Bus
Scania Irizar i4 L - Autobus pro regiony i dálkovou dopravu
Jiří Štěpánek 31.08.2009 23:55
Test
Na dlouhou testovací jízdu napříč Evropou se vydal autobus Scania Irizar i4 L, který splňuje bezpečnostní normu EHK 6601, emisní normu EEV s bezaditivní technologií EGR.
Je určen především pro pravidelnou linkovou dopravu ale posádka i cestující mají takové pohodlí, že může být využit jako dálkový autobus pro nepravidelné charterové jízdy. Tento autobus je nabízen ve třech různých výškách podlahy, je možné volit uspořádání dveří včetně širokých jednodílných nebo dvojdílných středních dveří s možností umístit plošinu pro invalidní vozík a volit rozmanitou velikost prostoru pro zavazadla. V případě že Scania Irizar i4 bude sloužit na linkovou dopravu lze jej vybavit informačním panelem s názvem cíle a strojkem na jízdenky. Irizar i4 byl uveden na domácí španělský trh v červnu 2007 a vedl si od začátku velmi dobře v prodejnosti. Ve stejný čas se dostal na portugalský trh a vedl si podobně úspěšně. Světovou premiéru měl pak na autobusovém veletrhu v belgickém Kortrijku na podzim 2007. Loni zahájil úspěšnou ofenzivu do Itálie, kde nyní jezdí na Sardínii 210 modelů i4. Je to i úspěch španělské karosářské firmy Irizar, která loni vyrobila téměř 4000 autobusů a má nyní továrny mimo Španělska v Číně, Maroku, Brazílii, Mexiku, Indii a Jižní Africe.
Loni byla představena verze L s motorem Scania DC9 29 o výkonu 280 koní, který se vydal na testovací jízdu Evropou. Začátek jízd byl ve Španělsku u výrobce nástavby Irizar a pokračoval přes Madrid, (kde byl zkušebně zařazen na městskou linku), dalšími zeměmi byla Francie, Německo, Rakousko, Slovensko a Česká republika. Od nás pokračoval do Belgie, Dánska a spanilou jízdu ukončil ve Švédsku. Byl doprovázen profesionálním testovacím řidičem Scanie, Bo Eriksssonem. Měli jsme možnost provést redakční test tohoto dvounápravového autobusu Scania Irizar i4L, který měl místo cestujících a zavazadel plastové nádoby s vodou, takže byl plně zatížen. Autobus je určen pro meziměstskou popřípadě příležitostní turistickou dopravu. Autobus Scania Irizar i4L je prodáván jako kompletní výrobek Scania a servisem s plným zabezpečením dodávkou náhradních dílů.
Pohon autobusu je zajišten motorem Scania 280 k. Jde o devítilitrový motor, se vstřikováním XPI (Extra High Presure Injection) a využívající technologii EGR, která recykluje a ochlazuje výfukové plyny a splňuje emisní normu EEV. Je prvním autobusem, který plní normu EHK 66.01, která bude platná od roku 2010. Převod je zajištěn plně automatickou převodovkou ZF s retardérem. Brzdný systém zajišťují kotoučové brzdy s elektronickými systémy ABS/EBS a ASR. Autobus je rovněž vybaven systémem proti rozjetí z kopce Hill-hold. Nová přístrojová deska má 6,5inch TFT obrazovku v barevném provedení a vysokém rozlišení. 2 programovatelná pole (POLE 2 a POLE 5) jsou k dispozici pro řidiče, kterou informaci chce během své jízdy sledovat. Informace týkající se tlaku oleje popřípadě aktuální spotřeby mohou být také zobrazeny. Rovněž informace z tachografu mohou být převedeny do tohoto panelu, kde je možné sledovat informace o vypršení času řízení, 15 minut do přestávky, 4,5 hodiny jízdy i jízdu přes limit 90 km/hod.
