Doprava
DACHSER dodal obří jeřáb pro vesmírnou misi
Jiří Štěpánek 07.12.2022 08:00
Letošní přepravu obřího, velmi dlouhého jeřábu začaly týmy DACHSER Air & Sea Logistics v Bostonu a Kolíně nad Rýnem pečlivě plánovat již v září loňského roku.
V plánu bylo nalodit jeřáb včetně podvozku z Německa do USA tak, aby pak mohl absolvovat poslední část cesty po silnici. Účel jeřábu nebyl nic menšího než výstavba vesmírné rakety v Houstonu.
„Všechno se muselo realizovat velmi rychle,“ vzpomíná Hans-Ulrich Brüggemann, který je jako projektový manažer DACHSER Air & Sea Logistics na pobočce v Kolíně nad Rýnem zodpovědný za všechny složitosti spojené s organizací tohoto náročného projektu. „Ale někdy je prostě ďábel ukryt v detailech. Plány byly do velké míry dokončené – od naložení přes 16 metrů dlouhého jeřábového dílu včetně podvozku v Krefeldu a přepravy do Bremerhavenu až po odeslání lodí do USA s následnou přepravou kamionem do Houstonu. Poté měl být prázdný podvozek přepraven zpět do Německa,“ říká Hans-Ulrich Brüggemann. Ovšem pak se plány rozplynuly kvůli jednomu rozhodujícímu dílku celé skládačky projektového plánování: Agentura pro ochranu životního prostředí USA (US Environmental Protection Agency – EPA) neudělila povolení podvozku nákladního automobilu, který byl nezbytný pro pozemní přepravu v rámci USA.
Flexibilita je základ
Hans-Ulrich Brüggemann a tým v Bostonu tedy museli vypracovat zcela nové plány. „Velká část naší práce spočívá ve flexibilitě. Neustále hledáme pro naše zákazníky ta nejlepší řešení, a tak často musíme promyslet mnoho možností a zvážit různé varianty. Jednou za čas se stane, že plán, který na začátku vypadá realizovatelně, nakonec zkrátka nevyjde,“ doplňuje zkušený manažer. Ale Hans-Ulrich Brüggemann se rozhodl považovat to za jednu z výzev, díky kterým je jeho práce vzrušující a zajímavá, a poznamenává k tomu, „někdy to vede dokonce k ještě lepším řešením, o kterých jste původně neuvažovali.“ Jeřáb pro výstavbu vesmírné rakety byl právě tento případ: obrovský díl nakonec putoval z německého Löbau v Sasku do Bremerhavenu na podvalníku místo na podvozku. Tam byl potom přeložen na návěs MAFI (návěs pro těžké náklady), který je zvláště vhodný pro přepravy takových dlouhých nákladů. Poté byl naložen na RoRo loď do Galvestonu v Texasu a pak konečně doputoval do své cílové destinace v Houstonu. A to vše v plánovaném termínu. Zaměstnanci soukromé vesmírné společnosti nyní pracují z koše tohoto jeřábu ve výšce okolo 70 metrů. „Na takové projekty jsme vždy velmi hrdí,“ říká Hans-Ulrich Brüggemann, a dodává, „je opravdu skvělé vědět, že k projektům této velikosti můžeme přispět naší logistikou.“
Převzato z časopisu