Doprava
Kia chce koncepcí PBV přepsat pravidla v segmentu lehkých užitkových vozidel
-red- 10.01.2024 21:33
PBV, tedy Platform Beyond Vehicle, což bychom mohli volně přeložit jako platforma za hranicí automobilu. To je základ nové revoluční architektury celé rodiny chystaných užitkových vozidel značky Kia.
Už v roce 2025 začne Kia v továrně stavěné ve městě Hwasong (v jihokorejské provincii Kjonggi) nedaleko Soulu, vyrábět nové bateriové užitkové automobily. Závod vzniká s náklady 758 milionů dolarů a jeho počáteční kapacita je nastavená na 150 tisíc vozidel ročně.
Z produkční linky začnou sbíhat vozidla vycházející ze série konceptů aktuálně představených v rámci výstavy spotřební elektroniky CES 2024 v Las Vegas.
Jádrem je zmiňovaná platforma PBV, jejíž základem je také pevná kabina popisovaná jako „zóna řidiče“. Následující část je modulární systém nazvaný Easy Swap. Ten využívá trubkové profily z vysokopevnostní oceli a polymery, díky čemuž se standardní počet dílů snížil o 55 %, aniž by to negativně ovlivnilo tuhost celku.
Vozidlo je tak možné v běžných podmínkách rychle přestavět například z kombi, používaného během dne jako vůz taxislužby, na dodávkový automobil pro noční rozvoz, respektive osobní vozidlo pro volný čas, třeba v rámci víkendových výprav do přírody.
Zajímavé na tom je, že takzvané „life moduly“ jsou se základním šasi spojované pomocí elektromagnetických a mechanických spojů.
V první fázi Korejci uvedou na trh model nazvaný PV5, který bude dostupný jako osobní dodávka, verze se zvýšenou střechou, robotické taxi a pick-up.
O něco později pak dorazí největší model PV7, s větším vnitřním prostorem i bateriemi s navýšenou kapacitou kvůli prodloužení dojezdu. Třetím do party se pak stane nejmenší zástupce s označením PV1, který bude pro změnu určen do hustého městského provozu a na kratší vzdálenosti.
Neméně pozoruhodná je také snaha koncernu Hyundai dostat do provozu novou generaci užitkových vozů Kia s autonomním řízením úrovně 4, kdy už není nutný zásah řidiče. Auta by měla být schopna jezdit i díky umělé inteligenci zcela samostatně. S vývojem této technologie pomáhá kromě jiného firma Boston Dynamics, která se proslavila především svým dnes už sériově vyráběným robotickým „psem“ se jménem Spot a která už pár let patří pod křídla konglomerátu Hyundai.