Doprava
Činnost Česmad Bohemia za koronakrize
Jiří Štěpánek 04.02.2021 20:00
Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z. s., je největším Sdružením dopravců, podnikajících ve vnitrostátní i mezinárodní nákladní a osobní silniční dopravě.
Letos již vstupuje do 55 let svého trvání. V současné době sdružuje téměř 2200 podnikatelských subjektů s téměř 28 000 vozidly. Sdružení má díky své síle a dlouholetým zkušenostem nezastupitelné místo při tvorbě a úpravě legislativy týkající se silniční dopravy a mezivládních dohod a smluv v této oblasti. Loni tvrdě udeřila koronavirová krize na české dopravce a Česmad Bohemia se snaží těžkou situaci dopravců zmírnit. Oslovili jsme generálního tajemníka Česmad Bohemia, Vojtěcha Hromíře.
Velkým úspěchem minulého roku bylo přijetí finálního znění Silničního balíčku EU. Která ustanovení ve prospěch českých dopravců se podařilo prosadit?
Toto téma zatlačila pandemie trochu do pozadí, ale je významné. Nutno říct, že balíček iniciovali naši kolegové ze západních zemí, Francie, Německa a Beneluxu, se snahou změnit poměr sil na společném trhu, kde prohrávali mnoho let. K tomu se přidalo téma minimálních mezd. My jsme po počátečním odporu akceptovali, že je třeba najít kompromis, mj. proto, že jsme ve středu Evropy a i na nás se tlačí levnější východní konkurence. Výsledek je pro nás výhodný, našli jsme výjimku z uplatňování minimálních mezd pro bilaterální přepravy, tranzity a některé třetizemky. To byla naše klíčová teze. Ostatní opatření mají shodný účinek na všechny a kolizní povinné návraty řidičů i vozidel „domů“ nás tolik nepostihují, spíše chrání před levnou konkurencí. Ale hlavní pravidla začnou teprve platit, a pak se uvidí.
Mohou autobusoví dopravci čekat další tzv. sedačkovné – Covid Bus pro nepravidelnou dopravu osob?
Covid Bus byl excelentně připravený, rychlý, jednoduchý a více než tisíci dopravců s drahými autokary pomohl. Usilujeme o opakování a rozšíření i na linkové autobusy. Stát možná chce jít cestou univerzálního programu, ale i Německo má kromě obecné podpory zvláštní program pro zájezdové autobusy. Důvodem je příliš odlišná struktura fixních nákladů a nízká maržovost odvětví. Uvidíme, jestli by obecný program pro dopravce fungoval.
Loni se podařilo odložit dopravcům platby za mýto. Připravujete podobné ustanovení prosadit i letos?
Toto opatření jsme dojednali hned na jaře ve snaze podpořit cash flow dopravců, nakonec nebylo tak úspěšné. V tuto chvíli o něm nejednáme.
Jak je to s plošným zákazem předjíždění kamionů, rozšíření nedělního zákazu jízdy nákladních vozidel nad 12 t na silnicích II.a III. třídy?
Je šance toto ustanovení definitivně zrušit? Doufám. Podařilo se nám přesvědčit poslance, že jde o příliš plošné a nevhodné zákazy připravené bez analýz dopadů. Měly zůstat „zaparkované“ ve sněmovně, ale aktuálně tu je pokus o oživení, musíme znovu předložit naše argumenty. Jak lze pomoci v současné situaci autobusovým dopravcům? Nyní potřebují především finanční injekci. Pracují s nízkou marží a nemohou proto nakumulovat velký kapitál. Platí vysoké leasingy a stojí za to, je podpořit, aby ustáli tuto dobu. Pak se poptávka obnoví a je třeba, aby tu byli spolehliví dopravci k dispozici pro školy, turismus a další objednatele.
Jaké změny platí od Nového roku v systému elektronického mýta?
Mýtné sazby mají novou strukturu, poplatek se skládá z částky za opotřebení infrastruktury, znečištění ovzduší a hlukovou zátěž. Sazebník je velmi složitý a došlo ke zvýšení sazeb pro vozidla Euro VI a zejména EEV. To považuji za hlavní chybu, EEV vozy mohly zůstat na stejných sazbách jako Euro VI. Nic nepřinesou ani halířové noční přirážky, zdůvodněné hlukem. Budeme s ministerstvem dopravy jednat o tom, jak se sazby osvědčily a případně žádat nějaké úpravy. Došlo k vylepšení slev pro časté uživatele. To je dobře, tři čtvrtiny slev zůstávají v České republice, zatímco polovinu mýta platí naši zahraniční konkurenti.
