Bus
Mercedes-Benz - Autobusy
Doprava a silnice 29.06.2009 16:53
Představujeme
Autobusy Mercedes-Benz vyrábí a prodává společnost EvoBus působící na trhu od roku 1995.
V České republice je dodavatelem autobusů Mercedes-Benz její dceřiná společnost EvoBus Bohemia, která mimo to v Praze provozuje autobusové servisní středisko a v Holýšově v rámci výrobního řetězce koncernu Daimler vyrábí části skeletů autobusů. Vedle tradiční výroby v Německu (Mannheim, Neu Ulm, Dortmund), se autobusy Mercedes-Benz dokončují i v Turecku, Portugalsku a Francii – vždy podle stejně přísných kvalitativních norem Daimler.
Produktový program autobusů Mercedes-Benz byl v minulých letech kompletně inovován – pro komplexní nabídku jsou k dispozici minibusy Sprinter, konstrukční řady zájezdových autobusů, linkové a městské autobusy, velkokapacitní autobusy vhodné pro moderní systémy dopravy BRT, vzorová bezpečnostní technika i ekologická a současně úsporná technologie pohonu. Všechny produkty se vyznačují vysokým technickým standardem moderních autobusů pokud jde o komfort, hospodárnost a bezpečnost. Technika BlueTec 5 stejně jako vozidla EEV představují vývoj orientovaný na budoucnost ekologické přepravy osob a je možné takto vybavená vozidla již dnes objednávat pro téměř všechny typy autobusů. Osvědčenou alternativou je u městských autobusů Citaro ekologický pohon pomocí CNG. Daimler se celkově mimořádně angažuje ve vývoji čistých pohonů u autobusů. Na strategické cestě za nulovými emisemi byl představen a již také v provozu otestován dieselelektrický hybridní pohon v autobusu Citaro G BlueTec Hybrid. Dalším krokem ve vývoji čistých pohonů u autobusů Mercedes-Benz je hybridní autobus s palivovými články. Jeho prototyp Citaro FuelCell Hybrid bude představen počátkem tohoto léta na UITP ve Vídni. Nové Citaro FuelCELL Hybrid navazuje na vynikající zkušenosti s 36 autobusy na palivové články, které prošly v rámci projektu CUTE testem způsobilosti pohonu na palivové články s výbornými výsledky. Proto byl dieselový motor u hybridu nahrazen pohonem na palivové články, aby byla zabezpečena maximální možná stabilita ve zbývající části vozidla.
Segment zájezdových autobusů reprezentují Nové Travego, Tourismo a Tourino. Prémiovým produktem je mezi zájezdovými autobusy Travego, které je ve srovnání se svým předchůdcem hospodárnější, lehčí a má obsáhlejší bezpečnostní a komfortní výbavu. V Travegu se od minulého roku jako v prvním autobusu značky Mercedes-Benz využívá bezpečnostní systém Active Brake Assist. U těžkých nákladních vozidel Mercedes-Benz byl tento vynikající bezpečnostní systém zaveden v roce 2006 a ADAC mu udělil ocenění „žlutý anděl“. Aktivní bezpečnostní systém známý jako asistent nouzového brždění zavádí při akutním nebezpečí najetí zezadu na pomaleji jedoucí vozidlo po odstupňovaných výstražných upozorněních plné brždění, pokud řidič sám nereaguje. Kromě systému Active Brake Assist je autobus sériově vybaven pasivním bezpečnostním systémem Front Collision Guard (FCG) jako efektivní ochranou řidiče a spolujezdce při čelním nárazu. Travego se dodává se ve třech délkových variantách: 12,14 m (Travego), 12,96 m (Travego M) i 13,99 m (Travego L). Premiéru v Travegu má rovněž nová automatizovaná osmirychlostní převodovka Mer
cedes GO 240-8 PowerShift, která byla vyvinuta speciálně pro autobusy.