Autobus Scania Irizar i4 L nabízí kombinaci pohodlí dálkového autobusu i hospodárnosti vozů pravidelné linkové dopravy. Konstruktérům Irizaru se povedlo vytvořit elegantní aerodynamický tvar karoserie a cestujícím nabízí komfort a pohodlný interiér. Inovovaná přístrojová deska nabízí ergonometrické rozmístění ovládacích prvků. Zavěšené pedály akcelerace, spojky a brzdy poskytují bezpečnější a pohodlnější řízení. Nastavitelný, pneumaticky řízený volant lze lehce uzamknout do požadované polohy. Schopnost zajistit pohodlné sezení, dobrou viditelnost a ovládání pedálů závisí na třech vzájemně propojených bodech, které umožňují správné držení těla během řízení – bodu na úrovni zraku, kyčlí a paty. Ve Scanii Irizar i4 si může řidič jakékoliv výšky snadno nastavit sedadlo i volant.
Lepší viditelnost byla dosažena úhlem přístrojové desky a volitelnou kamerou kompatibilní s palubním počítačem. Tím je dosaženo dostatečné viditelnosti i v tzv. slepých úhlech. Pro zvýšení bezpečnosti je bus vybaven automatickou motorovou brzdou a retardérem. Retardér slouží pro regulaci jízdy v prudkých klesáních, a navíc přidává přínos v podobě dodatečných úspor spojených s opotřebením brzd. Oba systémy snižují stres řidičů, kteří musí dodržovat přísné časové plány při jízdě. Sedadla cestujících jsou pohodlná a je tam dostatek místa i pro robustnější pasažéry. Díky dvouzónové klimatizaci řidiče a cestujících je výměna množství vzduchu otázkou několika vteřin. Vytvořením přetlaku je možné minimalizovat průnik prachu a nečistot z ovzduší do interiéru a zavazadlového prostoru. Pro větší komfort řidiče a větší bezpečnost jízdy má i4 namontován systém ESP (elektronický program stability), který vyrovnává bez zásahu řidiče různé rušivé vlivy – boční vítr, nerovný povrch či vyjeté koleje.
Pevná příhradová konstrukce přináší pro cestující větší míru bezpečnosti. Brzdový systém je velmi účinný a vyznačuje se kombinovaným brzděním, kdy kotoučové brzdy vzájemně působí se systémem Retardér a výfukovou brzdou. Systém je také vybaven EBS (elektronický brzdový systém), který zaručuje že záběr brzdy na každém kole je okamžitý a přímo úměrný tlaku na brzdový pedál. To zvyšuje stabilitu a pomáhá eliminovat většinu nechtěných dramatických a stresujících situací souvisejících s nouzovým zastavováním. Monitorovací systém spojky je dostupný ve všech autobusech a autokarech s manuálními převodovkami, kde je zajištěn plynulý odběr točivého momentu ze setrvačníku motoru do převodové skříně. Monitoruje záběr spojky při rozjezdu, a také při každém řazení nahoru či dolů. Míra opotřebení souvisí se záběrem spojky, jakož i s frekvencí používání. Monitorovací systém přináší způsob k zamezení předčasné nebo neplánované údržby.
Testovaný autobus Scania Irizar i4L je poháněn dvanáctilitrovým motorem Euro 4 o výkonu 340 k (250 kW), 1800 min-1, s točivým momentem 1700 Nm od 1100 do 1350 min-1. Točivý moment je k dispozici již od nižších otáček, což výrazně usnadňuje řízení. Důležitým prvkem motoru je HPI, kde čistota provozu a efektivní výkon jsou dosaženy využitím technologie zvané Time Pressure Metering (měření tlaku a časování). Tento systém umožňuje neustále a nepřetržitě provádět malé korekce jak časování vstřiku, tak množství vstřikovaného paliva, což vede k trvale efektivnímu výkonu i nižší hlučnosti motoru. Díky jednotkovým vstřikovačům má motor vždy správné množství vstupujícího paliva se správným tlakem ve správný okamžik. Spalování v každém válci je individuálně řízeno pozměňováním začátku a konce procesu spalování, takže dochází k minimalizaci spotřeby paliva a emisí. Řidič zjistí, že při manévrování v provozu nebo při nízkých otáčkách, například na velmi zahuštěných parkovištích jsou otáčky motoru stabilnější. Každý jednotkový vstřikovač má své vlastní integrované vysokotlaké čerpadlo, které je při vstřikování samostatně ovládané. Není zapotřebí ústředního vysokotlakého čerpadla a složitých soustav potrubí pro každý vstřikovač.
