Doprava
Kolik toho vydrží elektrické tahače a baterie při nehodě? Volvo dává odpověď
-red- 25.01.2023 21:24
Co se stane s bateriovým nákladním automobilem po nárazu do jiného těžkého vozu nebo překážky, respektive v situaci, kdy třeba dostane smyk a převrátí se? U Volva si tato rizika uvědomují, a proto hledají odpovědi v praktických testech.
Elektrických tahačů či jiných užitkových vozů poháněných čistě bateriemi je na našich silnicích prozatím jako šafránu, to ale neznamená, že je důvod ignorovat jejich bezpečnost v provozu. To je ostatně důvodem, proč i tyto stroje podléhají standardním předpisům a musí být vyvíjené v souladu s platnou legislativou, jako je tomu i u jiných nákladních automobilů.
A stejně tak je pochopitelně nutné, aby měly za sebou rovněž klasické nárazové testy prověřující jejich strukturální integritu a všechny pasivní bezpečnostní systémy.
Jak takové zkoušky probíhají, aktuálně demonstruje Volvo. „Naše elektrické nákladní vozy mají stejné kabiny jako vznětové vozy, které byly důkladně testovány, aby byla zajištěna jejich odolnost proti nárazu. Elektrické modely mají stejné pokročilé bezpečnostní prvky,“ říká Anna Wrige Berlingová, ředitelka pro bezpečnost ve společnosti Volvo Trucks.
Samozřejmě u bateriových vozidel je nutné kromě jiného minimalizovat riziko zkratu, už kvůli 600voltové architektuře a také je nutné omezit úniky chemických látek ze systému.
Dříve než je elektrický model podroben skutečným nárazům, proběhnou výpočty a virtuální simulace značně urychlující vývoj. Pro ověření výsledků pak probíhají skutečné crash testy.
„Účelem zkoušek je minimalizovat riziko požáru a úniku chemických látek tím, že ověříme, jestli baterie a elektrické komponenty zůstanou při nárazu na svém místě a zda proběhne vypnutí vysokonapěťového systém,“ vysvětluje Anna Wrige Berlingová.
Volvo celkově provádí tři konkrétní typy testů. Při bočním nárazu do Volva narazí vozík simulující osobní automobil, konkrétně do míst, kde jsou uložené baterie. Posuzuje se míra ochrany článků i to, jestli zůstávají na svém místě.
V další zkoušce je nákladní automobil převrácen, což je poměrně běžný typ nehody. Účelem je ověřit vypnutí vysokonapěťových okruhů kvůli minimalizaci rizika pro záchranáře a jiné bezpečnostní složky. A nechybí ani náraz do bariery simulující zadní část jiného nákladního vozidla. Také v tomto případě musí být posun nebo poškození minimální a nesmí docházet ke zkratům, jenž by mohly způsobit požár nebo jiné nebezpečné situace.