Jedná se o jedinou specializovanou autobusovou převodovku ve své výkonové třídě. Toto se odráží především v kom
paktní stavbě, jakož i v nízké hmotnosti. Kromě toho disponuje hliníková skříň převodovky stejnými rozměry jako nadále nabízená šestistupňová převodovka, což usnadňuje montáž. Spojkový pedál odpadá. S porovnatelnými jízdními výkony použití převodovky PowerShift na reprezentativních cestách zajišťuje signifikantně nižší spotřebu ve srovnání s vozidlem vybaveném na trhu běžně používanou převodovkou. Univerzální zájezdový autobus představuje Tourismo. Vyznačuje se zdařilou směsí ekonomičnosti, komfortu a bezpečnosti. Program konstrukční řady Tourismo nově rozšířil typ Tourismo RH, který svým subtilnějším provedením získává body zejména v oblasti hospodárnosti. Dále se řada Tourismo skládá ze čtyř variant: Tourisma (12,1 m), Tourisma M/2 (13 m) a dále ze třínápravového Tourisma M (13 m) a Tourisma L (14 m).Pro mnohé dopravce je zajímavý luxusní zájezdový midibus Tourino, který rovněž prošel četnými inovacemi v mnoha směrech a je ideální volbou pro přepravu skupin 30–36 cestujících.
Linkový segment zastupují autobusy Integro, Intouro a linkové varianty Citara, včetně Citara Low Entry oceněného prestižním titulem „Bus of The Year 2007“. Nejkomfortnější z výše uvedených je Integro. Zejména pro středo- a východoevropský trh je jeho skromnější obdobou Intouro, které klade vysoký důraz na ekonomiku provozu a příznivý poměr ceny k výkonu vozidla. Samostatnou kapitolou mezi linkovými autobusy Mercedes-Benz jsou modely Citaro. Pro linkovou dopravu se nabízejí v následujících provedeních: Citaro Ü (12 m), Citaro MÜ (13 m), Citaro LÜ (15 m) a Low Entry Citaro LE Ü (12 m) a Citaro LE MÜ (13 m).
Páteř nabídky městských autobusů Mercedes-Benz tvoří rozsáhlý program modelů Citaro. V současné době se skládá z 10,5 m dlouhého Citara K, Citara (12 m), Citara L (15 m), kloubového Citara G (18 m) a Low Entry Citara LE (12 m). S více než 17,5 tisíci prodaných vozů je Citaro nejúspěšnějším městským a linkovým autobusem v Evropě. Skromnější alternativu k Citaru pro středo a východoevropské trhy představuje nízkopodlažní Conecto v současné době se nabízí jeho 12 m a 18 m dlouhá varianta. Pro ve světě stále rozšířenější moderní systémy dopravy BRT (= Bus Rapid Transit) jsou k dispozici velkokapacitní autobusy CapaCity odvozené z konstrukční řady Citaro, které přepraví až 193 cestujících. Koncept autobusů Mercedes-Benz Citaro je vybaven i pro typy pohonů, které se masově uplatní teprve v budoucnosti. Citaro se stalo základem pro celosvětově největší praktický test palivových článků. 30 autobusů Citaro s pohonem na palivové články jezdilo v letech 2003 až 2006 za nejrůznějších podmínek v dopravních podnicích celé Evropy. Tři autobusy byly nasazeny v australském Perthu a další tři v hlavním městě Číny Pekingu. Všechna vozidla dohromady již najezdila více než dva miliony kilometrů a dosáhla přibližně 125 000 provozních hodin.
Logický mezikrok na cestě k sériovému využití palivových článků jako pohonu vozidla má název hybridní autobus. Citaro G BlueTec Hybrid bylo v loňském roce poprvé představeno a na začátku tohoto roku obdrželo cenu za ekologický přínos DEKRA. Cena byla vozidlu udělena za inovativní a trvalý přínos ke kvalitě života obyvatel měst. Hybridní autobus se v současné době nachází v testování a na trh bude uveden v roce 2009.Program minibusů se v podstatě skládá ze zcela nových vozů v pěti délkách od 5,9 m do 7,7 m na bázi autobusu Mercedes-Benz Sprinter. Celková přípustná hmotnost činí 3,5 t až 5,5 t. Nové označení modelů odkazuje jednoznačně na oblast využití a na velikost příslušného autobusu. Sprinter Transfer je univerzální autobus pro meziměstské linky a zájezdy. Sprinter Travel je vhodný pro zájezdy a cesty na větší vzdálenost. Název Sprinter City patří modelu s nízkopodlažním konceptem pro použití v městské dopravě. Sprinter Mobility je zamýšlen pro přepravu cestujících s omezenou mobilitou.
Všechny autobusy Mercedes-Benz disponují ještě jednou významnou přidanou hodnotou: servisní sítí OMNIplus. Jde o mimořádně hustou servisní síť pro autobusy v měřítku celé Evropy nabízející kromě běžných poprodejních služeb produkty jako školení, servisní karty OMNIplus, servis 24 h či originální náhradní díly a příslušenství s ověřenou kvalitou.
Zdroj: Doprava a silnice 05/09
Autor: -RED-