Doprava
Tatra historická vazidla - Sedmý Kolín
Jan Rosecký 13.09.2010 00:04
Historie
Ve dnech 4.–6.6.2010 se uskutečnil VII. sraz historických nákladních automobilů, který je mezi zasvěcenými znám pod symbolickým názvem „Kolín“, neboť právě v blízkosti tohoto města se každoročně odehrává. Jak napovídá oficiální název akce, letos to bylo již posedmé.
Není asi příliš nutné upřesňovat, že sraz je určen především pro zájemce o těžkou dopravní techniku, která již z našich silnic zmizela. Setkávají se zde tedy majitelé a provozovatelé historických nákladních automobilů na straně jedné a fanoušci i pamětníci na straně druhé a bývají to mnohdy setkání plná dojetí, když vysloužilí řidiči v penzi s dojetím a slzami v očích vzpomínají na léta strávená za mohutnými volanty ve spartansky vybavených kabinách Tater, Pragovek, Škodovek či prvních Liazů.
Na počátku byly Tatry...
Setkání, na jehož počátku bylo setkání historických Tatrovek, které se postupně zobecnilo na české historické náklaďáky do roku výroby 1980, pořádá Tatra historik klub ČR (www.tatratruck.cz). Jeho jménem jsou tak na statek v blízkosti Kolína každoročně zváni majitelé tahačů, valníků, sklápěček, autojeřábů, autobagrů, míchaček, požárních, vojenských i dalších civilních vozidel se speciálními nástavbami. Omezení nejsou kladena tonáží ani rozměry vozidel, ale historickým původem vozu i nástavby. Je tedy pochopitelné, že v rámci zachování vysoké kvality zúčastněných exponátů si pořadatelé vyhrazují právo odmítnutí účasti historicky bezcenných vozidel.
Program akce je rozplánován na celý víkend a je víceméně tradiční. Příjezd je směřován, jak je u podobných akcí zvykem, na páteční odpoledne až do sobotního rána. Zázemí zúčastněným poskytuje soukromá usedlost poblíž Kolína, jejíž poloha není záměrně nikde uváděna, čímž je účastníkům zajištěno přiměřené soukromí a pohodlí. Ze statku se pak během víkendu vydává kolona všech vozidel na předem známá místa, kde si vozidla může prohlédnout a nafotografovat veřejnost.Letos, po ranním briefingu, vyrazila kolona náklaďáků během sobotního dopoledne doprovázená slunečným počasím směr Kolín, nevynechala tradiční zastávku v obci Krychnov a po krátkém kličkování úzkými uličkami se dostavila na kolínské náměstí, kde proběhla statická výstava vozidel pod záštitou starosty města Kolína. Zatímco posádky vozidel byly stylově autobusy Škoda 706RTO a Karosa ŠL11 přemístěny na oběd, veřejnost měla možnost obdivovat jednotlivé vozy v krásném prostředí historického centra města.
V odpoledních hodinách se kolona vozidel přesunula do přírodního prostoru tankodromu. Zde kromě statické výstavy a fotografování probíhala volnou formou také akční přehlídka vozidel v terénu. Dlouhé období dešťů, které setkání předcházelo, se postaralo o místy dostatečně rozbředlý terén, který hrozil uvězněním nejednoho vozidla. K velké radosti přihlížejících, pochopitelně. Na druhou stranu, bylo to přece jen setkání s hojným tatrováckým zastoupením a nešlo tak o nic vážného, neboť nějaký ten Kolos byl vždycky poblíž. Kromě terénních ukázek byl velkou atrakcí také lanový bagr na podvozku Tatra 138 (dorazil až z Mikulčic u Hodonína), který bylo možné spatřit v akci při nakládce sklápěčů T111 a T138.V podvečer, dle individuální nálady a vyprahlosti, se postupně jednotlivé posádky se svými vozidly přesunuly zpět do prostoru usedlosti, kde následoval další program v podobě předání pamětních listů, vyhlášení nejlepších vozidel ročníku a večerního koncertu.
