz vycházel z konstrukce tehdejších automobilů značky Benz a jeho přímými předchůdci byly modely Landauer, Victoria a Vis-à-Vis.
První autobus německé značky nabízel prostor pro osm cestujících a jejich zavazadla. Pro srovnání zde lze zmínit, že v současnosti nabízí Mercedes-Benz velkokapacitní kloubový autobus CapaCity L, který je schopen pojmout až 191 cestujících.
Novinka pro dopravu
První autobus značky Benz používala společnost Netphener Omnibus-Gesellschaft, která si jej objednala 19. prosince roku 1894. Do pravidelného linkového provozu na trase Siegen-Netphen-Deuz jej pak poprvé nasadila 18. března roku 1895 a již koncem stejného měsíce si objednala druhý autobus. Ten byl tehdejší automobilkou Benz dodán 26. června roku 1895.
Oba autobusy byly poháněny za zadní nápravou uloženým jednoválcovým motorem, poskytujícím z objemu 2,9 litru nejvyšší výkon 3,7 kW (5 k). První autobusy značky Benz svým vzhledem podobně jako automobily, z nichž vycházely, připomínaly kočáry bez koní. Řidič byl vystaven všem příznivým i nepříznivým vlivům počasí, zatímco cestující byli usazeni v uzavřené karoserií.
Na dvojici vozidel pro společnost Netphener Omnibus-Gesellschaft navazoval Benz dodávkou několika podobných autobusů pro další německé dopravce.
Historický zlom
Premiéra pravidelné autobusové dopravy s vozidly značky Benz provozovanými společností Netphener Omnibus-Gesellschaft neměla bohužel příliš dlouhé trvání. Konec totiž přinesla již zima na přelomu let 1895 a 1896. Tehdy došlo k přerušení pravidelné linky, jehož důvodem byly nepříznivé podmínky na silnicích pokrytých sněhem a ledem, s nimiž se první autobusy bohužel ještě nedokázaly vypořádat.
I přesto však tato vozidla představují milník v historii hromadné dopravy osob, protože ukázal směr dalšího vývoje od koňských povozů a parních strojů k autobusům se spalovacími motory.
Řada následníků
Automobilka Benz na vozidla pro hromadnou dopravu osob rozhodně nezanevřela a dále se věnovala jejich vývoji a výrobě, v čemž samozřejmě pokračovala i značka Mercedes-Benz. Velké rozkvětu se dočkala autobusová doprava ve dvacátých a třicátých letech dvacátého století, v nichž vznikla pestrá paleta různých modelů. Samotný Mercedes-Benz připomíná několik z nich ve svém muzeu, kde si lze například prohlédnout kompaktní turistický autobus O 2600 ze třicátých let dvacátého století nebo třínápravový O 10000, který sloužil na městských linkách i pro dálkovou dopravu.
Mimořádný úspěch
Mercedes-Benz vedle úplně prvního autobusů značky Benz zmiňuje jako další zásadní milník ve své historii vozidel pro hromadnou dopravu osob i úspěšnou modelovou řadu O 321 H / HL z let 1954 až 1964. Ta totiž představoval první zcela novou konstrukci užitkových vozidel značky po druhé světové válce.
Mercedes-Benz sice oživil výrobu nákladních vozidel již v roce 1945 a v případě autobusů v roce 1948, ale využil přitom pouze více či méně upravené předválečné konstrukce. Než se pustil do vývoje zcela nových užitkových vozidel, zaměřil se na výrazné omlazení nabídky svých osobních automobilů a na počátku padesátých let uvedl několik nových modelů.
Pokud se však chtěl prosadit na národních i mezinárodních trzích musel se začít věnovat i nákladním vozům a autobusům. Na přelomu čtyřicátých a padesátých let dvacátého století bylo již všeobecně uznávanou skutečností, že pro přepravu osob platí jiné konstrukční zásady než pro neživý náklad. Základní konstrukce nákladního automobilu proto nepředstavovala ideální platformu pro autobus.
Ve stylu osobního automobilu
Mercedes-Benz i proto při vývoji zcela nového autobusu s označením O 321 H vycházel z konstrukce svých osobních vozů v čele s typem W120, jemuž se přezdívalo „Ponton“. Základem pro nový autobus, jehož premiéra se odehrála v roce 1954, se stala integrovaná podlahová konstrukce s přední nápravou v pomocném rámu a odpružením s vinutými pružinami, která se významně podílela na vysokému komfortu i bezpečnosti jízdy. Stejnou konstrukcí následně disponovalo i prodloužené provedení O 321 HL, které bylo uvedeno na trh v polovině roku 1957. Pohonnou jednotkou pro Mercedes-Benz O 321 H se stal vznětový šestiválec o objemu 5,1 l a výkonu 81 kW (110 k), který umožňoval jízdu rychlostí až 95 km/h.
Atraktivní i komfortní
Na moderní konstrukci autobusu O 321 H navazoval i jeho dodnes přitažlivý vzhled karoserie, který především v oblasti předních partií odkazoval na stylistické prvky použité u sportovních vozů Mercedes-Benz 300 SL a 190 SL. Zároveň tento model vytyčil směr, jímž se vydal design užitkových vozidel značky v následujících letech. Mercedes-Benz dodával tento autobus ve verzích pro městský i meziměstský linkový provoz a rovněž jako autokar pro dálkovou dopravu s atraktivními okénky nad bočními okny a možností panoramatického střešního okna nebo shrnovací střechy nad přední polovinou interiéru.
Mercedes-Benz O 321 H / HL se díky své konstrukci a vzhledu stal skutečným úspěchem, a od října roku 1954 do prosince roku 1964, kdy z montážní linky v Mannheimu sjel poslední exemplář, bylo vyrobeno celkem 18 083 autobusů, podvozků a sad dílů pro sestavení kompletních vozidel.
Z minulosti do budoucnosti
První autobus značky Benz nebo modelová řada O 321 H / HL nejsou jedinými významnými vozidly pro hromadnou dopravu osob v historii značky Mercedes-Benz, ale bezpochyby si zaslouží zvýšenou pozornost jako jedny ze zásadních milníků. To ostatně již nyní platí i o městských autobusech eCitaro s čistě elektrickým pohonem. Tato bateriová vozidla, jejichž výroba probíhá v Mannheimu od roku 2018, dnes představují současnost a blízkou budoucnost, ale zároveň jsou již nyní důležitým milníkem. Právě eCitaro totiž zahajuje přechod společnosti Daimler k CO2 neutrální hromadné dopravě osob. Pro rok 2022 je pak navíc plánováno další rozšiřování jejich nabídky a to o varianty, jejichž pohonné systémy budou pro prodloužení dojezdu využívat palivových článků.
Převzato z časopisu