Doprava
Vojenská technika - Společne za lepší zítřky
Milan Olšanský 16.07.2010 00:40
Autosalon
Současná ekonomická situace vede společnosti Rheinmetall AG a MAN Nutzfahrzeuge AG k záměru vytvořit společný podnik, který by se co nejlépe pohyboval v segmentu výroby a prodeje vojenských kolových vozidel.
Začátkem letošního roku zástupci obou výrobců se světovou pověstí stvrdili podpisy společný záměr vytvořit podnik s názvem Rheinmetall MAN Military Vehicles GmbH, (RMMV). Jak řekl výkonný ředitel MAN Nutzfahrzeuge AG Dr. Georg Patcha-Reyhofen: „V nové společnosti kombinujeme silné značky MAN a Rheinmetall společně s technologickými přednostmi obou společností tak, aby vznikl globální výrobce, který bude prezentovat zákazníkům vojenského segmentu výrobky jednotného výzoru s cílem posunout jejich pozici na světovém trhu.“
Nový hráč
„Nová společnost sleduje trend společných akvizic logistických a taktických vojenských vozidel, jejichž obranné a jízdní charakteristiky jsou velmi podobné, neboť jsou konstruovány pro použití v podobných operačních podmínkách,“ připojil vysvětlení Klaus Eberhardt, předseda představenstva Rheinmetall AG. „Společným podnikem MAN a Rheinmetall přispíváme současně také k potřebné konsolidaci systému vojenských vozidel na národní i evropské úrovni,“ pokračoval Eberhardt.Záměr vytvoření společného podniku je v současné době zkoumán patřičnými úřady – jistě půjde především o antimonopolní čistotu a průhlednost hospodářské soutěže. Samozřejmě, že celý proces nějakou chvíli potrvá, podle plánu však půjde minimálně o dvě základní fáze. V té první budou sjednoceny a zkoordinovány vývojové a prodejní aktivity obou společností. V tom okamžiku se přesune cca 370 pracovníků Rheinmetallu a MAN pod jednu společnou účetní střechu. Druhá fáze bude o spojení výrobních kapacit továren v Kasselu (Rheinmetall) a ve Vídni (MAN). Poté by společný podnik zahrnoval cca 1300 zaměstnanců, kteří by se podíleli na ročním obratu větším než jedna miliarda eur. Celá konsolidace výroby kolové vojenské techniky pod křídla společnosti Rheinmetall MAN Military Vehicles GmbH by měla klapnout do konce roku 2011.
Do společného pytlíčku
Protože se v záměru mluví o logistických a taktických kolových vozidlech armádního určení, je možné předpokládat, že ze strany Rheinmetallu by do společné nabídky mohly padnou lehká obrněná vozidla Wolf AGV/LIV (SO) a ESK/LIV stavěná na podvozcích Mercedes-Benz třídy G. Multifunkční třínápravový Yak vycházející z velmi zajímavé švýcarské konstrukce Duro (nápravy typu De Dion), helikoptérou či standardními letadly NATO přepravitelné Tokeh a Gavial (další aplikace MB třídy G) a řada obrněných transportérů Condor 2 stavěných na podvozcích Unimog 5000. Ze středně těžkých kolových vozidel připadají v úvahu dvou nebo třínápravový transportér Fuchs 1, Fuchs 2 a Fuchs/Fox 1A8, čtyřnápravový obrněný transportér Boxer, který byl nedávno vyvinut ve spolupráci s dalším německým „jestřábem“ společností KMW a dvounápravový Gefas, výsledek spolupráce celé řady německých a britských firem. K nejtěžším kalibrům kolové techniky doposud vyráběných pouze s pečetí Rheinmetall patří standardizovaná řada speciálů Visent s podvozky 6x6, 8x8 a 10x10.
Všechny řady kolových vozidel (plus velké množství pásových vozidel a dalších zbraňových systémů, ať již pozemních, vzdušných či námořních) nabízí nyní Rheinmetall AG přes svoji organizační složku Rheinmetall Defence. Obrněná kolová technika a především pak transportéry Fuchs/Fox 1A8 a Boxer excelentně odolávají výbuchům pozemních min a poskytují svým posádkám solidní ochranu také před tzv. IED zbraněmi (Improvised Explosive Device – všechno, co si dovedou tzv. teroristi či z druhého pohledu hrdinní bojovníci za cokoliv vyrobit v improvizovaných podmínkách, mnohdy doslova na koleně).
Příspěvek MAN
Ze strany MAN Nutzfahrzeuge AG by do společné nabídky RMMV mohly přibýt modelové řady MAN HX a SX stejně jako tzv. militarizované varianty modelových řad Trucknology Generation (první generace včetně řady TGA), tedy těch, která jsme zvyklí běžně vídat i v našem silničním provozu. Nabídka vojenských kolových vozidel MAN začíná tzv. Medium Mobility Truck Systemy neboli tzv. militarizovanými vozidly. Jde především o nákladní automobily původně modelové řady TGA, které jsou relativně jednoduchým způsobem připraveny na vojenskou službu (kamuflážní nátěr, nosiče vojenského vybavení, pohon kol všech náprav, jednomontáže na všech nápravách. Většinou plní logistické úkoly, z podstaty věci samozřejmě nejsou určeny do super těžkého terénu. Nalezneme mezi nimi například lehké 6x6 či těžké 8x8 tahače podvalníků pro převoz tanků. Za výhodu tzv. militarizovaných vozidel výrobce uvádí především „civilní životnost a provozní náklady při nabízeném plnění vojenských logistických úkolů“.
Vozidla řady MAN HX patřící do kategorie High Mobility Truck System, to je již jiná káva. Tady jde o taktická vozidla stavěná přímo do těžkého terénu tak, aby mohla poskytnout jednotám to nejlepší, čeho je MAN schopen. Třetí kategorií kolových vojenských vozidel MAN je tzv. Extreme Mobility Truck System – modelová řada MAN SX. Opět se jedná o taktický speciál, který těží především z výrazných výhod pevného žebřinového rámu s krabicovými podélníky, osvědčených tuhých náprav, taktické pneumatiky a speciální „jednoduché hranaté“ kabiny, kterou lze celkem jednoduše vybavit pancéřováním, poskytuje vozidlům možnost transportu standardními leteckými prostředky NATO, má dobrou balistickou ochranu a lze ji rychle dekontaminovat. Obě dvě řady taktických vozidel vychází též z ověřených komponentů tzv. Trucknology Generation.
Vojenské kořeny
Historie nabídky vojenských vozidel sahá u MAN do úplných začátků výroby nákladních automobilů. Několik prvních let od roku 1915 tehdejší M.A.N. nedodával nákladní vozy jinam než do armády, tehdy císařské. Nejinak tomu bylo v době druhé světové války, jen armáda to byla již říšská. Zlomem ve výrobě vojenských vozidel MAN se stal rok 1956, kdy Bundeswehr objednal 35 000 vozidel MAN 630 (13 t celkové hmotnosti). O dvacet let později přivedl MAN na svět koncept vozidel KAT-1, jejichž úspěšnými následníky jsou právě řady HX a SX. Poté, co společnost získala mimo jiné objednávku na 7200 vozidel pro britskou armádu ,přesunula výrobu vojenských speciálů z fabriky v Salzgitteru do původní výrobny ÖAF ve Vídni (2005). A právě tato továrna se letos stává předmětem společného zájmu Rheinmetall a MAN Nutzfahrzeuge.
Zdroj: Trucker 06/10
Autor: Milan Olšanský