Bus
Setra 416 Gt HD - Moje bíla princezna
Boris Dacko 25.02.2010 01:33
Test
Ačkoliv první autobus Setra vykazoval v roce 1951 velmi nadčasovou koncepci, těžko mohl někdo předpokládat, že značka Setra se stane synonymem technicky vytříbených a kvalitních autobusů, přepravujících cestující i vdalším tisíciletí.
Název Setra byl odvozen od německého výrazu Selbsttragend (anglicky self supporting tedy samonosný) a vyjadřoval právě onu výjimečnou koncepci vozidla. Do té doby totiž výrobci upřednostňovali oddělené šasi a karoserii, často vyráběné odlišnými společnostmi. Samonosná karoserie navržená Ottem Kässbohrerem je přitom dnes charakteristickým rysem mnoha moderních autobusů. Pokud jde o název Setra, ten se ujal především v zemích, kde celé jméno karosárny Kässbohrer-Setra působilo problémy ve výslovnosti. Od roku 1995, kdy se společnost dostala pod křídla koncernu Daimler Benz užívá pouze označení Setra, přičemž logo s písmenem K zůstává odkazem na dřívější název a hlavně zakladatele společnosti.
Pestrá nabídka modelů
Současná produkce Setry zahrnuje celkem tři řady, a sice TopClass, ComfortClass a MultiClass, pod kterými lze nalézt nesmírně pestrou a rozsáhlou škálu vozidel připravených pro nejrůznější aplikace. Řada Comfort Class prošla v loňském roce rozsáhlou modernizací, která přinesla svěžejší vzhled a mnoho technických inovací obsahujících i četné bezpečnostní prvky. Důvodů, proč Setra soustředila svou pozornost právě na tuto řadu, je hned několik, avšak ten nejdůležitější je, že pro výrobce představuje nejprodávanější artikl. Jen model S 415 GT-HD byl v roce 2008 vyroben takřka v třistakusové sérii. Velkému zájmu se těší také jeho třínápravová sestřička S 416 GT-HD. A právě ta se stala představitelkou našeho redakčního testu. Rozhodně nelze říct, že bychom ji pro test vybrali my, spíše ona nás. Iveta vloni změnila zaměstnání a do rukou se ji tak dostala zcela nová Setra. Pro firmu Gum-- .DROP, která se zabývá autobusovou dopravou od roku 1999, spolu během léta jezdily především do italských letovisk, hlavně na Ischii. Tedy dost času a kilometrů (přes 1500 jedním směrem) na to, aby si obě holky na sebe zvykly. Když tedy Iveta přiběhla do redakce plná nadšení a dojmů ze své nové společnice, nešlo její touhu napsat pár řádku o nové Setře odmítnout. Setra je plně zabydlená, a tak se zde nabízí možnost zhodnocení hledisek, které bychom v rámci běžného testu možná ani nepoznali. Tímto tedy předávám slovo Ivetce.
Princezna
Na úvod něco málo technického o mé bílé princezně. Setra 416 GT HD představuje ve firmě Gum-- .DROP nejnovější přírůstek a bez přehánění lze říct, že navzdory celkově velmi mladému vozovému parku se stala miláčkem všech. Můj parťák říká, že Setra je limuzína mezi autobusy a mně nezbývá než souhlasit. Třínápravová Setra s natáčecí zadní nápravou je dlouhá 13 020 mm, široká 2550 mm a vysoká 3620 mm. K jejímu pohonu slouží řadový šestiválec s technologií Blue Tec, přesněji typ OM 457 LA o výkonu 315 kW, tedy 428 k a točivém momentu 2100 N.m dosahovaném již při 1100 min-1. Alternativou je pro tento typ motorizace o výkonu 335 kW. Výkon se přenáší na kola prostřednictvím přímo řazené šestistupňové převodovky GO 210 s pneumatickou podporou řazení. Podvozek je klasické koncepce, tedy s nezávislým lichoběžníkovým zavěšením vpředu (pro co nejmenší poloměr zatáčení, činí 10 340 mm v obrysu) a tuhou zadní hnací nápravou. Vlečená nezávisle zavěšená třetí náprava je aktivně řízená. Brzdy jsou samozřejmě vzduchotlaké a na všech kolech kotoučové. Doplňují je četné elektronické asistenční systémy, zejména stabilizační systém ESP, brzdový asistent BA, dále ASR, omezovač odlehčovací brzdy DBL a samozřejmě retardér. Na přání je možné získat tempomat s automatickou regulací odstupu vozidel ART či pomocný systém pro udržování jízdního pruhu SPA. Palivová nádrž je na 470 litrů, zásoba AdBlue činí 41 litrů
U nové řady ComfortClass se zrodilo 35 zásadních inovací. Ve středu pozornosti přitom stála bezpečnostní zařízení, jakými jsou Front Collision Guard, světelné prvky s LED technologií, nový kokpit s kombinovaným přístrojem v 3D provedení, kamera v zadním prostoru nástupu nebo vlečená náprava s nezávislým zavěšením kol (úspora cca 150 kg), senzor deště a světla, nové odbočovací světlo a mnohem více. Místo řidiče je vybaveno novým multifunkčním volantem s integrovanými tlačítkovými funkcemi, který jako mimořádné provedení existuje v materiálech kůže, karbon, cukrový javor a kořenové dřevo. Nový 3D kombinovaný přístroj byl přizpůsoben TopClass 400 a nabízí nyní prostřednictvím barevného displeje mimo jiné sledování stavu jednotlivých vík vozidla, či cestovní počítač s ukazatelem spotřeby pohonných hmot. Pozornost zaslouží technologie Front Collision Guard, která chrání především řidiče a průvodce, ale díky ochraně proti podjetí osobního vozidla i posádku druhého automobilu. Nosná konstrukce zde řízeně odvádí nárazovou energii do rámu. Zajímavostí je pak jakási bezpečnostní klec, která obsahuje celé pracoviště řidiče včetně prostoru pro pedály. V případě nárazu se celá skupina uzavřená do masivního rámu posune dozadu, a tím zvětší prostor pro přežití o několik velmi cenných centimetrů.
