Doprava
Scania V8 - Rekord výkonu
Ondřej Horský 23.09.2010 00:57
Technika
Nejsilnější motor pro těžké nákladní automobily uvedla Scania. Nový osmiválec poskytuje fascinujících 537 kW, tedy 730 koňských sil…
Pozoruhodné jistě je, že kultovní švédská automobilka, postižená odbytovou krizí podobně jako všichni ostatní výrobci v tomto oboru, reagovala naprosto odlišným způsobem. Nevsadila totiž na drastická úsporná opatření v čele s masivním propouštěním zaměstnanců, ale na urychlení realizace inovací, které možná byly připravovány až pro pozdější uvádění nových montážních prvků a konstrukčních řešení do sériové výroby. Významným signálem tohoto trendu byla podzimní prezentace nové řady R s elegantním vnějším designem, kultivovaným a racionálně uspořádaným interiérem, ale i zásadně inovovaným samočinným řazením Opticruise a dalšími novinkami. Vzápětí následovalo zavedení celé palety nových typů vozidel pro stavebnictví s podstatně lehčími konstrukcemi, poskytujícími větší užitečnou hmotnost. Neprávem a trochu ve stínu těchto kroků pak zůstalo zahájení výroby zcela nové řady autobusů, směřujících ambiciózně na všechny významné trhy.
Ovšem senzací, do poslední chvíle úspěšně utajovanou, se stalo uvedení nového vidlicového osmiválce DC16 ve čtyřech výkonových verzích 368, 412, 456 a 537 kW, tedy 500, 560, 620 a 730 k! Ideově sice navazují na koncepčně shodné motory předchozích generací, ale jsou natolik modernizované, že jde vpodstatě o motory nové. Jejich konstrukce v tradiční modulární stavbě, která Scanii proslavila a přinesla jí značné úspěchy, důsledně využívá unifikace montážních prvků a skupin. Například (tam, kde je to možné) jsou shodné vložky válců, písty, ojnice, klikové hřídele, hlavy válců, vačkové hřídele a rozvodová soukolí, soustavy vstřikování paliva a podobně. Přináší to zjednodušení servisu i zásobování náhradními díly, stejně jako jednodušší odbornou přípravu mechaniků a sekundárně i vítanou redukci výrobních nákladů.Zcela nový je blok motoru jako precizně strukturovaný odlitek ze speciální zhutněné ocelolitiny.
Vyniká extrémní tuhostí při mimořádně nízké hmotnosti, což umožňuje vysoké pracovní tlaky, nutné pro optimální využití energie paliva. Klíčovým prvkem pak je uplatnění vložených válců a samostatných čtyřventilových hlav válců. Úhel mezi oběma řadami válců činí 90 stupňů a přináší vnitřní vyváženost motoru, plynulé silové namáhání klikového hřídele, ojnic i ložisek, výtečnou vyváženost s minimalizovanými vibracemi a mimořádnou plynulost běhu, a to dokonce měkčí než u řadových šestiválců podobných objemů. Zdvih pístů zůstává nezměněn, což ponechává nedotčenou také geometrii zadní části motoru s využitím součástí ostatních vidlicových osmiválců Scania i agregátů řadových. Vrtání válců se zvětšilo o tři milimetry (viz tabulka technických údajů), a tím také zdvihový objem o 800 cm3; je shodné s novými řadovými šestiválci, takže písty, vložky válců, hlavy válců (chlazené ostřikem) a další díly jsou stejné, jako u vznětových motorů 9300, 12 700 a 16 400 cm3 se vstřikováním common rail.
