Bus
Obousměrné autobusy Cobus
Jan Neuman 11.06.2020 12:45
Na francouzském ostrově Mont-Saint-Michel se nachází areál gotického kláštera z osmého století. Od roku 1879 byl ostrov z pevniny přístupný přes sypaný val, kterým se tak z ostrova stal poloostrov.
Val, po kterém vedla i železnice, ale dlouhodobě negativně ovlivňoval hydrologické podmínky a také způsoboval zanášení mořského dna, což potvrdil i pozdější výzkum. Proto došlo v roce 2006 k rozhodnutí o obnově ostrovního uspořádání, likvidací valu a stavbou mostu s délkou 800 m, ten byl zprovozněn v roce 2014.
Zmíněný klášter je turisty hodně vyhledávaným objektem, proto se musel vyřešit způsob jejich dopravy. Vzhledem k absenci prostorů pro možnost vybudování parkovišť, nepřipadala individuální doprava v úvahu. Byla tedy zvolena hromadná doprava pomocí autobusové linky, a ta je vedená od centrálního parkoviště na pevnině přes zmíněný most na ostrov. Tam sice obratiště pro autobusy existuje, ale je přístupné pouze při odlivu, jinak je pod vodou (rozdíl hladin mezi odlivem a přílivem je až 15 m).
Proto pro uvedenou linku vznikl zajímavě řešený dvounápravový obousměrný autobus, který se nemusí na konečných otáčet. Ten má obě nápravy řízené a stanoviště řidiče jsou se vším potřebným umístěna na obou koncích vozidla. Nápravy ale nejsou řízeny současně, vždy jen ta ve směru realizované jízdy, druhá je zaaretovaná v přímém směru. Tím, že jsou oba konce vozu vizuálně stejné, musí být jasné, jakým směrem autobus jede, neboť se pohybuje i na běžné komunikaci. Směr jízdy signalizují svoji barvou čelní svítilny, jejichž barva se automaticky mění podle používaného stanoviště řidiče.
Dalším ukazatelem je poloha zpětných zrcátek. Ta musejí být na neřízeném konci sklopená s blokováním startu motoru. Pokud by tedy byla zrcátka odklopena na obou stanovištích řidiče, nelze motor nastartovat. To lze jenom, pokud jsou na jedné straně sklopená a na druhé odklopená, ovšem zase pouze ze stanoviště s odklopenými (provozními) zrcátky.
Pohon autobusu zajišťuje vznětový motor Cummins o výkonu 146 kW, přes plně automatickou převodovku Allison, upravenou jako reverzační, disponuje tedy stejným počtem jízdních stupňů pro jízdu oběma směry.
Autobus označený jako Cobus DES Le Passeur (francouzsky "převozník") má rozvor náprav 5770 mm, délku 14 500 mm, šířku 2700 mm, výšku 2980 mm a celkovou hmotnost 20 700 kg. V obou bočnicích vozidla se nacházejí troje dveře, dvoje dvojdílné pro cestující a jednodílné pro řidiče. Celkově autobus přepraví 80 cestujících, z toho 18 sedících a 62 stojících.
Poněkud svérázný design exteriéru i interiéru vozu má vzbuzovat dojem dopravy lodí, proto se ve značné míře použil i obklad dřevěnými lištami. Autobusy Cobus DES vyrobila německá společnost Contrac GmbH, která je významným producentem letištních autobusů, provozovaných na bezmála 300 letištích. Při stavbě obousměrného autobusu byla také využita konstrukce letištního autobusu, typ Cobus 2500.
Převzato z časopisu