Za volantem
Řidič je posazen v naprosto pohodlném sedadle, které je otočné, takže přístup za volant je bez problémů. Sedadlo je nastavitelné jakékoli výšce i postavě. Rovněž je možnost nastavit si vzduchové polštářky podél celých zad. Volant je nastavitelný výškově i podélně, palubní deska je velice příjemně řešená, přehledná. Na ovládací prvky jsem dosáhla bez nejmenších problémů. Jsou přístupné, bez toho, aniž bych se musela zbytečně naklánět, nebo nějak měnit polohu. Po pravé straně nad řadicí pákou, která je umístěna v palubní desce, najdeme ovládání dveří, klimatizace, rádia a DVD, které je možné sledovat pomocí dvou 19palcových obrazovek umístěných nad řidičem a u zadních dveří. Na levé straně jsou ovládací tlačítka všech ostatních funkcí, jako třeba zapnutí zadní kamery, která má i ostřikovač a navíc se automaticky zapne při zařazení zpátečky. V posledním panelu pod volantem je ovládání zamykání kufrů a vyhřívání skel. Vyhřívaná jsou i zpětná zrcátka, elektricky stahovatelné okénko řidiče, přední dveře a čelní sklo. Vlevo u sedadla řidiče je ovládání snížení světlé výšky busu. V palubní desce je rovněž zabudovaná navigace s možností přepnutí na kameru, mikrofon, který najdeme i u sedadla průvodce.
Nad sebou mám dvě větší skříňky na jakékoli věci a dvě menší, které jsou výklopné, takže problém odkládacích prostor pro řidiče zde opravdu není. Nehledě na to, že jsou zde ještě odkládací prostory vlevo vedle sedadla. Při jízdě s „princeznou“ nemáte vůbec pocit, že řídíte 13metrový autobus se třemi nápravami. Žádné otřesy, chvění, rázy náprav, nic takového není během jízdy cítit ani slyšet. Cestující, kterých se do tohoto busu vejde 53, mají k dispozici sedadla s možností sklopení a vysunutí do uličky, opěrkou ruky, síťku na drobnosti, odkládací stoleček na nápoje, které vám řidič uvaří v kuchyňce u zadních dveří. Nad sebou má každý ovládání nočního osvětlení, proudu klimatizace a reproduktor.
Vnitřní výška busu je 2010 mm, takže i dlouháni mají zajištěn pohodlný pohyb. Dostatek prostoru nabízí i toaleta. Zavazadla cestujících jsou uložena v kufrech, po obou stranách, a jsou k počtu cestujících dostatečná. Navíc u tohoto busu je na přání majitele dodána na zádi skříň pro rozměrnější, resp. delší předměty, které by se do běžných prostor nevešly. Po stranách vozu má ještě řidič několik úložných přihrádek, např. na osobní věci, potraviny apod., které jsou pochopitelně uzamykatelné. Na dlouhých trasách, které se jezdí ve dvou, si můžu odpočinout v ložnici, za zadními dveřmi. Přístup do ní je buď zvenku, nebo u zadních schůdků. Samozřejmě má omezený prostor, ale pokud jste unaveni, je velmi příjemné, se i jen natáhnout. Ložnice má osvětlení, topení, jen by mohla být trošku více odhlučněná.
Zdroj: Trucker 01/10
Autor: Boris Dacko