Bus
Iveco Czech Republic si připomíná 125 let od založení
Jiří Štěpánek 16.07.2020 16:00
Společnost Iveco Czech Republic, a.s. si v těchto dnech připomíná 125 let od založení výrobního závodu.
V roce 1895 se začala psát historie dnešní výroby autobusů ve Vysokém Mýtě, když zde Josef Sodomka založil kolářskou dílnu. Příběh pokračoval výrobou kočárů, světoznámých automobilů, elegantních přívěsů, speciálních užitkových vozů a legendárních autobusů éry socialismu až k autobusům současným. Firma přežila dějinné zvraty a četné vlastnické změny a dnes je se svojí značkou IVECO BUS významným hráčem světového auto průmyslu.
20 nejvýznamnějších milníků výrobního závodu ve Vysokém Mýtě:
1895
Vyučený kolář Josef Sodomka se přistěhoval do Vysokého Mýta, založil zde kolářskou dílnu a z výroby kočárů se postupně přeorientoval na produkci automobilů.
1926
Začátek produkce aut na zakázku. Automobily se staly hlavní náplní Sodomkovy továrny, kterou sice řídil Josef Sodomka starší, ale její vůdčí osobností se stal jeho syn.
1928
První autobus opouští továrnu. Jednalo se o vůz pro 14 sedících cestujících postavený na podvozku Škoda 125. Za 12 let bylo u Sodomků vyrobeno 100 nových autobusů, téměř výhradně na tuzemských podvozcích Škoda, Tatra, Walter a Praga.
1932
Začíná se zásadně měnit tvarová křivka karoserií osobních automobilů. Dosavadní hranaté karoserie nahrazují oblé tvary s aerodynamickými prvky. Krásné zaoblené karoserie byly často oceňovány na významných výstavách a soutěžích.
1936
Firma Carrosserie Sodomka navazuje úzkou spolupráci s pražskou automobilkou Aero, která přinesla mnoho krásných kabrioletů. Zejména Aero 50 Dynamik se zakrytými předními i zadními koly, protaženými kapkovitými blatníky a velmi luxusním vnitřním vybavením se zařadil do zlatého fondu evropského karosářského designu konce 30. let.
1940
Během 2. světové války se postupně zvyšovala výroba autobusů a různých účelových karoserií. V roce 1940 byla v závodě vyrobena první série trolejbusů na podvozcích MAN.
1947
Josef Sodomka mladší chtěl po válce navázat na karosářské úspěchy u automobilů a představil luxusní autokar na novém podvozku Škoda 706 RO. Tento autokar měl seřiditelná klobouková sedadla a byl vybaven bufetem, šatnou i WC.
1948
V rámci znárodnění podnik přejmenován na Karosa a do závodu byly včleněny i další menší karosárny tehdejšího Československa. I po zřízení národního podniku byl Josef Sodomka jmenován jeho ředitelem. Pod jeho vedením byl mj. vyroben luxusní kabriolet na podvozku Tatra T 600 Tatraplán s tehdy unikátním vzduchem chlazeným motorem umístěným vzadu.
1950
Nosným programem vysokomýtského závodu se stala výroba autobusů Škoda 706 RO.
1965
Představen model autobusu Karosa ŠM. Jízdní vlastnosti významně zlepšovalo tehdy jedinečné vzduchové pérování. Podobný „náskok“ měla ve světovém měříku i použitá unikátní technologie – celé vozidlo se skládalo ze šesti hlavních před vyrobených panelů.
1981
Úspěšné a oblíbené „ešemky“ nahradila nová typová řada 700, při jejíž výrobě se rovněž uplatnil systém panelové stavby. Základní inovace však spočívala v přemístění motoru a převodovky za zadní nápravu. Modernější konstrukce výrobku a dokonalejší technologie umožnily další zvyšování objemu výroby až na čtrnáct vozů denně. Do jejího ukončení v roce 1999 opustilo brány závodu celkem 37 166 vozidel této řady.
