Bus
Daimler - Daimler na veletrhu IAA
17.01.2011 00:43
Autosalon
Koncern Daimler ve své expozici věnoval velký prostor také svým autobusovým značkám.
Škála novinek představovaných na IAA sahá od vylepšeného minibusu Sprinter City 77 v maxiformátu přes autobus Citaro FuelCELL-Hybrid s bezemisním provozem až po emisní stupeň EEV bez filtru částic pro velké autobusy. Mercedes-Benz korunuje svůj program minibusů pro městský provoz novým Sprinterem City 77. Třínápravový městský autobus s délkou 8,7 m odpovídá až po sloupek B běžnému Sprinteru. Konstrukce autobusu se zdvojenou zadní nápravou a kompletním nízkopodlažním řešením byla vyvinuta speciálně pro Sprinter City 77. Se svou kapacitou pro 40 cestujících vyplňuje mezeru mezi autobusy Sprinter City 65 a Citaro K. Nový Sprinter City 77 předčí dosavadní špičkový model City 65 v délce přibližně o jeden metr a – v závislosti na vybavení – o deset míst pro cestující. Celková přípustná hmotnost 6,8 tuny je základem vysoké přepravní kapacity.
Dvoukřídlé vně výkyvné dveře s novým konceptem pohonu zaručují společně s funkcí kneelingu a kompletní nízkopodlažností bez schůdku rychlou výměnu cestujících na zastávkách i jejich pohodlné nastupování a vystupování. Podle konfigurace je vepředu i vzadu místo pro invalidní vozík s rampou. Světlý interiér s velkými okny a velkoplošně prosklenými dveřmi je prostorný a atraktivní.
Autobus Sprinter City 77 má rozvor 4100 + 990 mm. Vzduchem odpružené zadní nápravy jsou opatřeny koly s pneumatikami 235/65 R 16 C. Poměrně krátký rozchod kol a úzká konstrukce zajišťují obratnost. Šířka vozidla je 1,99 m. Jako základ slouží Mercedes-Benz Sprinter s nejsilnějším provedením čtyřválcového dieselového motoru s výkonem 120 kW/163 k a maximálním točivým momentem 360 Nm. S emisními hodnotami stupně EEV patří Sprinter City 77 do skupiny ekologicky šetrných vozidel. Přenos síly přebírá sériově komfortní plně automatická pětistupňová převodovka.
Druhou novinkou byl vylepšený a zároveň osvědčený autobus Citaro FuelCELL-Hybrid s pohonem na palivové články a provozem bez emisí. Třetí generace autobusů s pohonem na palivové články značky Mercedes-Benz spojuje zkušenosti prvních dvou generací se zkušenostmi s dieselelektrickým vozidlem Citaro G BlueTec-Hybrid a spolu s dalšími technickými vylepšeními z něj vytváří perspektivní koncept pohonu. Technika Citara FuelCELL-Hybrid je kvůli úspoře místa montována na střeše. Nádrže se stlačeným plynem obsahují až 35 kg vodíku. Obsah energie trakčních lithiumiontových baterií je 26 kWh. Pohon vozidla zajišťují dva elektromotory v nábojích kol s konstantním výkonem 120 kW a špičkovým výkonem 240 kW. Dojezd autobusu Citaro FuelCELL-Hybrid je v závislosti na profilu trati více než 250 km s jednou náplní vodíku. Mercedes-Benz začne s výrobou malé série v počtu celkem 30 autobusů Citaro FuelCELL-Hybrid. Od roku 2011 bude testováno prvních deset vozidel v praxi, na lince hamburské Hochbahn. Kromě toho je plánováno celoevropské testování více než 20 vozidel v několika městech.Citaro rovněž prokazuje, jak čistě dokáže pracovat klasický naftový motor. Jak sólový autobus, tak i kloubová varianta nyní splňují ty nejvyšší emisní limity EEV, a to bez filtru částic, pouze s opatřeními provedenými na motoru - je to dokonalá ukázka efektivity motorů BlueTec.
