Doprava
Nejstarší český motoristický časopis slaví jubileum
-red- 27.04.2022 14:55
První číslo časopisu Svět motorů bylo vydáno 20. ledna 1947 a časopis vycházel jako čtrnáctideník.
Časopis vydával Autoklub republiky Československé a prvním šéfredaktorem byl Adolf Tůma. Redakce měla sídlo v Praze na třídě Jana Opletala. Ačkoliv se časopis snažil vyhýbat politickým tématům, nezůstalo bez povšimnutí zvolení Klementa Gottwalda prezidentem, či smrt Edvarda Beneše v roce 1948. V roce 1949 byl náklad Světa motorů 30 000 výtisků, což byl tehdejší československý rekord v odborných časopisech.
V roce 1950 se kvůli zrušení klubovního vydání časopisu Auto začala ve Světě motorů vyskytovat i politická a propagadistická témata, jako například vyzdvihování Sovětského svazu či motivování k účasti na první spartakiádě. V roce 1952 byla prodloužena periodicita na 3 týdny, záhy však v roce 1953 byla vrácena zpět na 2 týdny. V roce 1953 po měnové reformě byla snížena cena výtisku z 10 Kčs na 2 Kčs a redakce se přestěhovala do Jungmannovy ulice. Novým vydavatelem se stal v roce 1952 Dobrovolný svaz lidového motorismu a od ledna 1953 začal časopis vydávat Svazarm. Od poloviny padesátých let se začal časopis více věnovat také zahraničním vozům. Po smrti šéfredaktora Adolfa Tůmy v roce 1957 se stal novým šéfredaktorem Oliver Trochta. V roce 1958 se v časopisu udělali menší grafické změny a Olivera Trochtu nahradil v pozici šéfredaktora Jaroslav Hausman. V roce 1960 byla Svazarmem připravena první celostátní soutěž pro motoristy Jezdím bez nehody. V roce 1961 byla v časopise vytištěna první celobarevná strana, a to strana s představením nových dopravních značek. Následující rok se začalo na obálce časopisu objevovat nové modernější logo a v témže roce se začala vydávat nová rubrika ‚Neznámý známý‘, která obsahovala rozhovory se známými umělci a sportovci. V dalším roce 1963 přibyla další nová rubrika, a to galerie evropských aut a motocyklů, která byla později pojmenována jako ‚Minisalon‘. V roce 1964 se začal časopis vydávat s úplně novou obálkou a logem. Přibyly další nové rubriky jako například seriál Historie automobilu, technická abeceda, sportovní hádanky, dopravní předpisy okolních států, atd. Od druhé poloviny 60. let měl časopis větší rozměry, díky kterým se vešlo do časopisu mnohem více informací. Opět také přibyly další nové rubriky, například ‚Výlet, který stojí za to‘ nebo ‚Eva nemá co na sebe‘. V roce 1967 Svět motorů vyhlásil velkou čtenářskou anketu, kde mohl vylosovaný výherce vyhrát vůz Renault 16. Roku 1968 se opět změnila obálka a logo časopisu a začaly se vydávat další nové rubriky: ‚Aktuality‘, seriály o historii automobilu, vývoji MS silničních motocyklů nebo přehled všech československých výrobců vozidel. V roce 1969 se zkrátila periodicita na 1 týden. V témž roce vystřídal Jaroslava Hausmana na pozici šéfredaktora Adolf Kuba.
V roce 1970 byla opět upravena titulní strana a logo časopisu. V roce 1971 přibyly další rubriky, jako například pátrání po náhradních dílech, rady na výlety a dovolené nebo ‚Vyprávění Miroslava Horníčka‘. Byla také vyhlášena čtenářská soutěž, kde měli účastníci poznávat památky spojené s historií KSČ, a kde výherce dostal letecký zájezd pro 2 osoby do Moskvy a do Helsinek. Roku 1972 proběhla další výměna šéfredaktora, kdy se jím stal Miroslav Ebr. Hlavní změnou roku 1973 bylo nové logo časopisu a také první barevné stránky, kterých však nebylo více než 8 z celkových 32. V dalším roce vzrostl počet barevných stran na 16, díky kterým se na stránky dostalo více informací ze světových autosalonů. Významou událostí toho roku byl také skok Škodou 100 do bazénu v Podolí.[30] Takřka celý rok 1976 se Svět motorů věnoval novému vozu Škoda 105/120, se kterým také dělal test ‚30 000 km za 30 dní‘ a děti si jej mohly sestavit jako vystřihovánku. Roku 1977 se představily další nové rubriky: ‚Zaparkuj a jdi‘, která lákala na výlety po ČSSR nebo ‚SM představuje‘, která se věnovala motoristickým sportovcům a následující rok to byla dětská rubrika ‚Dospělým vstup zakázán‘.
V roce 1980 byla zrušena dětská rubrika ‚Dospělým vstup zakázán‘ a následujícího roku byla nahrazena novou rubrikou pro mládež, která obsahovala i velké plakáty automobilů. Roku 1982 se začaly ve Světě motorů objevovat sloupky pojednávající o počátcích časopisu s názvem ‚Svět motorů před 35 léty‘. V roce 1983 se začala vydávat nová rubrika ‚Elektromobily‘, jejichž cílem bylo zvolení nejlepšího čtenářského návrhu na malý městský elektromobil. Následující rok byla vyhlášena anketa ‚L&K a Škoda 1894–1984‘, jejíž nejúspěšnější účastník mohl vyhrát novou Škodu 105 L. Kromě automobilů a věcí s nimi spjatými se Svět motorů věnoval také jiným tématům, jako například 35. narozeniny Svazarmu v roce 1986. Roku 1987 se Svět motorů začal tisnout na pevnější papír, přibyla nová rubrika ‚Co děláte, když...‘, která se věnovala osobnostem ze sportu a nejdůležitější akcí toho roku byla soutěž o jméno nové Škody 781. Přestože v anketě dostala téměř 14 000 hlasů varianta Laura, AZNP už v té době měli dávno vybráno jméno Favorit. V roce 1988 vystřídala rubriku ‚Co děláte, když...‘ nová rubrika ‚Jak jsme je poznali‘, kde se představovali novináři z československých deníků a časopisů a z televizního zpravodajství.
