Doprava
Schwarzmüller navrhl výjimečný návěs pro dron VoloDrone (VIDEO)
Ondřej Pavlůsek 25.10.2021 08:00
Společnost Volocopter, průkopník městské letecké mobility se sídlem v německém Bruchsalu, a rakouský výrobce vozidel Schwarzmüller uzavřeli partnerství, jehož cílem jsou nové možnosti využití pro klasický návěs.
Mobile Vertipad je název pro koncept návěsu, který se umí transformovat v mobilní vzletovou a přistávací plošinu pro nákladní dron s označením VoloDrone. Tento inovativní projekt měl svou premiéru na světovém kongresu ITS 2021, pořádaném v Hamburku ve dnech 11. až 15. října letošního roku.
Netradiční pojetí
Mobile Vertipad na první pohled působí jako konvenční skříňový návěs pro dálkovou přepravu. Vnější rozměry návěsu připraveného pro jízdu jsou 12 metrů na délku, 2,4 metru na šířku a 3,9 metru na výšku. Po stisknutí tlačítka se může návěs během dvoufázového procesu proměnit ve vzletovou a přistávací plošinu pro dron VoloDrone. Nejprve se z prostoru podvozku vysune podpůrná konstrukce z kovových profilů. Následně se rozevřou stěny nástavby a vytvoří kruhovou plošinu o průměru 20 metrů.
Plošina může být navržena pro relativně nízké zatížení, protože plně naložený VoloDrone váží přibližně stejně jako malý a lehký osobní automobil. Společnosti Schwarzmüller to jako specialistovi na lehké konstrukce otevírá zcela možnosti v oblasti použitých materiálů. Díky nízké hmotnosti dronu s nákladem tak lze využívat nekovových materiálů v konstrukci návěsu.
Testy plně funkčního prototypu návěsu Mobile Vertipad hodlá společnost Schwarzmüller zahájit začátkem roku 2023.
Široká škála aplikací
Společnost Volocopter prezentuje svůj VoloDrone jako všestranný elektricky poháněný nákladní dron, který dokáže přepravit náklad o hmotnosti 200 kg až do vzdálenosti 40 km. Mezi jeho hlavní přednosti pak patří kolmý vzlet i přistání, nízká hlučnost a nulové emise v místě provozu.
Elektrický nákladní dron lze využívat v logistice, zemědělství, infrastruktuře, průmyslu i veřejných službách. VoloDrone může mimo jiné přepravovat těžké náklady na odlehlá místa, z přístavu na lodě nebo z ostrova na ostrov. Mezi další možnosti využití patří dodávky materiálu na staveniště nebo ochrana plodin na polích, kdy jej lze využívat stejně jako práškovací letadlo s výrazně nižšími náklady na provoz.
První testovací let před veřejností absolvoval těžký nákladní dron VoloDrone s elektrickým pohonem a podvěšeným nákladem úspěšně v úterý 12. října roku 2021 v rámci světového kongresu ITS 2021 v Hamburku.
Svou studii využití má i společnost Schwarzmüller, která pro její vytvoření využila služeb rakouské projekční a inženýrské studie Bumblebee s cílem, aby byla multimodální. Elektrický nákladní dron podle ní může propojovat silnice, železnice, vzduch i lodní dopravu na tzv. poslední míli.
V jednom aspektu šel Schwarzmüller nad rámec specifikací společnosti Volocopter, díky čemuž může návěs Mobile Vertipad sloužit k různým účelům. Využívat jej lze nejen jako dopravní prostředek a letovou plošinu, ale také jako nabíjecí stanici pro baterie dronu Volodrone. Navíc může být návěs i stanovištěm pro technickou údržbu létajícího stroje.
Oba partneři jdou do budoucího projektu s jasným rozdělením úkolů a práce. Zatímco Volocopter se zaměřuje na letadla, Schwarzmüller je zodpovědný za mobilní platformu.
Zdroj: Wilhelm Schwarzmüller GmbH, Volocopter GmbH