Doprava
Eurowag pomáhá s přechodem na elektromobilitu
Jiří Štěpánek 06.08.2020 13:50
Eurowag zaujímá jedno z předních míst v evropském ekosystému silniční mobility.
Zpočátku dodavatel paliva, mýta, plateb, telematiky a správy vozových parků, se nyní posouvá do role poskytovatele integrovaných řešení v oblasti čisté mobility. S vědomím, že vozidla v EU produkují přibližně 12 % z celkových emisí oxidu uhličitého, cítí společnost Eurowag zodpovědnost a potřebu aktivně přispět k transformaci silniční mobility a vytváří proto udržitelná a ekologická řešení.
Divize pro elektromobilitu a alternativní paliva vznikly na začátku roku 2019 a zaměřují se na vozidla s alternativními pohony, jako jsou elektrická a hybridní auta, vozidla na zemní plyn (LNG, CNG), včetně vozidel využívajících technologii palivových článků. Jejich cílem je definovat a zavádět konkrétní produkty a služby, které pomohou firmám i uživatelům v rámci provozu takových vozidel. Kromě toho je společnost EUROWAG připravena se podělit o své know-how a zkušenosti, které za posledních 20 let v oboru dopravy získala.
“Naším cílem se stalo vytváření udržitelných finančních a technologických řešení ve prospěch našeho odvětví, společnosti i životního prostředí. Čistá bezemisní mobilita je podstatnou součástí strategie Eurowag. Pro úspěšný přechod směrem k alternativním technologiím je nutné propojit řadu oborů a činností firem i státních institucí tak, aby se docílilo dlouhodobě udržitelného a ekonomicky smysluplného řešení. Důležitou součástí našich činností je i navazování úzké spolupráce s lídry v této oblasti pro přípravu vhodných produktů a služeb. Přetváříme mobilitu
s využitím nejnovějších technologií a řešení, která spotřebují méně zdrojů a vytvoří méně emisí. Významně investujeme do alternativních paliv jako LNG, CNG, biometan, vodík a syntetická paliva, stejně jako do produktů a služeb propagujících a přibližujících elektromobilitu našim zákazníkům po celém světě. Umožňujeme ekonomice růst udržitelně,” uvádí ke strategii společnosti Eurowag její generální ředitel, Martin Vohánka.
Společnost Eurowag obsluhuje v současnosti velké množství dat z více než 100 tisíc telematických jednotek instalovaných do převážně osobních a užitkových vozů. K vyhodnocování dat, jejich analytickému zpracování a převodu do srozumitelné podoby pro uživatele používá inteligentní online nástroje pro správu vozových parků. Už nyní EUROWAG nabízí firmám základní funkce pro provoz elektromobilů a v nejbližší době představí úplně nové komplexní řešení. Při vývoji telematiky pro elektromobily a plug-in hybridní vozy využil Eurowag zkušenosti ze správy CNG aut i dosavadních zkušeností s provozem elektrických vozů svých klientů jako je např. Pražská energetika, a. s., CAR4WAY a. s. či MONETA Money Bank, a. s. V současné době Eurowag poskytuje dva základní typy zařízení pro sběr dat z elektromobilů - telematickou jednotku řady 82x pro pevnou instalaci do vozidla a snadno instalovatelné zařízení Dongle 845, které je přenositelné a využívá OBD konektor diagnostiky vozidla.
„Díky tomu, že vyvíjíme hardware i software přímo v České republice, poskytujeme našim zákazníkům produkty a služby na míru a plnou podporu v češtině. Naše telematika si dokáže v rámci jedné flotily poradit se všemi typy alternativních pohonů a umí data z nich sjednotit. Firmám, které chtějí přejít na alternativní pohony, dokážeme na základě analýzy provozních dat jejich aut poskytnout nejvhodnější řešení. Vyhodnocování dat nabízíme i třetím stranám, například leasingovým společnostem a to kdekoliv po celé Evropě,“ vysvětluje Petr Füzék, vedoucí divize eMobility v Eurowag.