Setra na IAA 2010
V centru prezentace značky Setra na veletrhu IAA 2010 byla zcela nová generace sedadel pro cestující. Setra zde kromě toho prezentovala svůj první autobus oceněný ekologickou značkou Modrý anděl, motory splňující emisní normu EEV i bez filtru částic pro linkové i zájezdové autobusy, a dále nové vybavení do autobusů nejvyšší řady.Nejvyšší komfort, nízká hmotnost, příkladná funkčnost, nejvyšší bezpečnost a dosud nevídaná variabilita – to je nová generace sedadel pro cestující vyvinutých značkou Setra. Nabídka zahrnuje funkční sedadla pro zájezdové autobusy, pro kombinovanou linkovou i zájezdovou dopravu, až po luxusní křesla pro dálkové zájezdy. Design nových sedadel je ideálním spojením vzhledu a funkce. Pro boční části je použit hliník, který jim propůjčuje pěkný tvar, nadčasovost a umožňuje snížení hmotnosti. V sedadle je integrováno velké a dobře označené ovládání umožňující jednoduchou obsluhu vysunutí sedadla do chodbičky a nastavení sklonu opěrky zad. Příslušné označení je nejen dobře viditelné, ale má také naprosto nezaměnitelné uspořádání. Opěrky na ruce jsou u nových sedadel nejen elegantní; jejich plocha je navíc dostatečně velká a ergonomicky tvarovaná. Patentován je rovněž naprosto jednoduchý a srozumitelný výklopný mechanismus. Nový tvar mají i opěrky zad a sedáky. Poprvé jsou uloženy na odpružené konstrukci. Současně se dají snadno čistit či lehce vyměnit kvůli poškození. Podstavec sedadla, vyrobený z lehkého dvou trubkového rámu z hliníku, společně s novým uložením sedadel zabraňuje jejich kmitání při jízdě bez cestujících.
Zámky bezpečnostních pásů jsou montovány bočně, mimo plochu sedáku. Novinkou u všech sedadel je jejich umístění na straně u chodbičky. Záchranářům to ulehčí přístup k cestujícím v případě nehody a zároveň umožní u okna sedícím cestujícím lepší manipulaci s bezpečnostním pásem. Sériově jsou sedadla v autobusech značky Setra vybavena dvoubodovými pásy, na přání je možné vybavit sedadla také pásy tříbodovými. Příkřejší sklon opěradel v nulové pozici usnadňuje cestujícím vstávání. Pokud je opěradlo skloněné, vrátí se po opuštění sedadla automaticky do původní polohy. Stejným způsobem fungují i opěrky nohou. Díky použití lehkých materiálů výrazně klesá hmotnost jednotlivých dvousedadel. U zájezdového autobusu o délce 12 metrů v tříhvězdičkovém provedení činí tento pokles hmotnosti celkově až 70 kg.
Díky svým novým modelovým programům vstoupí Setra do roku 2011 s vylepšenými typovými řadami. Nabídka se skládá z typových řad MultiClass, ComfortClass a TopClass. Ve svém segmentu patří nesporně do třídy Premium a díky variabilitě svého provedení pokrývají téměř veškeré požadavky. Ten nejvyšší komfort a maximální možná bezpečnost ve spojení s elegantním vzhledem – to je typická charakteristika všech zájezdových autobusů značky Setra. K tomu je potřeba připočítat také ekonomičnost díky nízkým provozním nákladům a zachování vysoké hodnoty. Důležitá je i jejich ekologická nezávadnost. Všechny autobusy s řadovým šestiválcovým motorem OM 457 prémiové značky tak splňují i bez filtru částic momentálně nejpřísnější dobrovolnou emisní normu EEV.
Zdroj: Doprava a silnice 12/10
Autor: -JK-