Jaké dopady na dopravce přinesl Brexit?
Museli si znovu osvojit kompetence v celní oblasti, museli upravit své postupy, software, posílit dispečerskou činnost, zjišťovat a studovat velké 6 DOPRAVA A SILNICE 1–2/2021 Generální tajemník Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř Demonstrace na podporu českých dopravců v Bruselu Česmad Bohemia rozhovor ➔ objemy informací. Velkým problémem je dlouhá nejistota, která ještě trvá. Prodlužují se doby přeprav, vznikají problémy s chybějícími dokumenty, mnoho britských odesílatelů nezná potřebné postupy. To vše stojí mnoho peněz a času. Proto vítám fond EU pro kompenzaci nákladů vyvolaných brexitem. Dopravci mají takových nákladů hodně a bylo by potřeba, aby jim tento fond posloužil.
Nezasáhla koronavirová krize do systému Školení, které Česmad Bohemia nabízí?
Velmi. Většina školení musí být prováděna prezenčně. Ani omezený počet účastníků nemohl stačit na proškolení všech řidičů. Doufám, že omezení padnou a vše se stihne dohnat. Naopak jsme více využívali webináře a ty se osvědčily. Pokračuje dále kampaň transit.tir.cz, můžete ji představit? Je to důležitý projekt, podpořený fondem České kanceláře pojistitelů. Poprvé někdo navázal komunikaci se zahraničními řidiči kamionů, kteří jsou považováni za citlivý segment účastníků silničního provozu. Přes webové stránky, facebook a mobilní aplikaci tyto řidiče upozorňujeme na bezpečnostní témata, pravidla v ČR a mimořádné události. Chceme tuto aktivitu dále rozvíjet, měsíčně v sedmi jazycích komunikujeme s téměř sto tisíci řidiči z různých zemí.
Až do roku 2020 bylo velkým problémem dopravců, provozující kamionovou i autobusovou dopravu, najít řidiče. Jaká je situace nyní?
Trochu lepší, ale stále ne dobrá. Koronakrize přispěla k tomu, že se vrací někteří řidiči ze zahraničí, dochází k jejich přesunu z autobusů na kamiony, ale dopravci stále hledají kvalitní zaměstnance, nejen řidiče. Obávám se toho, že autobusoví dopravci budou mít potíže zaktivizovat své řidiče po obnovení provozu. Mnoho jich muselo odejít a někteří skončili s profesí.
Dceřinou společností Sdružení je personálně poradenská společnost s úzkou specializací na oblast dopravy – Institut silniční dopravy (ISD). Co nabízí?
Institut vyhledává členům sdružení vhodné řidiče, a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Komunikuje napřímo s tisíci řidičů, specializuje se na řidiče nákladní a autobusové dopravy, a tím se liší od obecných portálů. Vznikla kolem něj velká komunita a tak mají dopravci, kteří využijí služeb institutu, větší šanci kvalitního řidiče sehnat.
Jak se bude podle Vás vyvíjet situace dopravců i v případě pokračující koronavirové krize a jaké krizové plány má připraveny Česmad Bohemia pro pomoc dopravcům?
Nákladní doprava zatím krizi ustála solidně, velkým problémem by bylo ovšem uzavření provozů v automotivu. To nám ukázalo jaro loňského roku. Letos se snažíme vyjednat program na podporu modernizace a digitalizace dopravních firem, nechceme, aby obor zůstal stranou aktuálních trendů. V autobusové dopravě je situace mnohem horší, neexistuje téměř poptávka, děti nejezdí do škol. Tady nutně musí přijít pomoci státní finance. Kromě toho se snažíme řešit i praktické problémy s odstavenými vozidly. Platná legislativa s pandemií nepočítala, autobusy stojí, jsou v depozitech, je potřeba je občas projet, ale pro to je třeba je z depozitu vyjmout. To zase stojí plno peněz a nepřináší žádné tržby. Řešení znamená změnu zákona, a to není v současné sněmovně lehké. Koronakrize zatím nekončí, aktuálně některé státy přitvrzují svá opatření pro překračování hranic. Naštěstí je zatím profesionální doprava považována za zcela strategickou a státy se snaží průjezd hranicemi nekomplikovat, poučily se na jaře. Je ovšem náročné sledovat všechny novinky ohledně povinných registrací, testů, a podobně. Tohle je velkým úkolem Česmadu, dávat svým členům vždy včas ověřené informace, aby se mohli správně vybavit na cesty do zahraničí. Úplně aktuálně se to týká zejména Německa.
Převzato z časopisu