Doprava
Přeprava kabelových bubnů s Goldhoferem
-red- 18.04.2023 20:00
Transformace energetiky s sebou nese vážné finanční a logistické problémy – v neposlední řadě pro odvětví těžké nákladní dopravy. Goldhofer, vždy spolehlivý všestranný partner pro zákazníky, se opět prosazuje v oboru svými nejnovějšími inovacemi. Zbrusu nové portfolio společnosti, které již bylo testováno v terénu, umožňuje přepravu kabelových bubnů jakékoli velikosti efektivněji než kdykoli předtím.
Transformace energetiky, tj. transformace výroby energie z fosilních paliv na udržitelné a sociálně-ekologicky kompatibilní alternativy, je ambiciózním projektem pro mnoho národních ekonomik. Větší, výkonnější, efektivnější - je motto! Tyto neustále rostoucí požadavky tlačí nejen infrastrukturu, legislativu a samotné komponenty na hranice jejich možností. Také v oblasti těžké nákladní dopravy jsou zapotřebí stále účinnější řešení pro přepravu stále většího a těžšího nákladu na místo určení.
"Goldhofer se vždy považoval za průkopníka inovativních a udržitelných dopravních řešení, jako v případě revolučního nosiče lopatek větrné turbíny FTV 300. FTV 850 představuje třetí generaci tohoto efektivního přepravního řešení. Věžové adaptéry a řiditelný vlečný vozík BLADES završují specializované portfolio společnosti Goldhofer pro přepravu komponentů větrných turbín. S velkým počtem prodaných systémů jsme dokázali, že se zákazníci mohou na naše řešení dlouhodobě spolehnout," říká Robert Steinhauser, viceprezident pro prodej a servisní dopravní technologie společnosti Goldhofer.
Zatímco dosud byl hlavní důraz kladen na rozvoj a modernizaci zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, nyní se pozornost přesouvá na navazující procesy. Je třeba vybudovat nová přenosová vedení a rozvodné sítě. Vyrobená energie je dodávána do stále inteligentnějších sítí pro přenos ke koncovému spotřebiteli. Výstavba těchto inteligentních sítí je významným logistickým výkonem: páteř nových elektrických dálnic je ve formě kabelů o průměru cca 150 mm a délce až dvou kilometrů, které jsou dopravovány na místo pro pokládku mezi přenosovými spárami na obrovských kabelových bubnech.
Kabelové bubny, které se v současné době používají k tomuto účelu, jsou tři až pět metrů dlouhé, přes čtyři metry v průměru a váží mezi 30 a 50 tunami. Umožňují délku kabelů asi 1 km. U nových projektů, jako je německá South Link a South-East Link, je třeba přepravovat kabelové bubny o délce cca osm až dvanáct metrů a hmotnosti do 100 t. Jsou klíčem k délce kabelů až dva kilometry. Odvíjení a tahání kabelů je zvláštní výzvou, protože tento úkol lze zřídka provést jako součást skutečné přepravy v jedné operaci pomocí stávajících řešení. To znamená výrazně vyšší náklady na dopravu a odvíjecí zařízení plus příslušná povolení.
Ve spolupráci se společností Energieanlagen Ramonat GmbH proto Goldhofer vyvinul široké portfolio řešení pro přepravu kabelových bubnů různých hmotností a velikostí. "Spolupracovali jsme se společností Ramonat, která má tolik zkušeností s trhem, abychom vyvinuli systém, který nejen důsledně splňuje potřeby našich zákazníků s ohledem na přepravu, ale také bere v úvahu zvláštní výzvy procesu odvíjení," říká Steinhauser. To umožňuje působit jako jediný dodavatel na trhu pro všechny projekty s obrovským nárůstem efektivity.
Kabelový buben je přepravován na speciální palubě plavidla v kombinaci modulů Goldhofer heavy-duty (4+6) nebo (5+7). Vyvinuté řešení má dvě zvláštní výhody: Snadno namontovatelné hydraulické podpěrné nohy umožňují zvednutí mostu do výšky ložné plochy při plném zatížení, takže kombinace modulů může být přesunuta pod ním. To výrazně snižuje celkovou délku na poslední míli pro zvýšenou manévrovatelnost na všech typech stavenišť, zejména v kombinaci s samojízdnými moduly.
Kromě toho systém obsahuje integrované odvíjecí zařízení se synchronizovaným pohonem pro provoz bez trhání v cíli. "Nové kabelové bubnové mosty Goldhofer nám dávají vše, co potřebujeme. Jsou lehčí a kratší než předchozí srovnatelná řešení, nabízejí snadnou manipulaci, vysokou manévrovatelnost a odvíjení kabelů – vše v jednom," říká Stefan Ramonat, jednatel společnosti Energieanlagen Ramonat GmbH. "Průřez mostu byl optimalizován tak, aby kabelový buben mohl obejmout zem pro nejnižší možnou celkovou výšku pojezdu, která odpovídá průměru příruby. 100tunové sudy lze přepravovat v kombinaci (4+6) bez překročení maximálního zatížení nápravy 12 tun."
"Další velkou výhodou tohoto řešení je, že je kompatibilní se stávajícími dopravními systémy," říká Steinhauser. "S pomocí adaptéru může být náš odvíječ dodatečně namontován na lodní mosty Goldhofer ve flotile zákazníka pro výrazné snížení kapitálového uspořádání."
A konečně, Goldhofer již zahájil vývojové práce pro kabelové bubny nižší hmotnosti a velikostí, které zahrnují instalaci odvíjecího zařízení na nízkopodlažní lodní můstky. Výsledkem bude opět maximální ekonomická efektivita.
"Při vývoji tohoto portfolia jsme od počátku kladli velký důraz na to, abychom zajistili, že zákazníci budou mít vždy k dispozici správné řešení, bez ohledu na velikost vozového parku a počet kabelových bubnů, které mají být přepravovány," říká Steinhauser. "To umožňuje našim zákazníkům přispívat k programům rozšiřování sítě s bezprecedentní účinností a nákladovou efektivitou, a tím rozhodujícím způsobem přispět k úspěchu transformace energetiky."
ZDROJ: Goldhofer AG, Německo