Bus
Solaris urbino 12 Hybrid - Hybridní autobus pro město
Jiří Štěpánek 14.12.2010 00:19
Test
Solaris byl první evropskou firmou, která v roce 2006 prezentovala sériově vyráběný hybridní kloubový autobus.
V loňském roce pak měla premiéru dvanáctimetrová verze hybridního autobusu. A právě tento autobus jsme měli možnost vyzkoušet na pražské lince Dopravního podniku číslo 223, který zkušebně provozuje firma Veolia Transport na trase Černý Most – Ratibořická. Dvanáctimetrová verze hybridního autobusu využívá systém americké firmy Eaton. Toto řešení je s úspěchem používáno ve vozidlech v USA. Více než 1000 autobusů používá řešení Eatonu v Číně. Celkem již hybridní autobusy s tímto systémem ujely více než 48 milionů kilometrů.
Pohonná hybridní jednotka, je klasickým paralelním pohonem, je ideální pro autobusy o délce 12 m a kratší. Z vnějšku se Solaris Urbino 12 Hybrid ničím neliší od autobusu s dieselovým pohonem. Celá pohonná jednotka je umístěna v zadní části vozidla, v „motorové věži”. Součástí pohonu je také vznětový motor Cummins ISB6.7EV o výkonu 162 kW a zdvihovém objemu 6,7 litrů, splňující emisní normu EEV. Pomocí automatické spojky Cummins je spojen s elektromotorem o výkonu 44 kW. Výkon na zadní hnací nápravu je přenášen pomocí šestistupňové automatické převodovky Eaton. Prvním poznatkem z jízdy hybridního autobusu byl velmi tichý chod motoru.
Elektromotor je napájen ze čtyř lithiumiontových baterií, které jsou umístěny v podestách pod sedadly ve střední části autobusu. Baterie „skladují” energii o napětí 340 V, nabíjeny jsou v průběhu brždění autobusu, díky čemuž není potřeba vnějšího zdroje nabíjení. Díky příslušnému SW a řídicím jednotkám probíhá vše automaticky bez zásahu řidiče.
Propracovaná kombinace
Solaris vyvinul Urbino 12 Hybrid ve spolupráci se zkušeným dodavatelem elektrických pohonů firmou Eaton. Paralelní hybridní systém vozidla kombinuje sílu dieselmotoru a elektrického pohonu. Při brzdění se kinetická energie mění v elektrickou, „uskladňuje“ se v bateriích a znovu se používá při rozjezdu autobusu. Tím se snižuje spotřeba pohonných hmot a zároveň emise, což činí Urbino 12 Hybrid vozidlem velmi šetrným k životnímu prostředí. Dieselový motor splňuje náročnou emisní normu EEV. Snížené náklady na palivo snižuje hybridnímu autobusu i celkové provozní náklady. Propracované řízení pohonného systému se automaticky a v každé situaci stará o optimální využívání obou zdrojů energie. Pro řidiče Solarisu Urbino 12 Hybrid to znamená především jediné – může se zcela a plně soustředit na vlastní jízdu. Solaris Urbino 12 Hybrid je také vybaven automatickým systémem start/stop. Není-li například v zastávce dieselmotoru potřeba, systém ho automaticky zhasne. Teprve když je během rozjezdu opět potřeba zvýšený výkon, systém dieselový motor znovu nastartuje. Tím snižuje Solaris Urbino 12 Hybrid emise ve výfukových plynech zejména v okolí zastávek. Cestující i životní prostředí profitují z čistého vzduchu. Solaris Urbino 12 Hybrid tak zvyšuje kvalitu života ve městě. Jeho diesel-elektrický hybridní systém je totiž speciálně vyvinutý pro městský provoz.
Nezávislé testy spotřeby
Testy provedené nezávislými firmami, v souladu s metodikou měření spotřeby paliva SORT, definovanou UITP, prokázaly značné úspory ve spotřebě paliva autobusu Solaris Urbino 12 Hybrid. Testy byly provedeny ve srovnání se Solarisem Urbino 12 s dieselovým pohonem (DAF PR228, 9.2 litrů, 231 kW, EEV; s automatickou převodovkou ZF EcoLife). Spotřeba paliva autobusu Solaris Urbino 12 Hybrid v testu SORT1 činila pouze 36,5 litrů (standardní Urbino 12 Diesel: 54,7 litrů), v testu SORT2 33,7 litrů (43,3 litrů) a v testu SORT3 30,8 litrů (38,0 litrů).Nejvyšší úspory bylo tedy dosaženo v testu SORT1. V porovnání s klasickým autobusem ušetřil hybridní Solaris až 18,2 litrů na 100 km. Znamená to úsporu paliva ve výši 33,3 procenta.
Solaris Bus & Coach S.A. je polskou akciovou společností ve vlastnictví manželů Olszewských. Firma vznikla v roce 1994 a název Solaris Bus & Coach S.A. nese od roku 2001. Výrobní závod má v Bolechowu nedaleko Poznaně. V současnosti tvoří její výrobní program výroba autobusů, trolejbusů a tramvají.V roce 2009 firma Solaris Bus & Coach S.A. vyrobila a prodala nejvyšší množství vozidel v historii – 1114 autobusů a trolejbusů. Ve srovnání s rokem 2008 to představuje nárůst prodeje o 77 kusů, což znamená nárůst o 7,5 %.
Česká republika byla prvním exportním trhem firmy Solaris Bus & Coach. V roce 2000 byl do Ostravy exportován Solaris Urbino 15. Od této chvíle je český trh jedním z významnějších exportních trhů firmy. Do konce roku 2009 bylo českým zákazníkům dodáno již 256 vozidel. Autobusy a trolejbusy značky Solaris jsou provozovány již u 14 zákazníků. Obrat firmy Solaris v roce 2009 překročil miliardu a činil celkem 1175 milionu polských zlotých (cca 7576 milionů CZK), v porovnání s rokem 2008 je to nárůst o 120 mil. zlotých (nárůst o 11 %). Zaměstnanost činila na konci roku 1562 osob, což je o 12 osob více než v předchozím roce.
Zdroj: Doprava a silnice 11/10
Autor: Jiří Štěpánek
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)