Bus
Neoplan Skyliner - Nebesům blíže
Milan Olšanský 11.03.2011 00:06
Představujeme
Dálkový autokar Neoplan Skyliner nabízí ve svých dvou poschodích komfortní cestování na dlouhé trasy. Double decker a autokar? No právě, to umí pořádně především značka Neoplan.
Nová generace dvoupatrového Skylineru má mechanické šestiválcové srdce MAN disponující maximálním výkonem 367 kW/500 k. Připočtěme k tomu několik exkluzívních elektronických asistenčních systémů jako například adaptivní tempomat či systém dodržování zvoleného jízdního pruhu a máme zde novinku mezi autokary, která bez jakéhokoliv uzardění naplňuje význam slova Neoplan.
Loni značka oslavila sedm a půl křížku své existence a snad právě proto konstruktéři šáhli pořádně na svá “prkna” (pardon, dnes již do počítačů) a přivedli na svět pokračovatele modelové řady, která se zdála býti do roku 1964 pro celou řadu autobusových výrobců pouhým snem. Dokonce bych řekl, že někteří o ní ani nesnili, protože nebyli schopni akceptovat myšlenku, že dálkový autokar může mít více než jedno podlaží.Historie luxusního zájezdového autobusu řady Neoplan Skyliner sahá až do již zmíněného roku 1964. Tento model je prakticky zakladatelem třídy luxusních dvoupatrových autobusů pro dlouhé cesty. Po silnicích celého světa jezdí více než čtyři tisíce Skylinerů.
Sharp Cut design
Nová generace Skylinerů přichází s moderním designem, který působí elegantně a dynamicky. Neoplan jako součást koncernu MAN aplikoval ve vývoji své vlajkové lodi designový přístup známý pod názvem Sharp Cut Design, za který již získal několik ocenění Red Dot Design Award. K charakteristickým rysům tohoto směru patří boční zasklení, provedení přídě i zádě a tvar výřezů blatníků. Na finálním vzhledu dvoupatrového autobusu se pracovalo v aerodynamickém tunelu a cílem bylo snížení spotřeby paliva, emisí CO2 i aerodynamického hluku. Zkrátka zlepšení všech technických vlastností, o nichž je v poslední době řeč. Protože emise škodlivin na úrovni NOx a sazí jsou v moderních motorech, včetně těch nesoucí značku MAN, sotva měřitelné, zaměřují legislativní experti Evropské unie a příslušné komise svoji pozornost právě na spotřebu pohonných hmot, potažmo tím míří na emise CO2, které jsou se spotřebou spjaty přímou úměrou.
Dvě patra komfortu
Autokar dlouhý 13,99 m a vysoký 4,0 m nabízí obsaditelnost charakterizovanou čísly 83 + 2. K vzdušné atmosféře na horní palubě přispívají rozlehlá boční okna protažená až do střechy a rozměrná střešní okna. Vnitřní výška horní paluby je 1680 mm. Na všech sedadlech jsou bezpečnostní pásy a cestující mají nad svými hlavami objemné odkládací police. Dolní patro má na výšku 1810 mm a díky větší prosklené ploše i o něco více světla. K celkovému spokojenému a příjemnému dojmu výrazně přispívá též průsvitná stěna oddělující schodiště a prostor pro řidiče.
O komfort pasažérů je nově postaráno. Vedle skvělých sedaček je k dispozici především dělená klimatizace. Pro každou palubu zvlášť. Ta horní má klimatizační jednotku v zádi vozu. Dolní potom pracuje v tomto ohledu s výměníky tepla, které jsou ukryty za předními koly vozidla. Součtový výkon obou klimatizací činí 56 kW což je cca o 40 % více než u předcházející generace dvouposchoďáků.Nová koncepce klimatizace se zasloužila i o zvětšení objemu zavazadlového prostoru, protože odpadly vzduchové kanály vedené z motorového prostoru ke spodní palubě. V závislosti na konfiguraci autobusu je k dispozici až 11 m3 pro zavazadla cestujících. Tento prostor je přístupný z obou vnějších stran autobusu a také z kuchyně v zadní části spodní paluby.
Pojistka na život
Základem nového Skylineru je prostorový rám z vysokopevnostní oceli. Konstrukce musí být schopna absorbovat případnou kinetickou energii při srážce a také ochránit pasažéry při převrácení. Míru bezpečnosti provozu vozidla podstatným způsobem zvyšují dnes již notoricky známé systémy ABS, BA, EBS, systém řízení maximální rychlosti (MSC), adaptivní tempomat (ACC) a systém sledování zvoleného jízdního pruhu (LGS).Skyliner má vpředu nápravu s nezávisle zavěšenými koly – to je jeden z předpokladů komfortní jízdy. Vzadu jsou nápravy dvě, hnaná a vlečená elektronicky řízená. MAN použil poprvé u dvouposchoďového autobusu systém elektronicky řízeného odpružení CDS.K pohonu přeplňovaný vznětový motor MAN D26 se systémem vstřikování Common Rail. Téměř třinácti litrový (12,4 l) řadový šestiválec dokáže nabídnout 370 kW/500 k maximálního výkonu. Díky originálnímu systému MAN PURE DIESEL® motor splňuje nejpřísnější emisní normu EEV. Standardně je montována automatizovaná převodovka MAN TipMatic®.
Společně efektivnější
Nový Skyliner je důkazem úspěšné synergie vzniklé při spojení vyspělé technologie MAN a tradice a kultu značky Neoplan. Za poslední roky koncern MAN přivedl na autobusový trh nové generace všech modelových řad, které prémiová značka Neoplan nabízí. Nyní je čas na další investice do výrobních prostor a samotného zázemí značky. Během následujících tří let investuje společnost MAN Truck & Bus 19 milionů Euro do modernizace výroby autobusů Neoplan a do továrny v Plauen. Plány zahrnují novou montážní halu se zvláštním důrazem na ergonomii pracovního prostředí, konstrukci nové – životnímu prostředí příznivé – lakovny a nový logistický sektor. Vedle toho je počítáno též se Zákaznickým centrem, ve kterém budou moci zákazníci v blízké budoucnosti objednávat a vyzvedávat své autobusy Neoplan.
Zdroj: Trucker 02/11
Autor: Milan Olšanský
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)