1993
V rámci privatizace vznikla Karosa, akciová společnost, a ze zbylých závodů bývalého státního podniku se stávají samostatné podniky. Jednání Karosy s francouzskou firmou Renault. vyústilo ve vytvoření společného podniku.
1995
Přichází autobus řady 900, kterých bylo vyrobeno 12 944 kusů. Ve znaku má již logo Renault.
1999
Z italské firmy Iveco a francouzského Renaultu vznikl společný podnik s názvem Irisbus Holding S.L., který získal 94 % akcií Karosy. Společnosti Iveco a Renault vytvořily sjednocením svých aktivit druhého největšího producenta autokarů a autobusů v Evropě.
2004
Iveco se stalo 100 % vlastníkem Irisbus.
2006
Začátek produkce produktové řady Crossway, která se postupně s více než 40 000 prodanými kusy stala nejúspěšnějším meziměstským autobusem sučasnosti
2007
Změna názvu společnosti na Iveco Czech Republic, a.s.
2013
Oficiálním jménem značky se stává IVECO BUS a přichází zcela nová řada IVECO BUS Euro VI. Zároveň se IVECO začlenilo do skupiny CNH Industrial , zahrnující dalších 12 značek z oblasti zemědělských a stavebních strojů a užitkových vozidel.
2015
Firma slaví 120. výročí za účasti významných hostů včetně prezidenta České republiky Miloše Zemana.
2019
Rekordní výroba 4 612 autobusů za rok, z nichž naprostá většina míří na zahraniční trhy. Iveco Czech Republic je předním exportérem a patří mezi nejdůležitější české firmy. V Pardubickém kraji potvrzuje pozici významného zaměstnavatele. Na výrobě se podílí přibližně 3 900 zaměstnanců a dalších více než 1 700 pracovních míst vytváří firma u svých tuzemských dodavatelů.
IVECO BUS v České republice
Závod ve Vysokém Mýtě je největším výrobním závodem IVECO BUS. Společnost Iveco Czech Republic, a. s., navazuje na více než 90 letou tradici výroby autobusů v tomto městě. Firma, známá od roku 1948 pod jménem Karosa, se již ve druhé polovině čtyřicátých let minulého století orientovala převážně na výrobu autobusů a je spojena s řadou úspěšných a dnes legendárních vozidel. Jedná se o typ 706 RTO, ale i o další řady ŠM, ŠL, ŠD, 700 a 900. Na tyto úspěšné typy navázala vozidla Crossway – nejúspěšnější meziměstský autobus současnosti. Výrobní závod doposud vyrobil více než 40 000 vozidel Crossway. Výroba dále zahrnuje vozidla typu Crossway Low Entry, Line, POP a PRO s různými typy motorů v mnoha výrobních modifikacích.
V roce 2020 si Iveco Czech Republic a.s. připomíná 125 let od založení firmy Josefem Sodomkou.
IVECO BUS
IVECO BUS je značkou CNH Industrial N.V., celosvětového lídra v oblasti kapitálových produktů, jehož akcie jsou obchodovány na newyorské burze Stock Exchange a na italské burze Borsa Italiana v Miláně.
IVECO BUS, významný hráč na poli veřejné dopravy a jeden z největších výrobců autobusů v Evropě, vyvíjí, vyrábí a prodává širokou škálu vozidel, která splňují veškeré nároky veřejných a soukromých dopravců:
- školní, meziměstské a turistické autobusy (Crossway, Evadys a Magelys)
- standardní i kloubové městské autobusy, včetně verzí BRT, přičemž Iveco Bus je bezkonkurenčním lídrem, pokud jde o čisté technologie jako CNG a hybridní pohon (Urbanway a Crealis)
- minibusy pro všechny druhy osobní dopravy (Daily)
- podvozky pro výrobce karosérií.
IVECO BUS zaměstnává ve dvou výrobních závodech, ve francouzském Annonay a českém Vysokém Mýtě, přes 5000 pracovníků. Rozsáhlá servisní síť IVECO BUS a IVECO zaručuje technickou podporu všude, kde jsou vozidla Iveco Bus používána.
Převzato z časopisu