Scania vsadila pro dosažení ekologické normy motoru na systém EGR, který umožňuje dosahovat hospodárnosti spotřeby paliva bez složitých dodatečných úprav a aditiv na bázi močoviny. Technologie EGR (recirkulace výfukových plynů), zajišťuje shodu s regulačními emisními omezeními v jakoukoliv dobu a za jakýchkoliv jízdních podmínek, od městské dopravy s mnoha rozjezdy a zastaveními v obydlených oblastech až k dálkové přepravě na dálnicích. Patentovaný systém recirkulace výfukových plynů EGR útočí na emise ve spalovací komoře dříve než stačí vzniknout. K dosažení nižší teploty spalování, která omezí emise oxidů dusíku na požadované úrovně, se regulované množství výfukových plynů ochlazuje v EGR chladiči a vrací se zpět do motoru. O pevné části se přitom stará vysokotlaký vstřikovací systém, takže není třeba žádných aditiv ani přídavných nádrží.
Motory Scanie využívají i systém zvaný Turbocompound, který vytváří dodatečný výkon využitím „odpadní“ energie. Funguje na principu využívání energie, která by jinak zůstala ztracena nebo nevyužita. Jde o klasický příklad recyklace. Namísto odvedení „nespotřebované energie“ výfukem, je z výfukových plynů druhou výfukovou turbínou za turbodmychadlem získávána zbytková energie. Druhé turbo (turbocompoundní turbína) se točí rychlostí 55 000 min-1. Tento pohyb se převádí přes převody turbíny a hydraulickou spojku a dále přes vyrovnávací převod na klikovou hřídel. Snížením otáček se dosahuje užitečného nárůstu točivého momentu, který, jakmile se dostane k setrvačníku, tak mu přidá hybnou sílu.
Tato síla se vytvoří bez spotřeby paliva. Zelené „ekonomické“ pole na otáčkoměru ukazuje široké pásmo hospodárných otáček motoru, a tím usnadňuje řidiči život. Kliková hřídel při otáčení využívá trvalý přísun dodatečného výkonu z turbocompoundního procesu, který pomáhá vyrovnávat rytmické tlaky vyvolané spalováním.Můžeme připomenout že autobus Scania Irizar i4L je vyroben z devadesáti procent z recyklovatelných materiálů, většinou z hliníku a plastů. I to je příspěvek k ekologickému vnímání světa u Scanie.Scania Irizar se dodává na trh ve dvou a třínápravové verzi, ve 3 variantách výšky podlahy (Low, Middle a High), 2 verzích interiéru a v délkách od 11 do 15 metrů. Tento autobus je určen jak pro meziměstskou dopravu tak příležitostní turistickou přepravu.
Tento specifický autobus byl určen pro prezentaci novinářům a zákazníkům. Je možné ho pohánět motory Scania s emisní normou EEV ve výkonovém rozsahu 270–380 k. Všechny tyto motory mají způsob vstřikování XPI a plně využívají systémy EGR bez přidávání dalších aditiv, takže řidič tankuje pouze naftu. Vstup do autobusu je zajištěn v přední části širokými jednokřídlými dveřmi a uprostřed dvojitými dveřmi, které mohou být využity také pro instalaci plošiny pro vozíčkáře.
Zdroj: Doprava a silnice 07/09
Autor: Jiŕí Štěpánek
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)