Nejvýkonnější verze s typovým označením 730, které odráží hodnotu výkonu, je vybavena vstřikovací soustavou XPI na základě principu common rail, digitálně řízenou a extrémně vysokotlakou (až 2400 barů, typický provozní tlak 1800 barů), aplikovanou poprvé v roce 2007 u řadových motorů, která znamená mj. individuální a vícestupňové vstřiky bez závislosti na poloze vačkového hřídele. Vačkové hřídele s novou geometrií jsou instalovány ve stejném místě a poloze jako dosud, totiž vysoko v bloku válců, což dovoluje použít krátké a tedy tuhé zdvihací tyčky. Vahadla ventilů byla zjednodušena, neboť je instalována soustava common rail. Vstřikovače jsou tedy ovládány elektronicky, což eliminovalo potřebu samostatných vahadel pro aktivaci vstřikovačů jako u systémů čerpadlo/tryska Scania HPI. Ostatní díly horní části motoru, hlavy válců a vahadla ventilů, jsou převážně nezměněny a shodné s řadovými agregáty.
Nechybí ani přeplňování soustavou Scania VGT (variabilní geometrie lopatek turbodmychadla) s elektrickým ovladačem, poskytující proměnný přeplňovací tlak i otáčky turbiny bez ohledu na otáčky motoru, lepší reakci agregátu v nízkých otáčkách i rychlejší řazení systému Opticruise. Řídicí elektronická soustava motoru koordinuje také všechny návazné systémy na vozidle (včetně kontroly emisí) v interakci s ostatními jednotkami. Samozřejmostí je instalace dodatečného čištění výfukových plynů Scania SCR se vstřikem AdBlue do výfukového potrubí, vybaveného katalyzátorem, a tedy plnění limitů EU5 nebo EEV. Scania však stále nabízí i motory EU4 a EU3 pro trhy, které je povolují. K závěru se však blíží i vývoj motorů EU6, mezi nimiž se očekává více výkonových variant motoru o objemu 16 400 cm3.
Vozidla s motorem V8 jsou vybavena jednokotoučovou suchou spojkou s větší spínací silou a zesílenou verzí převodovky Scania s řazením systému Split & Range (12 + 2) s rychloběhem. Největší točivý moment je k dispozici se třemi nejvyššími převody, což přináší nejlepší jízdní parametry v cestovních rychlostech. Točivý moment snížený o 5 až 6 % pro nižší převody je však stále větší, než u jakéhokoli jiného motoru na evropském trhu. Nejsilnější motor V8 730 se nabízí pouze s elektronicky řízeným systémem řazení Opticruise, buď plně samočinným, anebo se spojkovým pedálem, vždy s nedávno prezentovaným novým širokopásmovým software. Retardér se montuje za příplatek. Plně samočinná převodovka Allison, užívaná výjimečně pro některé speciální aplikace, zatím k dispozici není. Přes gigantický točivý moment je standardem poháněná náprava s jednoduchým sestupným převodem. Může být použita v mnoha typech vozidel, aby minimalizovala ztráty výkonu a maximalizovala provozní efektivnost.
Spolu s nejvýkonnějším motorem se představil retušovaný vnější design prestižních vozidel Scania, který je v provozu jednoznačně identifikuje. Zvláště vrcholný typ 730 se nabízí ve velmi elegantní a bohatě vybavené podobě s vysloveně luxusními prvky. Z vnějšku zahrnuje mimo jiné znaky Scania, typové označení a logo V8 v chromované úpravě, stejně jako rámečky kolem vstupů vzduchu, symboly V8 na postranních deflektorech tahačů, mřížku chladiče v barvě Černý démant, xenonové hlavní světlomety s tmavým rámováním, koncovky výfuku s chromovanou krytkou apod. V interiéru pak stojí za pozornost efektní pedály s pryžovými destičkami, symbol V8 na přístrojovém panelu a na hlavním displeji (když není v provozu), černý volant s kombinací dřeva a kůže sešívané šedým vláknem, sedadla s potahem z černé perforované kůže s vytlačeným znakem V8, loketní opěrky potažené černou prošívanou kůží a znakem Scania Griffin na dveřních panelech a potah střední části podlahy z černé kůže s vytlačeným znakem V8 a efektním prošíváním.
Zdroj: Automobil 08/10
Autor: Ondřej Horský