Během noci a nedělního rána vyrazily první posádky směrem k domovu. Šlo především o ty ze vzdálenějších koutů naší vlasti, zatímco ostatní v klidu posnídali a v dopoledních hodinách se přesunuli do pískovny v Chotouni. Zatímco na tankodromu je terén spíše bahnitý, pískovna nabízí terén písčitý a dosti členitý, což je výzvou pro mnohé z řidičů terénních náklaďáků, a k vidění jsou tradičně i průjezdy vozidel náročnými terénními sekcemi. Spolu s překrásnými exteriéry je tak výstava v pískovně tradiční a nedílnou součástí setkání, která je, stejně jako tankodrom, přístupná i návštěvníkům z řad veřejnosti. Kromě jiného zde bylo k vidění i zinscenované vyprošťování uvízlého dempu T138 S1 překrásně zrenovovaným sesterským modelem T138 AV8. V pískovně dále pokračovala volná zábava a fotografování doprovázené postupným odjezdem jednotlivých zúčastněných vozidel a jejich posádek.
Hojná účast
Na letošním ročníku bylo k vidění celkem 76 nákladních automobilů různého stáří i provedení. Logicky dominovaly především vozy značky Tatra a to od T111 (5 vozidel), 128 (1x), 138 (8x) přes 148 (5x), 805 (9x, nejpočetnější typ na srazu), až po 813 (4 vojenské, 1 civilní), z nichž kromě jiných (neboť zde není možné jmenovat všechny) zazářily T111 S2 Milana Horky z Dobříče, krásně zrenovované T111, T128 a T148 firmy Autodoprava Chaloupecký s.r.o. z Berouna či novotou vonící T138 AV8 Filipa Závady. Pozadu ovšem nezůstaly ani fanoušci ostatních českých značek. K vidění tak bylo několik provedení automobilů Praga RND (2x), S5T (4x) i Praga V3S (6x včetně prototypu V2S), které doplňovala ještě mladá Praga UV80) a v barvách tradičních předrevolučních podniků, ČSAD a Jednota, se dostavily dvě překrásné Avie A30. Nebyli bychom v Čechách, kdyby mezi historickými nákladními automobily chyběla také vozidla značky Škoda-Liaz. Ta se dostavila v podobě nízkoložného valníku Š 706 RTD-a Dušana Peterky, dodnes aktivně pracujícího lesnického speciálu Š 706 RTTNP Honzy Šnejda, hasičského Š 706 RTHP Jirky Bláhy a návěsového tahače Liaz 100.47 Honzy Roseckého, které doplňovaly ještě výše zmíněné autobusy Š 706 RTO a Karosa ŠL11 a prototyp Karosa-Avia RPA. Svojí účastí akci podpořili majitelé a fanoušci nákladních vozidel původem z jiných států RVHP a proto bylo dále k vidění několik vozidel Robur (3x), Csepel (2x), Garant (1x) a pestrá flotila vozidel Multicar M22 a M24 (9x) a kromě nákladních vozů přijelo i několik historických osobních automobilů značek Škoda 1101-938 (jediný dochovaný z celkových 6 vyrobených kusů) a 1203 (1x) a Tatra 603 (2x) a 613 (2x). Skutečná vozidla pak ještě doplňovala expozice RC modelů v měřítku 1:14.
Letošní setkání bylo velice vydařené. Přispělo k tomu jak báječné počasí, které přálo účastníkům i návštěvníkům po celý víkend, tak i kvalitní zázemí pro účastníky a propracovanost akce, která navazuje na dobrou tradici setkání z posledních let. Za to vše patří velký dík jak pořadatelům tak i generálnímu partneru akce – firmě Toors CZ, a pochopitelně i jednotlivým majitelům historických nákladních vozidel, neboť díky jejich nesnadné a mnohdy nákladné činnosti je i v dnešní době možné alespoň poodkrýt závoj času a nahlédnout na to ,jak se vyvíjela doprava a spolu s ní i československé nákladní automobily v průběhu 20. století.
Zdroj: Trucker 08/10
Autor: Ing. Jan Rosecký