Rok 1990 přinesl velké změny. Novým šéfredaktorem se stal Vojtěch Měšťan, cena se po téměř 20 letech zvýšila na 3,50 Kčs a novým vydavatelem se stala společnost Magnet Press. V témž roce se oddělila část redakce od původního časopisu a začala vydávat ‚Svět motorů Čs. autoklubu‘, který se vydával až do roku 1992. V roce 1991 se stal novým šéfredaktorem Otakar Gregora. Roku 1992 proběhla další změna šéfredaktora, kterým se stal Petr Dufek. V následujícím roce 1993 proběhla další změna vzhledu časopisu, a to nová obálka a logo na lesklém papíře, která se již podobala dnešním vydáním. Rok 1994 znamenal pro časopis další změny a novým vydavatelem se stala společnost Automedia. Roku 1996 se začaly v časopise pravidelně objevovat editorialy šéfredaktora, které jsou součástí časopisu dodnes. V tomto ročníku byly také vyhlášeny soutěže, jejíž výherci mohli získat Škodu Octavia s roční pojistkou, příspěvek 300 000 Kč na libovolný vůz, nebo 14denní zapůjčení vozu Jaguar XJS Cabrio Celebration.[47] Od roku 1997 se kromě běžné inzerce začala v časopise objevovat i inzerce erotická. V roce 1998 přibyla nová rubrika ‚Bazar‘, která je součástí časopisu dodnes.
V roce 2000 se výrazně upravila grafika a logo, které s menšími změnami používá časopis dodnes. Novým vydavatelem se v roce 2001 stala německá společnost Axel Springer. V témž roce se také objevila nová rubrika s názvem ‚‚Tuning‘‘. V roce 2002 se začaly v obsahu barevně rozlišovat jednotlivé sekce, vrátily se rozhovory se známými osobnostmi a šéfredaktora Petra Dufka vystřídal Ondřej Běhal. Roku 2003 byl vyhlášen první ročník soutěže ‚Nejlepší český řidič‘. Vítězovi této soutěže byl na 1 rok zapůjčen vůz Škoda Superb. Týž rok se také přesunulo vycházení časopisu ze čtvrtka na středu[53] a následující rok se přesunulo na pondělí.[54] V roce 2005 se začal vydávat seriál ‚Mapujeme české tepny‘ o nejdůležtějších českých silnicích. Rok 2006 znamenal pro časopis další menší změnu grafiky a také návrat rubriky ‚Otázky a odpovědi‘, která navazovala na podobnou rubriku z 50. let. V roce 2009 proběhla zatím poslední změna šéfredaktora časopisu - Ondřeje Běhala nahradil Zbyšek Pechr, který je ve vedení redakce dodnes.
Změny přišly v roce 2011. Časopis začala vydávat společnost Ringier Axel Springer, která vznikla fúzí švýcarského vydavatelství Ringier a německého vydavatelství Axel Springer. Dále se také v polovině roku 2011 výrazněji změnila grafika časopisu. V jubilejním 10. ročníku soutěže Nejlepší český řidič v roce 2012 bylo hlavní výhrou roční zapůjčení vozu Kia Ceed. Přes prázdniny toho roku vycházely také seriály ‚Zapomenuté stavby‘ o nedokončených českých dálničních projektech a bazarový seriál ‚Tuzexové hity‘.[62] Největšími akcemi roku 2014 byla opět soutěž Nejlepší český řidič, jejíž výherce získal vůz Opel Meriva a v létě cesta do Chorvatska Škodou 105 L jako před 25 lety. V témž roce se novým vydavatelem stala společnost Czech News Center, která časopis vydává dodnes. V letech 2020 a 2021 se na obsahu časopisu podepsala i pandemie covidu-19. Na jaře vycházely články věnující se například dezinfekci automobilu, rekordně levnému benzínu či znovuotevření autokin a již tradiční příloha Autem do Chorvatska byla nahrazena přílohou Autem po Česku. V létě 2020 byla zrušena akce Auta na náplavce, která byla nahrazena akcí Jízdy Světa motorů, které se konaly v průběhu září v Praze, v Brně a v Plzni. V roce 2021 příloha Autem do Chorvatska vydána byla, ale netýkala se možných variant cesty, nýbrž přehledu všech povinností, které bylo nutné před vycestováním do Chorvatska splnit.
Na půdě Autoklubu ČR začala výstava titulních stran Světa motorů. Ve středu 20. dubna proběhla slavnostní vernisáž a od čtvrtka 21. dubna až do pátku 13. května je ve všedních dnech výstava v salonku Grand Prix od 9.00 do 18.00 otevřena pro veřejnost. K vidění je výběr titulních stran Světa motorů mapující bohatou historii jak časopisu, tak českého motorismu. Návštěvníci se mohou těšit na velkoformátové tisky i interaktivní stojany, kde mohou listovat a přenést se tak z roku 1947 až do současnosti.
Převzato z časopisu