Mezi výhody využití telematiky u elektrických automobilů patří sledování a vyúčtování dobíjecích cyklů na veřejných stanicích, stejně tak jako v práci a v domácnosti. Jak trendy ukazují, z cca 85 % probíhá dobíjení především v domácí lokaci nebo ve firmách a jen zbylých asi 15 % je realizováno dobíjením na veřejných stanicích. Telematika společnosti EUROWAG dokáže na základě přírůstku stavu nabití baterie určit spotřebu elektřiny při nabíjení v konkrétní lokaci, např. doma, a to bez nutnosti využití chytré dobíjecí stanice, popř. nákladného elektroměru s dálkovým odečtem. U flotily elektroaut je kladen velký důraz na dostupnost přehledu o stavu nabití a dojezdu například v situaci, kdy jsou připojená na firemní dobíjecí stanice. To umožňuje správcům flotily automatizovat přidělení vhodného vozidla s odpovídajícím dojezdem pro požadovanou trasu v rámci samostatné rezervační aplikace. Zarezervovaný elektromobil je odemčen uživatelem „bezklíčkově“ díky mobilní aplikaci a zcela odpadá agenda s předáváním klíčů od vozu.
Druhým produktem skupiny Eurowag v oblasti čisté mobility je takzvaný EV mód, který je určen pro uživatele elektrických a plug-in hybridních automobilů. Ten byl představen během května roku 2020 a je součástí globálně fungující aplikace Sygic GPS navigace. Jde o první navigaci na světě, která má integrovanou platbu za nabíjení s přístupem k více než 160 000 nabíjecím bodům po Evropě, včetně informace o ceně za nabíjení a jejich aktuální dostupnosti. Kromě toho nabízí i další funkce, jako je možnost zadání a personifikace svého elektrifikovaného automobilu, volbu platební metody, navigaci s doporučením nabíjecích stanic či komplexní informaci o průběhu nabíjení, a to vše zdarma.
„Jsme velice hrdí na to, že se nám podařilo vytvořit komplexní a zároveň snadno použitelný nástroj, který uživatelům elektrických vozidel výrazně zjednoduší cestování elektromobilem, a to včetně cest do zahraničí. Řidiči si snadno naplánují trasu dle dobíjecích bodů, zkontrolují přes aplikaci, zda nejsou obsazené nebo mimo provoz, vyberou způsob platby a mohou nabíjet. Jakmile se auto nabije na požadovanou úroveň kapacity baterie, dostane řidič notifikaci a po ukončení dobíjení proběhne platba. Není už tak nutné se obávat delších, klidně i zahraničních cest elektroautem,“ popisuje Petr Füzék.
Posledním produktem, který Eurowag v elektromobilitě nabízí, je Analýza potenciálu výstavby dobíjecích stanic. Partnerům, kteří budují nabíjecí stanice, dokáže díky pokročilé analýze dopravních a dalších demografických dat poskytnout informace o potenciálu jejich výstavby. Tato data pak partnerům slouží jako sofistikovaný nástroj k vhodnému zacílení svých investic do nabíjecí infrastruktury a volbě vhodného dobíjecího místa.
Zároveň Eurowag do své pečlivě vytvořené sítě více než 15 000 stanic po celé Evropě od konce roku 2019 přidává stanice poskytující alternativní paliva. Zemní plyn ve formě LNG a CNG považuje za vstupní bránu.
„V oblasti těžké a středně těžké dopravy je v současnosti zemní plyn rozumnou a dostupnou alternativou nafty a benzínu. Navíc, fosilní zemní plyn může být postupně nahrazen biometanem pocházejícím z přírodních zdrojů, který snižuje emise skleníkových plynů již dnes až o 95 %,“ uvádí Anne Schwier, výkonná ředitelka divize pro novou mobilitu a alternativní paliva, která
ve společnosti Eurowag zastřešuje oblast LNG, CNG, vodíku a syntetických paliv. V roce 2019 získala společnost Eurowag dotaci na výstavbu LNG stanic, které se rozhodla postavit na stávajících vlastních čerpacích stanicích v České republice, čímž přispěje k rozvoji LNG infrastruktury ve střední Evropě.
Ve spolupráci s výrobci vozidel na alternativní pohon, mezinárodními a národními asociacemi pro alternativní paliva, předními plynárenskými společnostmi a obchodníky
s pohonnými hmotami, se Eurowag snaží společně aktivně rozvíjet a zavádět alternativní paliva na celém evropském trhu.
Společnost Eurowag pečlivě také sleduje vývoj trhu s vodíkem a syntetickými palivy a bude připravena poskytnout tyto paliva hned, jakmile budou představovat smysluplnou alternativu pro odvětví dopravy.
„Jako energeticky a palivově neutrální společnost chceme našim zákazníkům poskytnout maximální flexibilitu a pohodlí. To bez ohledu na to, jaké palivo používají dnes nebo pro jaké se rozhodnou v budoucnu. Zároveň budeme provázet naše zákazníky v průběhu jejich přechodu k udržitelné, čisté a nákladově efektivní dopravě,“ uzavírá Anne Schwier.
Převzato z časopisu