Doprava
Mercedes-Benz Centrum KEM - Pro vozidla bez emisí
Milan Olšanský 01.06.2010 00:32
Technika
Srdcem vývoje nízkoemisních a zcela bezemisních vozidel Mercedes-Benz je speciální organizační oddělení továrny v Mannheimu. Před více než patnácti lety zde vzniklo pracoviště, které dnes nese název Centrum pro mobilitu bez emisí – KEM.
Nové myšlenky a nekonvenční nápady většinou přesahují hranice standardní konstrukce a produkce. To znamená, že prototypy nebo malé série vozidel s alternativními pohony, které samozřejmě nemohou být zařazeny do velkosériové výroby, musí nalézt jiné odpovídající útočiště – a tím je dnes centrum KEM. Slouží jako mezistupeň a důležitý odrazový můstek na cestě k pohonu budoucnosti. Podílí se svým know-how na stavbě prototypů, převádí projekty do malých sérií a po úspěšném uvedení na trh je předává do sériové výroby.
Bez hranic
Centrum pro mobilitu bez emisí (KEM) v závodě Mannheim má jedinečnou strukturu. Vzhledem k tomu, že se věnuje výrobě všech druhů vozidel, může se pochlubit neobyčejně bohatými znalostmi sahajícími od osobních vozů přes užitková až po nákladní vozidla. Výroba osobních a lehkých užitkových vozů s pohonem na zemní plyn zde probíhá dokonce ve společné hale. Důvodem jsou rozsáhlé speciální znalosti zaměstnanců KEM v oblasti pohonů na zemní plyn a LPG, palivových článků, pohonů se spalovacím motorem, elektromotorem nebo hybridním pohonem. Díky svým zkušenostem v centru nikdy nezačínají od nuly, dokonce ani u nejnáročnějších řešení.
KEM v Mannheimu působí od začátku v oblasti tzv. high-techology. Během své historie přivedlo na svět celou řadu kompletních projektů nebo se na jednotlivých projektech alespoň podílelo. V roce 1994 bylo v Mannheimu založeno Odpovědné centrum pro nákladní vozidla bez emisí (KEN). O dva roky později byly představeny vozy Mercedes-Benz Vario 814 D s hybridním pohonem a Mercedes-Benz Vito s elektrickým pohonem. První autobus s pohonem s palivovými články NEBUS vyjel z bran Mannheimu v roce 1997, stejně jako vozidla T1 410 s elektrickým pohonem a akumulátory zinek-vzduch. Rok 1998 byl ve znamení nákladního Mercedes-Benz Atega 1217 s hybridním pohonem a vozidel Sprinter NGT s pohonem na zemní plyn. V roce 2000 bylo postaveno vozidlo Mercedes-Benz Vito s elektrickým pohonem pro výstavu EXPO 2000 v Hannoveru. Zkušebně byl v roce 2001 představen Sprinter s pohonem palivovými články. Po dalších 24 měsících byla vyrobena malá série autobusů Citaro Fuelcell s pohonem s palivovými články, Mercedes-Benz Econic NGT s pohonem na zemní plyn a Mercedes-Benz Sprinter s pohonem na LPG.
V roce 2004 KEN vyprodukoval prototyp vozidla Sprinter s hybridním pohonem a s akumulátory Ni-MH a Mercedes-Benz Sprinter Hybrid s technikou „Plug-In“ (vnější dobíjení akumulátorů). Byla zahájena sériová výroba modelu osobního vozu
E 200 NGT na zemní plyn. Prototyp autobusu Mercedes-Benz Citaro G BlueTec Hybrid a dodávky Mercedes-Benz Sprinter Hybrid spatřily světlo světa v roce 2007. V roce 2008 došlo k slavnostnímu otevření haly 67 pro začínající sériovou výrobu modelů Mercedes-Benz B 180 NGT a Mercedes-Benz Sprinter 316/516 NGT a k rozšíření na Výrobní a kompetenční centrum pro zemní plyn.
V loňském roce bylo centrum KEN přejmenováno na Odpovědné centrum pro mobilitu bez emisí (KEM) a byla zahájena výrazná podpora při vývoji a výrobě prototypů autobusů Mercedes-Benz Citaro FuelCELL Hybrid, Mercedes-Benz Citaro G BlueTec Hybrid a nákladního vozidla Mercedes-Benz Atego BlueTec Hybrid. Letos dojde na inovativní flotilu vozidel Mercedes-Benz Atego BlueTec Hybrid (50 kusů) a ve čtvrtém čtvrtletí na zahájení sériové výroby nového osobního modelu Mercedes-Benz E 200 NGT.
Centrum se stalo nedílnou součástí celosvětové sítě společnosti Daimler AG. Úzce spolupracuje s Globálním centrem pro hybridní vozidla divize Daimler Trucks v japonském městě Kawasaki a je důležitým partnerem vývojového střediska hybridních pohonů ve Stuttgartu v oblasti konstrukce a výroby vozidel.
Zajímavé pracoviště
Mezi přednosti Centra KEM patří jeho infrastruktura. Největší důraz je kladen na bezpečnost. Budova pro výrobu vozidel s pohonem na zemní plyn je vybavena varovným systémem, který hlásí hasičům únik plynu. Senzory zároveň spustí poplach, automaticky uzavřou veškerá okna a dveře a vypnou elektrické systémy.Mezi inovace ve výrobě patří rovněž kontrola těsnosti plynových zásobníků a celého palivového systému vozidel. Pracovník načte čárový kód a identifikuje zkušební zařízení. Poté proběhne plně automatická zkouška plynového zařízení ve vozidle podle předepsaného postupu s tlakem 10 barů, 100 barů a 200 barů. Výsledky každé zkoušky se přenášejí prostřednictvím Bluetooth a ukládají do paměti.
Neméně pečlivě se připojuje plynové zařízení pomocí závitů, u nichž je předepsáno jak přesné pořadí, tak i utahovací moment pro každý závit. Potřebný moment se na nářadí automaticky přednastavuje. Dojde-li k chybě, zařízení se okamžitě zastaví. Pozoruhodná je výbava Centra KEM, jehož inženýři mají k dispozici zkušební stanice, na nichž lze vozidla napájet proudem s napětím až 600 voltů, což je důležitý předpoklad pro testy elektricky poháněných vozidel.
Vysoká kvalifikace
Vzhledem k rozmanitým úkolům jsou zaměstnanci Kompetenčního centra vysoce kvalifikovaní, neboť jejich rukama procházejí jak osobní vozy, tak i lehké užitkové vozy, nákladní vozidla a autobusy. Výroba probíhá na samostatných pracovištích s dobou výrobního taktu až 1,5 hodiny. Patřičně rozsáhlá je také náplň práce. Zaměstnanci se vyznají v problematice zemního plynu, LPG, vysokonapěťové techniky a vodíku.
Základem pro tyto činnosti je důkladné vzdělání a školení. Odborný diplom je proto v Centru KEM nutné doplnit dalšími kvalifikacemi, mezi něž patří například odborné zkoušky v oblasti zemního plynu, pravidelné kurzy šroubování tlakových plynových zařízení nebo další odborné vzdělávání v oboru elektrotechniky. Zaměstnanci KEMu jsou nepostradatelní například pro zacházení s hybridními vozidly, jako je Mercedes-Benz Atego BlueTec Hybrid s vysokonapěťovou technikou.
Zdroj: Trucker 04/10
Autor: Milan Olšanský