Doprava
Steyer Pandur II 8x8 - Osobní strážce
Karel Friml 02.06.2010 00:35
Představujeme
I když se o nákupu nových lehkých obrněných transportérů vedou spory o „průhlednosti“ celé zakázky, jedno je jisté – čeští vojáci se dočkali moderního dopravního prostředku.
Z celkové zakázky 107 vozidel (72 dopravních, 16 průzkumných ve dvou verzích s lokátorem a bez něj, 11 velitelských, 4 zdravotní a 4 ženijní) jich česká armáda koncem minulého roku převzala prvních 17. O významu této transakce svědčí celková cena včetně logistiky a výcviku, která se i s daní vyšplhala na 14,4 miliardy korun. Poslední transportér získá armáda v roce 2013.
Ale jaké Pandury druhé generace z produkce americko-rakouské společnosti Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeug GmbH (SSF) (spadá do struktur koncernu General Dynamics) vlastně jsou? Osmikolový obrněný transportér je dlouhý 7,54 m, široký 2,68 m a vysoký 2,08 m (měřeno po vršek korby bez věže). Jeho maximální bojová hmotnost může dosáhnout až 22 tun, přičemž užitečné zatížení může činit až 8500 kg. Rozvor mezi jednotlivými nápravami je rozdělen odpředu na 1,53/1,40/1,40 m. V rámci sil NATO je ale nejdůležitější, že Pandur II je konstruován tak, aby mohl být přepravován transportními letadly Lockheed Martin C-130 Hercules.
Koncepce vozidla
Samozřejmostí je pohon všech osmi kol, které jsou osazeny pneumatikami o rozměrech 365/80 R20. Transportér je vybaven systémem jejich centrálního huštění CTIS umožňující měnit tlak v pneumatikách v závislosti na terénu. Sílu vozu přes šestistupňovou automatickou a dvoustupňovou rozdělovací převodovku (s možností řazení při jízdě) uděluje přeplňovaný vznětový šestiválec Cummins s výkonem 335 kW. Ten splňuje emisní normu Euro 3 a umožňuje vozidlu akceleraci z klidu na 30 km/h za 6,5 a na 50 km/h za 14 s. Maximální rychlost na silnici činí 105 km/h a 350 l nádrž umožňuje dojezd 700 km. Z toho je patrné, že se spotřeba bude pohybovat kolem 50 litrů nafty na 100 km. Ale tento údaj asi nikoho z armády trápit nebude.
Důležitým prvkem je systém řízení ADM (Automatic Drivetrain Management). Jedná se o automatické řízení pohonného ústrojí – senzory kontrolovaná automatika pohonné jednotky vozidla – ta přizpůsobuje rozdělování výkonu na jednotlivé nápravy a kola dle stavu povrchu. Řidiči systém ADM umožňuje soustředit se výhradně na plnění bojového úkolu. Ve všech druzích terénu je tak zajištěna maximální pohyblivost a manévrovatelnost vozidla při minimálním namáhání součástí pohonného ústrojí.
Výzbroj a modifikace
Všechny modifikace obrněného kolového transportéru Pandur II jsou samozřejmě obojživelné, tedy schopné přesunu na zemi i ve vodě, kde může plavat rychlostí až 10 km/h. Verze kolového OT jsou vybaveny podvozkem s plochým dnem. Všechny součásti pohonného systému a řízení jsou kryty a chráněny.Uvnitř Panduru je prostor 13 m3 a podle využití se do něj naskládá až 14 vojáků. Řidič sedí v levé přední části, za ním pak velitel (u verzí s věží Steyr SP30 sedí velitel v ní). K nástupu do vozidla používají průlez s poklopem umístěným nad jejich hlavami, velitel má k dispozici věžičku s periskopy. Na pravé straně se nachází pohonné ústrojí. Vstup a výstup posádky v zadní části OT je řešen třemi variantami, a to jednoduchými dveřmi, dvojitými dveřmi a rampou.
Pandur je určen ke krytí živé síly. V závislosti od jednotlivých modifikací může být vozidlo různě vybaveno. Základ tvoří věž RAFAEL RCWS-30, což je vlastně sklopný, dálkově ovládaný vrchní zbraňový systém. Hlavní zbraní je ATK MK44 30?mm. Sekundární zbraní je kalibrovaný 7,62 mm souosý kulomet. Dodatečnou výzbroj tvoří granátomet pro kouřové granáty ATGM SPIKE. O stabilizaci střelecké věže a výzbroje se stará dvouosý LOF stabilizátor. Řízení palby a pozorování má ve dne na starosti barevná CCD kamera, noční vidění – chlazený termální zobrazovač (tepelný snímač), laserový zaměřovač, automatické cílové navádění.
Zdroj: Trucker 04/10
Autor: JUDr. Karel Friml,CSc.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)